ŠAH

  1. jbt sta radi vestacka inteligencija protiv najboljeg sahovskog programa. potpuno drugaciji stil igre od kompjutera, napada zrtvuje, zaglavljuje protivnika koji samo gleda da uzme materijal i tako to. izgleda kao fisher ili tako neki stariji, protiv starijih defanzivnih.

    fora je da su ukljucili google AI superkompjuter da igra sam protiv sebe 4 sata i on se naucio da igra ocigledno najbolje na svetu. kazu analizira oko 80000 pozicija po potezu dok stokfish cinculira milione.

    https://www.youtube.com/watch?v=lFXJWPhDsSY&t=811s
    https://www.youtube.com/watch?v=thZzaS-noSo

    ako vec neko kacio izvinjavam se, al bas je kul da se pogledaju poceci onoga sto ce da se zavrsi sa guglom koji slucajno napravi novog boga.

  2. помињали смо, али ни сто пута није довољно поменути. нестварно како је играо тај меч. иако су услови били такви да га мало фаворизују, али опет...

  3. zamiljivo mi kako protiv racunara koristi slabosti nekoga ko ceni materijal u odnosu na poziciju. kako izgleda protiv coveka kad igra, ima li neka partija, nisam nasao.

    verovatno tad igra ko racunar.

  4. ali svaka partija jbt. polakomi se stokfish, ovaj mu zaglavi 50% figura pa se posle igra

  5. није играо још званично против неког велемајстора колико знам. човек му није никаква конкуренција. а имају још рада на неким стварима на којима се доста радило код других програма. нпр. управљање временом је доста битно, да машина одлучи кад да размишља више, а кад мање за потез. али алфа зиро је прешао ту границу да је постао и неразумљив, човек не може да схвати зашто је овај то играо, не уме да објасни. интуиција машине. класични програми су давали линије у којима видиш зашто је то одиграо.

  6. to ti je sustina kad naucis AI nesto. resi ti problem a niko ne zna kako je resen.

  7. recimo da bi moglo da se proba covek + stockfish protiv alphazero.

  8. ћелте, ти се можда боље разумеш. колико је ово што је сад актуелно као АИ блиско изворној дефиницији АИ?

  9. Нимало. "Роботи" нису способни да уче и да се саморазвијјуа, више су скуп предефинисаних образаца понашања, унапред написаних алгоритама и разних срања. Код најозбиљнијих пројеката су у питању само јако сложени алгоритми и чуда, предвиђања/нагађања неких ствари. Нема и даље саморазвијајуће интелигенције, машине способне да заиста учи и напредује. Тј. све је то у границама које је дефинисао човек, у области коју је дефинисао човек.

    Нисам погледао клипове, кад погледам, ће ти кажем колико то везе има са изворном дефиницијом АИа.

  10. u reme, ne.

    ovo sto sad radi je mozda najblize izvornoj definiciji ai (teoriji neuronskih mreza) jer danas imamo racunarsku snagu i memoriju da istera to brzo. jos je na nivou vrlo ekspertnih sistema (samo zna da igra sah npr), ali ogroman novac se ulaze, jer donosi ogromne prednosti onom ko ima to.

    ovo recimo za robote koji nisu sposobni sami da uce i da se samorazvijaju... ima projekta gde uz nvidiju ucis neuronsku mrezu u 3D svetu (video igrici, simulacija fizike) da se nauci da pokrece neku robotsku ruku, da pazi da ne udari nesto, da obavi neki zadata i tako to.
    onda to nauci samo sebe, ti loadujes mrezu na pravi robot i on cepa.

  11. potpuno ne kotrolisano, dao si zadatak i sta je lose u igrici (da udaris nesto, da polomis to sto prebacujes, da se pokvaris itd). simulacija omoguci da ono sto bi ucio godinama raciunar obavi za dan dva, i spreman da cepa sa pravim stvarima.

  12. лаички сам капирао да је алфа зиро учио овако:
    - зна шта је мат, шта је реми, те су му податке унели на почетку.
    - почиње да игра сам са собом (тачније сам против своје копије?), памти све позиције и некако анализира положаје фигура, унапређује свој суд о позицији из партије у партију.
    - након тога му та неуронска мрежа помаже да користи своје искуство да процени тренутну и могуће позиције.

    да ли сам добро скапирао и ако јесам колико год, на који начин користи ту неуронску мрежу?

  13. jel znas onu "blesavu" teoriju sto kaze da smo mozda i mi sami necija simulacija?

    ne vidim razlog zasto, uz dovoljno snage da procesuiras i menjas informacije ne bi mogao da napravis simulaciju ljudskog mozga.

    ne vide ni mnogo pametniji od mene. postoji sansa da cemo za nasih zivota da redefinisemo mnoge pojmove sta znaci biti covek, sta je zivot, sta je "ja" itd

  14. jos je na nivou vrlo ekspertnih sistema (samo zna da igra sah npr)

    Pa baš ovo, nisam AI je sposobna da uči svakako, ali je i dalje to učenje po zadatku, tj. usko specijalizovano. Na to sam mislio.

  15. jel znas onu "blesavu" teoriju sto kaze da smo mozda i mi sami necija simulacija?

    ne vidim razlog zasto, uz dovoljno snage da procesuiras i menjas informacije ne bi mogao da napravis simulaciju ljudskog mozga.

    ne vide ni mnogo pametniji od mene. postoji sansa da cemo za nasih zivota da redefinisemo mnoge pojmove sta znaci biti covek, sta je zivot, sta je "ja" itd

    Ovo je apsolutno tačno.

  16. ne vidim razlog zasto, uz dovoljno snage da procesuiras i menjas informacije ne bi mogao da napravis simulaciju ljudskog mozga.

    колико сам читао, већина још увек сматра да је јако далеко људски мозак. немају ни представу кад би машина могла да симулира мозак трогодишњег детета које види слона неколико пута и потом га препозна сваки следећи пут. то и стварно личи предалеко за неки развој АИ колико год да се брзо развија. сад више АИ видим у контексту стартапова који траже инвеститоре, лол.

  17. - зна шта је мат, шта је реми, те су му податке унели на почетку.
    da

    - почиње да игра сам са собом (тачније сам против своје копије?), памти све позиције и некако анализира положаје фигура, унапређује свој суд о позицији из партије у партију.
    igraju mreze a i b. kad zasere nesto neuronska mreza a, ona kazni taj "neuronski niz" koji je doveo do toga, slabeci ga. kad odradi dobro ona nagradi i ojaca. moguce da recimo obe koriste stockfish za procenu sta je zasrano kako ne bi vracale puno poteza nazad jer onda je zajebano naci koji tacan potez je zasrao. ali ne verujem u neku dubinu da ide, jer onda sve postaje presporo.
    mozda kasnije se a i b nadgledaju medjusobno. nemam pojma treba procitam rad.

    - након тога му та неуронска мрежа помаже да користи своје искуство да процени тренутну и могуће позиције.
    kad je naucena mreza onda ona ima "viziju" sahovske table, osecaj sta je dobra situacija a sta ne. ne mora svaka figura da bude na odredjenom mestu nego neuronska mreza za svaku poziciju vidi kako bi mogao tu poziciju da nateras da bude jos bolja. verovatno onda to kombinuje sa klasicnom racunicom sta-ako, i na kraju donese odluku.

  18. Хоћу да кажем, предалеко смо још од свега тога, од СФ АИа, за сада је и даље АИ ограничен на оно што му човек зада да учи. Не постоји самовоља, слободна мисао, да се тако изразим. Тако да смо још на зачетку АИа.

  19. dovoljno je da da hint nekom chess enginu. to su primetili i oni sto analiziraju partije stokfishom. u nekoj situaciji potez sto povuce alpha stockfish kaze, "u ovo ne valja", i odigra svoju kontru. i onda odmah nakon narednog poteza ili dva poteza alfe, slozi se sa njim "ne, ipak bilo dobro ovo"

Rekli o sajtu

Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“

Danas · 06. Novembar 2008.