Prijava

Слажем се са Џонијем, Главним и Марвељом.

Glavni, Đoni i Marveljous su sve lepo objasnili.

Slažem se s Luksom i Carom

Slažem se sa Iga95 i Dushanom1389

Raspadam se i slažem se.

Ima ovaj narod nešto što nije odlika ni zapada ni istoka posebno, već više onako karakteristično za mentalitet. Bandoglavost. To je ono: e baš ćeš ti da mi kažeš, ko da te ja ne znam! To je dobro kad se treba boriti za slobodu i protiv nepravde, ali u normalnim okolnostima zna da bude ubistveno. Ko je čitao Mrtvo more Domamovićevo, zna o čemu se radi.

Jedem sarmu i baklavu, a ne fiš en čips.
Jedem pečenicu i pile sa roštilja, a ne mekdonalds i kentakijevu piletinu.
Jedem ajvar i pekmez domaći, a ne od klonirane paprike.
Ma jebo zapad, to smo što smo. Nismo zapad, relano, Balkan je poseban, čim Hrvati neće da budu na njemu.

Nije bitno šta jedeš. Sad mi samo reci da gledaš iranske filmove, slušaš kinesku muziku, za rad i zabavu koristiš sprave koje su smišljene u Arabiji, izražavaš cene u jenima, a jezik ti maternji pripada uralsko-altajskoj grupi jezika, dok je turkmenska i kirgiska umetnost i filozofija dominantno uticala na duhovni razvoj naroda kojem pripadaš. Mislim, daj...

Grčka je u NATO-u, Evropskoj Uniji, praznike obilježava po gregorijanskom kalendaru i sl.

Možda je neko već skrenuo pažnju na ovo, ali Grčka Pravoslavna Crkva praznike obeležava po kalendaru Milutina Milankovića, koji se trenutno poklapa sa gregorijanskim kalendarom, ali je ipak tačniji od njega.

Možda je neko već skrenuo pažnju na ovo, ali Grčka Pravoslavna Crkva praznike obeležava po kalendaru Milutina Milankovića, koji se trenutno poklapa sa gregorijanskim kalendarom, ali je ipak tačniji od njega.

Лол, нисам знао за то, а сад када знам ме узнемирава.

Meni je većina postova na ovoj temi transfer.

"Don't be easily defined."

Ne znam čije je ovo pisanije, ali sve mi se čini da nas Srbe retko ko i poznaje celovito. Zar bi neko bio srećan da se stavi raspravi kraj, dokazima da - jesmo deo Zapada. Tačka. Zar nije to nekako, prazno? Malo? Meni je veći pridev biti Srbin, nego deo Zapada. I ne tripujte da sam neki fašista ili sledeći Milošević, jer rejalno, sortiranje i klasifikacija je odlika zapadne filosofije i nauke, dok je "let it be" hipsteraj sa Istoka. Jebemliga, mene više vuče srpsko razmišljanje na ovaj drugi, "kud krava prođe, tu put proteraj". Sad, druga stvar su demografske odlike, lokacija, okupatorski uticaj i priklonjenost. Govorim vam o srži koja je, duboko sam uveren, istočna.

Ljudi su generalno stoka.
Pravila su tu da se poštuju, a ako se ne poštuju ili se poštuju samo djelimično onda nisu pravila. Mislim da to donekle razdvaja balkanske narode od ostalih.
Kapitalizam je probudio ono najgore u ovom narodu.
Najgore su pogođeni, u moralnom smislu, obrazovanje i religija, i to je, po meni, izvor većine problema. Ako tome dodamo pravnu državu modifikovanu po mjeri kriminalaca dolazimo do toga da nas pola sveta gleda kao zaostale i divljake.

To je zato što je kapitalizam kod nas stupio na scenu u dobu opšteg moralnog posrnuća i u dobu bez ikakve ideologije, a sa jako slabom religioznošću. Za razliku od Zapada, gdje je veliki uticaj na kapitalizam imala protestantska etika. Ona je učila da se radi mnogo, da se teži što većem profitu, i da je poslovni uspijeh u suštini dokaz da je neko među odabranima, tj. predodređenima za raj. To je uticalo na Zapadnjake da rade mnogo i da su fokusirani na profit, ali religiozna dimenzija ih je tjerala i da budu časni i pošteni u tome. Sad je uticaj religije mnogo manji, ali su se te vrijednosti kod njih internalizovale, te su postali generalno vrijedni, radini, cijene radnu etiku, ali cijene i neki fer plej. Kod nas je sve išlo na divlje i kapitalizam je u suštini bio u suprotnosti sa još uvijek tada aktuelnom ideologijom socijalizma. Krenuli su da se bogate samo oni koji su bili dovoljno drski da preko noći odstupe od svih onih ideja kojim im je marksizam decenijama punio glave, ili oni koji se ni na šta nisu ni obazirali, uglavnom tipovi skloni kriminalu.

Jova, je l' ti to objašnjavaš meni ili drugima?
Sve ti je na mjestu ako si mislio da se ovo

religiozna dimenzija ih je tjerala i da budu časni i pošteni u tome

odnosi na ponašanje prema državi, ali ne i prema konkurenciji. Fazon je trka. Trka za poslom, trka za prometom, trka za pišanjem po sirotinji, trka za profitom, trka za mjestom u raju.
Kod nas se uspjeh (ne uspijeh, da te ispravim pošto vidim da se trudiš biti rječit čova Jova) ne prašta, dok se kod "Zapadnjaka" podrazumijeva.
Dakle, ako bismo se vratili na temu, gledano sa religiozno-etičkog aspekta i naše obostrane pronicljivosti, odgovor na temu je: Srbija nije dio zapadne civilizacije.

Generalno sam objašnjavao. Na kraju i ja sam sve bliže tome da nismo dio zapadne civilizacije. Ali nismo ni dio neke druge. Mi smo sada neki privjesak Zapada, koji se tu svrstava jer tome po prirodi teži i nema gdje drugo da se svrsta, ali mu fali viševjekovno istorijsko iskustvo zapada što se odrazilo na mnoge stvari, ekonomski standard je samo jedna od njih. Kao što je Triša već rekao ono šta nama u stvari najviše fali u odnosu na Zapad i što nećemo lako i brzo stići i nadoknaditi jeste viševjekovna zapadna tradicija gradova i univerziteta, a odatle i naučnih i filozofskih radova i njihovog uticaja na mentalitet.

Evo šta nam konkretno fali, npr:

1641.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Meditationes_de_prima_philosophia_1941.jpeg/370px-Meditationes_de_prima_philosophia_1941.jpeg

1543.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/De_revolutionibus_orbium_coelestium.jpg

1687.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Prinicipia-title.png

Ustvari, opet kontam, nisu ova djela kod nas nastala, ali ih mi možemo mnogo lakše razumiti od Japanaca ili Afrikanaca, bliža su nama i našem shvatanju svijeta. Ona nisu "Made in Serbia", ali jesu "Made in Europe", a Evropa je ipak na nas toliko uticala da smo praktično prihvatili njene poglede na svijet. Dio smo Evropocentričnog, Zapadnog svijeta, ali smo njegova periferija. Možda smo dio zapadne civilizacije, ali nismo "pravi" Zapad.
I naravno imamo i neke vrlo važne prednosti koje nam je dao i Istok.
Dokaz da mi ipak spadamo u Zapadni svijet je lak. Uzmite da čitate bilo kakvu istočnjačku filozofiju, npr. Vede, i vidjećete koliko vam je to mnogo više strano nego bilo šta zapadnjačko.

Israo sam se mnogo. Ali eto. Ja lično više nemam šta dodati na ovu temu.

Kao što je Triša već rekao ono šta nama u stvari najviše fali u odnosu na Zapad i što nećemo lako i brzo stići i nadoknaditi jeste viševjekovna zapadna tradicija gradova i univerziteta, a odatle i naučnih i filozofskih radova i njihovog uticaja na mentalitet.

Ovo je u principu glupost samo po sebi, jer svako ko poznaje najosnovniju istoriju Srbije, zna da ovo nikada kod nas nije moglo da se dogodi upravo zbog Turaka. Neko je ranije spomenuo da oni imaju izuzetno bogatu kulturu i da nisu nikakav zaostali narod. To je tačno, ali narode koje su pokoravali tokom istorije su održavali kao nepismene. Mislim da svi znaju za činjenicu da tokom perioda pod Turcima Srbija nije imala nijednu osnovnu školu zbog čega su ljudi i učili da pišu u crkvama i manastirima.
I još jedan bitna stvar, vezano za viševekovnu tradiciju gradova i univeriziteta na zapadu. To u Srbiji? Državi koju temeljno ruše na svakih oko 50 godina. Pa ludi Nemci ni Pariz nisu bombardovali 1940. al' su zato nama jebali milosnu majku u aprilu 1941. Pa kako da nešto u ovoj zemlji onda ostane više vekova zdravo i čitavo?

Gonzo, pogrešno si me skonto. Nisam ja rekao da smo mi krivi što nemamo tu viševjekovnu tradiciju gradova i univerziteta, već da je to prosto činjenica. Krive su istorijske okolnosti. Krivi su i Turci. I ostale velike sile. Da nije bilo Turaka vjerovatno bi i mi bili dio toga. A možda i ne bi. Najstariji univerzitet u Rusiji, koja nije bila pod Turcima, osnovan je 1755, dakle mnogo kasnije nego u ostatku Evrope. Čak mnogo kasnije nego recimo Jagelonski univerzitet u Poljskoj, koji je osnovan 1364.