Prijava

Čak nema ni Stratimira, ničim izazvano lololo

Ne pljujem ja po Beogradu kao gradu i geografskoj odrednici, pljujem po tim Beograđančićima što im je cela svrha postojanja definisana time u kom su naseljenom mestu ispali iz pičke, pa tripuju da su za taj splet okolnosti oni kao nešto zaslužni. Šta? Bolji si od nekog zato što si ti rođen u glavnom gradu a taj neko drugi nije? Kakva ograničenost mozga i samoživa ničim izazvana nadobudnost. Drkati sebi kurčinu zato što si rođen u nekom gradu - big cringe.

:groundskeeper willy hate meme:

Ne pljujem ja po Beogradu kao gradu i geografskoj odrednici, pljujem po tim Beograđančićima što im je cela svrha postojanja definisana time u kom su naseljenom mestu ispali iz pičke, pa tripuju da su za taj splet okolnosti oni kao nešto zaslužni. Šta? Bolji si od nekog zato što si ti rođen u glavnom gradu a taj neko drugi nije? Kakva ograničenost mozga i samoživa ničim izazvana nadobudnost. Drkati sebi kurčinu zato što si rođen u nekom gradu - big cringe.

Ja u zivotu takve nisam sretao.

Bolji si od nekog zato što si ti rođen u glavnom gradu a taj neko drugi nije?

Da

Obrazložiću u jednom podužem postu, pričekaj

Imas mali kurac pa zato tako kazes.

Pošto sam na prethodnoj temi upao u debatu, prebacujem svoj prethodni post na odgovarajuću temu:

Aj pošto sam prozvan od strane Даниела.

Srpski jezički mitovi (koje su nam najčešće u glavu utuvile učiteljice bukvalistkinje):

Ne kaže se zadnji nego poslednji (ako si ti stigao zadnji, ko je stigao prednji?!).

Ne kaže se puno te volim nego mnogo te volim (kako možeš da me "prazno" voliš?!).

Ne kaže se skok s motkom nego skok motkom (ne skačete ti i motka zajedno, zar ne?).

Ne kaže se "na telefonu" nego "kraj telefona"?!

Ne kaže se "Trebaju mi pare" nego "Potrebne su mi pare".

Ne kaže se "Po meni" nego "Prema mom mišljenju".

Ima ih još podosta, ovih sam se trenutno setio.

I da. Čak štaviše je, nažalost, pogrešan oblik uz objašnjenje da je to pleonazam. S druge strane, pleonazam kao stilsko sredstvo kad nešto posebno hoćete da istaknete je dozvoljeno u književnosti pa mi nije jasno zašto su baš taj pleonazam stavili na crnu listu.

Uz kretanje - kući (idem kući), uz mirovanje - kod kuće (kod kuće sam).

U mnogim krajevima se kaže "ostani kući", "kući sam", ali to je neknjiževni oblik.

ko određuje šta je književni oblik?

Znaci kad me neko zove na mobilan dok vozim ja treba da kazem evo me kod auta reci sta treba a onda ce on da pita pa gde zuris kad si kod kola cekaj da ti ispricam i dok mu ja objasnim 10000 mi napise ovaj na motoru i sta mi vredi onda gramatika
Ta gramatika je kurton kao i matematika svi koji znaju ta dva to su luzeri kupuju u waikikiju farmerke kome treba to uzemem digitron ili vokabular.org najzaludnija dva zanimanja

Nikakve koristi nema od gramatike sem sto ima stete kao sto sam naveo u potonjem primeru

Ta gramatika je kurton kao i matematika

Pa ti se onda bavi istorijom. Ili geologijom, šta već voliš.
Što gubiš vreme na temi o jeziku i gramatici?

Ali, ako si već tu i pitaš, odgovoriću ako znam odgovor.

treba li izbegavati "ali" na početku rečenice?

ko određuje šta je književni oblik?

Autori pravopisa, gramatika, rečnika...
Nažalost, pomenute knjige često ne prate jezičku stvarnost i razvoj jezika; neće niko time ozbiljno da se bakće kad nema koristi.

upravo to htedoh da ti kažem, jezik je živa, a ne egzaktna stvar, u ozbiljnim državama postoje jezički radnici kojima je to glavno zanimanje, mislim prilagođavanje i unapređenje jezika. Kod nas gramar naci jeste samo prevod za pojam "ne jebem".

treba li izbegavati "ali" na početku rečenice?

Aha, kao i "i" i "a". Tome su nas isto učiteljice učile i davale manju ocenu na pismenom ako neku rečenicu počneš sa "i". Ali, kasnije sam saznao da možeš započeti rečenicu i tim veznicima.

u ozbiljnim državama postoje jezički radnici kojima je to glavno zanimanje, mislim prilagođavanje i unapređenje jezika

I veruj da su pristojno plaćeni za taj posao. To i jeste problem kod nas - što bi država ulagala u jezik (i uopšte u kulturu i umetnost) kad od toga nema nikakve materijalne dobiti, samo trošak.

ma da, postoje neki ustaljeni izrazi koje koristimo u svakodnevnom razgovoru koji su neknjiževni, ali ne moramo svi stalno da koristimo književni govor jbt. problem je u tome što su profesorice srpskog mahom iskompleksirane babetine xdd