Prijava

fora je sto ide na bolje svet sto se tice svega ovog, uz svo kukanje. sporo, al mora tako.

I ja sam ali glavni krivac razvoja te instant mode su žene. Njima treba 20 istih krpica od istog proizvođača koje se ne razlikuju jedna od druge ali eto to je nešto novo i moderno. Mi kupimo čizme goretex, izvalimo se 200 evrića i nosimo ih 16 godina a one kupuju svake sezone nove čizmice i l na kraju više para potroše.

Što se kaže; nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari.

Fast fashion mi je pushio gowno.

Pa s jedne strane stvarno postoji problem, s druge strane cela priča je postala debilni kult za višu srednju klasu, koji ništa ne doprinosi rešavanju tog problema.
U stvari može da stvori samo nove probleme ako uzme maha.

A ima tih debila što svoj genetski kod dobrovoljno eliminišu iz sledeće generacije, što je lepo svakako

oces smanjis CO2 - skoluj se pa smisljaj i pravi nesto sto pomaze tome. ako ti ne mozes skoluj decu.
jedan inzinjer/istrazivac/organizator/prodavac/stagod danas koji se tupi sa tim, efektivno smanji CO2 ko stadion vegana.

naravno, treba uvek aktivista da vrse pritisak da se placaju ovi prvi da rade, i ne valja se pricati protiv njih, al aj, vukajlija pa seremo.

Ne znam, lik je završio faks sa klimatske promene i otišo u aktivizam, ako se taj problem reši on ostaje bez posla. Kako se jedan deo problema bude rešavao on će da nalazi nove, makar moro i da ih izmišlja.
Strastveno mrzim profi aktiviste.
Problem s klimom je što se mnoogooo govana tu nakačilo vegani, raznorazne društvene i političke agende koje bi preko klimatskih zakona da reformišu društvo. IMHO ima potencijal da ode u neki pravi fažizam pre nego jebanje u dupe, pošto postoji neka opipljiva pretnja.

Verovatno će se problem rešavati postepeno kroz tehnološki napredak i prilagođavanje ljudi, znači evolucijom, problem su ovi što bi hteli revoluciju, a imaju objektivno nešto čime mogu a plaše ljude i izguraju neke glupe mere.

Onog trenutka kad su one dve nedojebane kurve bacile paradajz sos ili koji god već kurac na Vangogovu sliku, moj prethodno već dobrano jak bol u kurcu i šištanje u jajima za okolinu i klimatske promene dosegli su astronomske i nemerljive razine. Koliko god ti problemi bili realni i ozbiljni, za njihovo rešavanje bore se mahom apsolutno poremećene osobe.

ako se taj problem reši on ostaje bez posla

Do rješenja tog problema je toliko daleko, i uz sve najveći trud svih mogućih, tako da se ja za njegov posao ne brinem, niti vidim tu neku zavjeru sa njegove strane.

Ja mislim da oni legitimno vjeruju u to sve što propagiraju i svakim danom jedni drugima dodatno ispiraju mozak jer se nalaze unutar echo chambera.

S druge strane, ne slažem se sa njihovim metodama borbe protiv problema, u suštini prebacivanje sve odgovornosti na pojedince i guilt tripovanje običnog čovjeka, kako je on otjelovljenje zla i smrt za planetu ako kojim slučajem malo veći broj puta bude letio avionom ili jeo šnicle... ili imao malo veću porodicu.

Mislim da je od tog individualnog koliko ko pazi na ovo, pazi na ono jako slaba vajda.

Opet, treba paziti, ali samo do onog nivoa dokle to uopšte ne remeti normalan tok života. Mislim kad imaš izbor između dve jednako privlačne alternative, a pritom jedna emituje manje CO2, pa brate izaberi nju. Znači mani se sijalica sa volframovom niti, uzmi LED sijalice, itd... Tako isto i ova moda... to da ti kupiš nešto kvalitetnije što će ti trajati duže, to samo znači biti pametan, nije nikakvo žrtvovanje.

Ali kad imaš izbor između normalnog života i nekog žrtvovanja zbog klime, onda treba živjeti normalno.

Mislim da tu eksplicitno treba biti protiv žrtvovanja, jer je to slippery slope, jednom kad se krene u tom smjeru, teško je u tome naći mjeru. Normalan život, i normalan način života, po meni ne smije da trpi zbog klime.

Obični ljudi, treba da urade što je do njih, a to je da pametno biraju između jednako poželjnih alternativa na osnovu toga koja je bolja za klimu, i na tome se njihov zadatak završava. I to će riješiti možda 2% problema.

Preostalih 98% se može riješiti samo na ovaj način što celt kaže, dakle strukturne promjene u industriji, proizvodnji energije, itd... dakle stvari koje mogu da riješe samo države, institucije, velika preduzeća, fabrike, naučnici, istraživači, itd...

faks sa klimatske promene

to je kerov kurac. politicki fakultet, smer politicar.

cela ta prica sa energijom i menjanjem i slicno je pipava, i ne smeju da se prave neke "opklade" ili sto kazes revolucije. tipa, kladim se da cemo svi da pomremo od CO2 za 50 god, ili isto, kladim se da nece nista bude, pa na osnovu toga donosis odluke, obe opklade isto opasne.

sa energijom i hranom ne mozes da menjas stvari na brzinu, i da se igras politike, jer inercija je najveca koja postoji na svetu. ti promenis nesto preko noci oko hrane, struje, nafte, a celo covecntsvo nastavlja onako kako je i juce. i ne prestaje, ne menja decenijama, osim ako nije neko drugo sranje, al svejedno sranje.

onda vidis kolko malo mozes ustvari da menjas tu i na koliko dugo mora planiras. dovoljno dugo da se smori svaki aktivista :)

na primeru nemacke i nuklearki se to jasno vidi, gde je neko napravio demagosku gresku i ujebao se opasno u proceni da gasenje nuklearnih centrala dovoljno mali korak da se ne oseti, a ono promeni se cela geopoliticka situacija u evropi i svetu. bravo ako su hteli da menjaju to nemci, al nesto ne bi rekao :)

E pa vidiš Celte mene plaši da ne manjka gluposti da se i dalje prave takvi glupi demagoški koraci :) Odnosno da će da se napravi podosta štete, pre nego što dođe iz dupeta u glavu...

Nuklearna energija je tema za sebe, i vrlo zanimljiva.

Oko hrane isto, jebena povika na meso, uh ako zemljište koje koristimo za stoku preorijentišemo na useve, pazi sad, imaćemo da nahranimo celo čovečanstvo, plus manje Co2!
Mda, osim što dosta poljoprivrednog zemljišta ne može da se koristi ni za šta drugo sem za pašnjake (ne možeš da gajiš kukuruz ne Pešteru), plus se dosta "otpada" od ratarskih kultura koristi hao stočna hrana, a ovako će da ode da truli itd. itd.
Znači zapravo vrlo lako može da bude manje hrane za sve i manje sustainable.

ma slicno je kao sa nuklearnom energijom jer se politicari igraju sa ponudom a ne sa potraznjom, u stilu maocetunga ili slicnih komunjara.

ok, imamo problem velike konzumacije mesa. i jeste, nikad u istoriji nismo tolko mesa jeli svakodnevno da bilo dostupno, to je globalni problem u zapadnom svetu, ima efekte na klimu, zdravstveni sistem, ljude i sta sve ne.
znaci ako si truli kapitalista, koji hoce da resi ovaj problem ti uzmes i doneses vrlo nepopularnu meru, dizi porez na meso, zabrani uvoz, otezaj prodaju, cene lagano krenu u nebo, ljudi moraju da jedu manje, nisi bas popularan, vremenom dobijes efekat koji si hteo, a to je da se smanji proizvodnja, ili ako uvozis uvoz.

ili sa druge strane, neces da budes nepopularan i da sibnes ovu meru a udovoljio bi aktivistima, ti uzmi pa kreni da se drkas sa ponudom. kreni da dizes poreze na stocnu hranu, da ogranicavas grla, da uvodis poreze seljacima, i zeleni srecni jer "pazi ovo politicari rade nesto". sa druge strane nikako nemoj da ogranicavas potraznju jer to ce da ti izgubi mandat, nego se nadaj da ce ljudi nekako preko noci da prestanu da jedu meso jer to "hip" i "kul", da bi tvoj sistem funkcionisao.

i onda gledaj rezultate kako si doveo drzavu da postane zavisna od nekog sto ti prodaje meso da zadrzis mir. problem si resio tako sto si ga prebacio u istocnu evropu i aziju, i moli se da ne nadrkas nekog od tih sto ti popunjuje trzise i drzi narod sitim.

da se ne lazemo oba smanjuju koliko CO2 proizvedes ti, nece smanjenje jedenja mesa da poveca CO2 sigurno. ali jedno ne smanjuje CO2 globalno, a svi pisamo u isti bazen.

ne rekoh, ovaj hip i kul zeleni metod zahteva da uteras seljacima duboko jer je zero sum game, za razliku od prvog koji nije. mogu da rade tamo gde seljacki glasovi ne odlucuju ko ce biti na vlasti.

ok, imamo problem velike konzumacije mesa. i jeste, nikad u istoriji nismo tolko mesa jeli svakodnevno da bilo dostupno, to je globalni problem u zapadnom svetu, ima efekte na klimu, zdravstveni sistem, ljude i sta sve ne.

Ne slažem se da ima problema sa konzumacijom mesa što se količine tiče, nego ljudi jedu razna đubra, i imaju neizbalanskiranu ishranu. Šećer je kud i kamo veći problem tu.
Bićeš zdarviji jedući samo meso nego samo žitarice, mada je i jedno i drugo krajnost, naravno.
Jesti ne jesti meso je lična etička dilema, možeš da se pomiriš s time da drugo živo biće mora da umre da bi ti jeo ili ne možeš. Pošto većina ljudi bude u fazonu, sry prase, slatko si al si mi još slađe pečeno, onda se napravi da dilema bude oćeš da propadne planeta ili ne, alo?

i onda gledaj rezultate kako si doveo drzavu da postane zavisna od nekog sto ti prodaje meso da zadrzis mir. problem si resio tako sto si ga prebacio u istocnu evropu i aziju, i moli se da ne nadrkas nekog od tih sto ti popunjuje trzise i drzi narod sitim.

Pa prebacili su proizvodnju gotovo svega ostalog :)
Kina ih već drži za jaja

Ne slažem se da ima problema sa konzumacijom mesa što se količine tiče, nego ljudi jedu razna đubra, i imaju neizbalanskiranu ishranu. Šećer je kud i kamo veći problem tu.

ima, nismo kao covecanstvo nikad toliko mesa jeli. dal je problem, aj tu ne mogu da tvrdim, ali nikad nije bilo toliko dostupno i jeftino. verovatno samim tim i losijeg kvaliteta sto kazes.

uvek te price kao seljaci jeli meso itd. jesu, ali ne svaki dan za svaki obrok nesto da ima, sto suhomesnato, sto kobasica, sto mleveno i redom. postilo se ako nista. manje se jelo meso ukupno, manje se jelo procentualno, manje se jelo svega.

potpuno isto za secer, gore za zdravlje, al aj ne pricamo o tome.

Nije, msm kako ko. Neki su jeli mnogo vu+iše mesa, a neki mnogo manje.
nomadi su jeli skoro isključivo meso i mleko. Pa Bosna, Crna Gora i slični brdski krajevi, vazda se jelo više mesa nego hleba (kada nije bila glad)
Generalno ima istaživanja da su nomadske populacije bile zdravije i dugovečnije, od sedelačkih ratarskih na osnovu skeleta. Sad da li je to dovoljno za neki definitivni zaključak, nije.
Meso kao meso je nenadjebivo ko izvor proteina i kreatina, plus su iznutrice džigerica i sl bogate i drugim mineralima, gvodždđem itd.
Kvalitet mesa jeste loš s jedne strane, s druge strane količina makro i mikro nutrijenata koje dobijaš je neprevaziđena u istoriji.

nemam pojma, al po osecaju ne bi reko da se bilo gde do 20. veka jelo vise mesa nego danas. ima perioda kad se jede meso, ima perioda kad nema, nije bilo uvek, mislim. mada kazem, opet to je misljenje i osecaj, jebem li ga ima li nesto zvanicno tu, kakvo si pa merenje o konzumaciji mesa mogo da imas u 19. veku, ako imas nesto daj, pre ces ti to da znas od mene :)

ono, ima razlike izmedju industrijske kobasice od bilo cega, govedine koja se cuva za meso samo, i ovcetine koju si osisao x puta, sedi i bleji na livadi i nista joj ne treba, i na kraju je pojedes. to meso maltene i ne treba racunati u meso.

nisam ja protivnik toga, daleko bilo, jedem konkretno i ja meso, al ono, za 90% svetske populacije (i mene), i da smanjis malo jedenje mesa, ne bi se ni primetilo. mozda bi se smanjili neki rakovi i staznam, sto se i ne zna sta ih izaziva. mozda i ne.

secer, to vec druga prica, kad bi izbacio industrijski secer iz upotrebe, amerika bi se izduvala bukvalno za god dana, a i mi sa njima vala, posto i srbija postaje poprilicno debela nacija. ne bi znali sta ih snaslo.

Misliš na naše prostore ili generalno ljude?

ono, ima razlike izmedju industrijske kobasice od bilo cega, govedine koja se cuva za meso samo, i ovcetine koju si osisao x puta, sedi i bleji na livadi i nista joj ne treba, i na kraju je pojedes. to meso maltene i ne treba racunati u meso.

Nema razlike u smislu proteina i kalorija koje unosiš, problem je šta još možda unosiš a ne bi hteo

Poljoprivreda je stara "samo" nekih 12tak hiljada godina, do tada se išlo za krdima i lovilo meso gargijom
A i posle nisu svi prešli na sedelački ratarski način života

Po meni problem je što većina ljudi zna dal im auto ide na dizel ili benzin, kolko troši po gradu i na 100km, i na kojoj je pumpi dobro gorivo, a pojma nema kolko čega treba njihovom telu da progura dan i da se ne osećaju ko govno veći deo vremena

I onda meso je krivo, mi nismo evoluirali da ga jedemo. Jeste mojega