Vukajlija - NAUKA

  1. S obzirom na to da je sajt već star preko pet godina, da ima na njemu već ogroman broj definicija, što živih, što sahranjenih, da takođe ima mnogo autora, postera, i čega sve ne, i da je sve to lijepo sistematizovano i vremenski, po datumima, a i po poenima - može se reći da na Vukajliji već sad ima dosta podataka koji bi možda bili vrijedni naučnog istraživanja.

    Šta mislite da li je to zaista tako, ili se bezveze zanosim?

    Šta mislite, da li Vukajlija (tačnije ne sam sajt, nego njegov sadržaj i podaci o tom sadržaju) zavređuje da mu se posveti neko naučno istraživanje?

    A šta bi se to moglo istraživati:

    iz oblasti lingvistike - statističko proučavanje frekvencije određenih riječi i izraza u definicijama i na forumima; zatim - evolucija slenga, podvrste slenga... ; metode i načini laičkog definisanja... evolucija savremenog jezika

    iz oblasti teorije književnosti - učestalost i načini korištenja određenih stilskih sredstava u definicijama. "definicija" - kao novi prozni književni žanr (stavio sam pod navodne znake, jer se pojam definicije na vukajliji razlikuje od standardnog pojma definicije); poetika definicija; poetika određenih autora

    iz oblasti sociologije i socijalne psihologije - kako se stiče popularnost, šta biva prihvaćeno i pozitivno ocijenjeno, a šta ne; koji su najomiljeniji i najomraženiji pojmovi, pojave i ličnosti; kako se mijenjao odnos prema nekim pojavama kroz vrijeme - npr. od 2007. do danas; interakcija među članovima, svojstva virtuelnih zajednica, ponašanje članova/autora, ...

    iz oblasti istorije - odjek istorijskih događaja na javno mnjenje, stavovi mladih ljudi izraženi u definicijama o određenim istorijskim događajima, periodima, ličnostima. Količina istorijskog znanja kod mladih ljudi.

    Pitanja za vas - ima li ovo ikakvog smisla i da li je tu išta vrijedno proučavanja? Ako nije sad, da li će ikada biti (npr. ako bi vukajlija opstao još 30 godina, a da svi podaci budu sačuvani, pa bi onda bila mnogo veća baza podataka) ?

  2. Jovicicu, daj nam malo tvoje droge!

    Nisu ni nase vene rutave.

  3. slozio bih se da imamo dosta primjeraka za istrazivanje.

  4. Кад сам имао три месеца стажа овде, почео сам да тврдим да ће у некој (скоријој?) будућности сленг с Вуке ући у стандардизацију језика.
    Мислим да може да се истражује научно то што си навео.

  5. Pa nisam stalno dokon, ali u dokolici, padaju mi ovakve stvari na pamet, a i malo sam se možda previše uživio u fazon studenta filološkog fakulteta, pa u svemu vidim potencijalni materijal za istraživanje.

    S obzirom da su o slengu i nekim sličnim stvarima već pravljena ozbiljna istraživanja, ne vidim zašto i nešto sa vukajlije ne bi moglo da bude predmet istraživanja.

    I to ne Vukajlija sam po sebi, već neki dijelovi njegovog sadržaja.

  6. Одлична тема, написаћу нека своја запажања касније.

    За почетак, ево још једног феномена:

    Jovicicu, daj nam malo tvoje droge!

    Nisu ni nase vene rutave.

    Како сте досадни сви ви који се, кад Јовичић отвори тему, нађете паметни с надри-духовитим коментарима типа ''Јовичићу, на којим си дрогама?'', ''Јовичићу, како те не мрзи да пишеш толико?''. Увек, значи увек се нађе бар један такав, а најчешће се више људи заређа с истим коментарима.

  7. Како сте досадни сви ви који се, кад Јовичић отвори тему, нађете паметни с надри-духовитим коментарима типа ''Јовичићу, на којим си дрогама?'', ''Јовичићу, како те не мрзи да пишеш толико?''. Увек, значи увек се нађе бар један такав, а најчешће се више људи заређа с истим коментарима.

    Da, jbt. Ako vam se ne svidja ne morate da citate i gotovo. Ima ljudi koji gotive njegov nacin razmisljanja. A da je duhovito kad napisete na kojim si drogama ili nesto slicno, nije.

  8. E za taj fenomen sam kriv sam ja jer sam stvarno jedno vrijeme, pretjerivao sa otvaranjem tema, koje većini možda nisu bile zanimljive, a i znao sam se prepucavati o nekim temama više nego što treba.

    Jedino što ne shvatam je kako im više ne dosadi pucati stalno istu zajebanciju. Mene to što pišu ne pogađa, da me pogađa vjerovatno bi se ili svađao ili bi pobjegao sa sajta.

    To ja tumačim kao jedan od metoda lakog prikupljanja socijalnih poena u virtuelnoj zajednici, isticanje sebe, time što ćeš podjebavati nekoga ko nije baš univerzalno prihvaćen. A nisam univerzalno prihvaćen jer mi to nikad nije ni bio cilj. Prijatelje imam u stvarnom svijetu, imam porodicu, a ovo mi je više zajebancija i mjesto gdje mogu diskutovati, iznositi ideje, sučaljavati stavove i sl.

  9. Ne mogu da verujem samom sebi šta upravo kucam ali istina se ne može poreći. Bilo je tema koje si otvorio da mi se dopadaju, malo, ali bilo je. Bilo je tema na kojima ti je Džimi postovao i gde mi se njegov post dopao, a bio je negacija tvog pitanja. Nikad do sad nisam zabeležio fenomen da mi tvoja tema izgleda izuzetno smisleno i da Džimijev post podržava temu, a da se sve zajedno čini takvim amalgamom da mi je krivo što se nisam ja setio.
    Jovičiću, imaš od mene veliki plus, naklon i skidanje kape.

  10. Jaro ti si dokon pred ispitni. Alal vera. Inače, ima mjesta istraživanju ali svrha mi nije najjasnija. Koga bi to zanimalo.

  11. Što se tema tiče, meni nikad nije bilo jasno, ZAŠTO se stalno potencira KVALITET teme. Kao da je to bitno! Dobra tema, super! Loša tema, ko je jebe! - ignoriši je!
    Ni jedna tema ne traži da jede! Niti pravi neki ozbiljan problem osim ako nema nekog gadnog vrijeđanja u njoj!

    Možda sam upravo zbog ovakvog načina razmišljanja i imao problema sa prečestim otvaranjem tema.

    Ali ja stvarno tako na to gledam. Definicije i posteri su tu da se ocijenjuju. Teme su gluparanje, razonoda, zajebancija. E sad, nekom se sviđa zajebancija u temi "Jebanje", i to mu je super. Meni se sviđa palamuđenje u ovakvim temama, i mislim da ni jebanje ni ovo moje palamuđenje nisu ni nešto posebno pametno, a nisu ni za osudu.

  12. Jaro ti si dokon pred ispitni.

    Pa kad sam sve iz prvog semestra ispolagao, a i sve kolokvijume koji su dosad bili u drugom semestru. Jebi ga, višak vremena. Ali ide jun, u pravu si, ne treba se opuštati prije vremena.

  13. Nisi dobro pročitao moj post - ja nisam rekao KVALITET teme, nego teme koje mi se dopadaju ili ne, gde mi se dopalo postovao sam (za ili protiv, nebitno). Ko sam ja da procenjujem kvalitet teme koja je ozbiljna? Ja sam samo tu da zatvorim temu koja nema smisla ni autoru, a ne nama.

  14. Inače, ima mjesta istraživanju ali svrha mi nije najjasnija.

    Ako ćemo pošteno, nije ni meni najjasnija svrha velikog broja istraživanja iz humanističkih nauka. Ali jebi ga, šta je tu je. Na onoj temi o parazitstvu društvenjaka i humanista, dotakao sam se i toga.

    Jedna od svrha istraživanja je da nekom neki rad bude objavljen u nekom časopisu i da on tu dobije neke poene... Ili kao master, doktorat, takve stvari... nažalost.

    A jedna od svrha teme je da nekome da ideju za pisanje nekakvog rada, koji će nažalost imati istu svrhu, skupljanja poena i izgradnje sopstvene karijere. Stvarno nažalost.

  15. Ја сам некад размишљао на сличан начин и занимало ме је све то... али опет кад мало размислим, боље да изађем напоље и напијем се, него да број колико пута је написана реч ''јебати'' или тако нешто.

  16. Nisi dobro pročitao moj post - ja nisam rekao KVALITET teme, nego teme koje mi se dopadaju ili ne, gde mi se dopalo postovao sam (za ili protiv, nebitno). Ko sam ja da procenjujem kvalitet teme koja je ozbiljna? Ja sam samo tu da zatvorim temu koja nema smisla ni autoru, a ne nama.

    Pa dobro, isto ti je to manje-više. Ako ti se sviđa super, ako ti se ne sviđa ignorišeš, ako stvarno nema smisla zaključaš i no problemo :)

  17. Ako ćemo pošteno, nije ni meni najjasnija svrha velikog broja istraživanja iz humanističkih nauka. Ali jebi ga, šta je tu je. Na onoj temi o parazitstvu društvenjaka i humanista, dotakao sam se i toga.

    Jedna od svrha istraživanja je da nekom neki rad bude objavljen u nekom časopisu i da on tu dobije neke poene... Ili kao master, doktorat, takve stvari... nažalost.

    A jedna od svrha teme je da nekome da ideju za pisanje nekakvog rada, koji će nažalost imati istu svrhu, skupljanja poena i izgradnje sopstvene karijere. Stvarno nažalost.

    Eto odradi ovo i pošalji Ivanu i Amidžiću da vide šta je smiješno da mogu da se orijentišu.

  18. него да број колико пута је написана реч ''јебати''

    Za to srećom postoje kompjuteri koji sami broje riječi. Ali suština ti stoji - izaći i napiti se zaista može često da bude i ugodnije i produktivnije, i ovo kažem bez ironije.

  19. Ima nečega u tom tvom predlogu, moglo bi da bude zanimljivo, zahtevalo bi baš multidisciplinarni pristup. Al nešto ne mislim da ne postoje naučni kapaciteti za tako nešto u ovoj zemlji. Nema ko ni da prevodi stranu naučnu literaturu, a kamo li da stvara domaću.
    EDIT: Vukajlija je narodno stvaralaštvo na delu. Plagijati se mogu posmatrati kao varijante "umotvorina". Ako fore i nisu originalne, ono su prikupljene na ovom mestu. Zanimljivo.

Rekli o sajtu

Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.

Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.