Prijava

Ne kaze se ONI ZASUKU, nego ZASUCU!
Ne kaze se na ZURCI, nego na ZURKI!

Као што није суХомеснато, него суВомеснато. ;)

Znali smo,znali smo,a "zurki"bi trebalo uskoro da se promeni,bar tako kaze moj prof.koji se bakce sa tim.

Kaze se "zaspe" , a ne "zaspu"

Kad zaspu andjeli...;)

a da li se kaže ''tačCi'' ili ''tačKi''?

sto smo obrazovani mi iz leskovca

Kad smo kod "zaspe" i "zaspu"...
3. lice množine od ZASPATI je ZASPE, a od ZASUTI, ZASPU.

I ajd kad se već igramo kako se govori u vašem kraju: "razočarAnje" ili "razočarEnje"?

P.S. Erika, jesi sigurna? Meni nekako izgleda da su obadva izraza pravilna.

"razočarEnje", naravno.

Pa rimuje se sa "pecenje", kud ces bolji razlog?

I kod mene se kaže isto. I pošto sam se raspravljala sa profom šta je pravilnije odlučila da nađem na forumu Vokabulara. Na žalost, profesor je bio upravu. (I bio je presrećan zbog toga xD) Kaže se: razočarAnje.

Ma taj je vegeterijanac. :)

E da ti kazem, bolje je kad je profesor u pravu. Ako si ti u pravu, on nece da prizna i onda pocnete da se svadjate... i samo jedna strana moze da najebe. :)

Ja sam dobio trojku iz vladanja jer me je pedagogica ubedjivala da se kaze "profesorci" i onda kad je naisla profesorka srpskog, mi je pitamo i ja je posle zajebav'o nekol'ko dana i popusim ga. Da prostis. :)

:) Pa ono jes. I mene je bojkotovao po nekoliko dana kad sam bila upravu.
Sad sam videla i jednu zanimljivu dilemu na forumu. Dali se kaže: "za Anicu Dobru" ili "za Anicu Dobra". Na ravno tačno je prvo. Ali vodeći se pravilom da se kod imena lica ženskog roda nemenja prezime zaboravljaju na to da nevaži pravilo i kod onih koje se završavaju na vokal.

Pravilno je izgovarati "stanovništvo" i sa akcentom na 'a' i na 'i' (iako na 'i' mnogo bolje zvuči). Eto opravdanja voditelja vremenske prognoze i vesti na RTS-u...

О акцентовању је глупо уопште и расправљати, пошто је то у сваком крају Србије другачије.

А ако вас занима како се најправилније акцентује, свратите код нас у Ужице и слушајте само! :)

Правилно је онако, како је свако ''навик'о''!
Није нешто правилно, само зато што је неко, тамо некад наредио како се нешто изговра!

Где су на ћириличној тастатури јебени @, crta | и угласте заграде за линковање, зна ли неко??? :)))

Нема Предраже, мораћеш да мењаш.

Pravilno JESTE onako kako piše u Pravopisu hteli vi to ili ne. To što je neko navikao na nešto, neznači ništa. U mom kraju pravilno izgovaranje čak ni kao izraz apsolutno nepostoji. Ali na takmičenju konkretno niko te nepita u kom mestu živiš... Pravilno je uvek pravilno.

@predrazinjo
Držiš levi ALT i na numeričkoj tastaturi ukucaš 64. Uvek radi, nebitno na kakvoj tastaturi. (ovo je samo za @, ostalo me mrzi da tražim sad)