Prijava

Jezik je ziva stvar i menja se. Jezicka pravila treba da odrazavaju svakodnevni govor, a ne da vestacki namecu pravila govora. Vuk Karadzic nije reformisao srpski jezik iz kurca, nego je istrazivao kako narod govori. Ako je pravilno reci poslednji, a ne zadnji, a cela nacija govori zadnji, onda treba promeniti pravilo, a ne tuci celu naciju po glavi dok ne pocne da govori poslednji.

Pa to zadnji i jeste pravilno, po klajnu makar

problem je što je srpski jezik u subotici vrlo drugačiji nego u vranju. kurac je Vuk istraživao, on je kao književni govor nametnuo govor svog kraja. a opet, postoje neke stvari koje jesu pravilne, po samoj prirodi jezika kao i u drugim sličnim jezicima, ali su ljudi previše glupi i nepismeni da ih pravilno koriste. npr. pisanje rečce 'ne' odvojeno od glagola 'znam'. i sad mi kažeš sevaste da ako većina morončina piše 'neznam' treba da uvedemo to kao tačno a 'ne znam' kao netačno? ma daj. tako je matica srpska uvela 'obadvoje' kao ispravan termin, sinoniman riječju 'oboje'. je li tebi to zvuči normalno? meni ne.

Opet ovaj sirotan zapenio

gambi ispala ti cuca :3

pravopis i pravila govornog jezika nisu isto, ali u principu ako je ogromna vecina (recimo preko 90%) usvojilo odredjeni stil pisanja, onda je to cinjenica kojoj se mora prilagoditi, a ne srati kako je to nepismeno

i "ne znam" i "neznam" su samo konvencije kojom se odredjuju oblici negiranja ili odsustva neke radnje

to sto je nas obrazovni sistem osakacen toliko da ne uspeva da prenese tu konvenciju ucenicima je poseban problem

Sevastokrator_95
Jezik je ziva stvar i menja se.

haha ali brate, ja ne mogu da verujem koliko ti nemas sta da kazes. Bukvalno samo uzmes necije reci i predstavis svojima.

Neko: Zelim da kazem da suncev sistem ima 8 planeta jer je Plutonu skinut status iste

Sevastokrator: Znate kako, Pluton nije vise planeta i suncev sistem ima 8 planeta.

problem je što je srpski jezik u subotici vrlo drugačiji nego u vranju. kurac je Vuk istraživao, on je kao književni govor nametnuo govor svog kraja

pa radi se o srpskom, a ne o madjooorskoom ili bulgarskom jeziku

evo sad sam video na prethodnoj strani, stvarno jeste isto, al promaklo mi majke mi

al promaklo mi majke mi

Promaklo ti je (takođe na prethodnoj strani) i da je zadnji isto tako pravilno kao i poslednji.

to sto je nas obrazovni sistem osakacen toliko da ne uspeva da prenese tu konvenciju ucenicima je poseban problem

ne možeš da kriviš obrazovni sistem za svoje neznanje i nepismenost, pa i u skandinavskim zemljama koje jelte imaju najbolje obrazovne sisteme i dalje postoje nepismeni ljudi. to iz kuće ide. u programu je od prvog osnovne do četvrtog srednje (bar kod nas bila) ova jebada oko pravopisa, i profesori su se greote trudili da nam utuve u glavu, ali šta ćeš ti brđaninu ako on neće pa neće da nauči nešto najosnovnije, ne možeš da ga biješ

*ne znanje.

ni sta bre neznas

Ни близу. ;)

Ценим покушај иако мислим да је to Count zero већ негде објавио.

jeste i mnogo mi se svidelo :)

А да, ту је све и почело па сам пребацио на ову тему.

Promaklo ti je (takođe na prethodnoj strani) i da je zadnji isto tako pravilno kao i poslednji.

dao sam to kao ilustraciju, mozda nije najsrecniji primer, ali poenta je jasna