
Onaj koji je posetio Hristov grob u Jerusalimu.Nekada izuzetna počast jer da bi došli do Jerusalima trebali ste da gulite par meseci,da izbegnete srpske hajdučke družine,nadrkane janičare,šiptarske lopove,grčki pokret otpora i kurdistansku radničku partiju.Pojavom povratne avionske karte za Jerusalim,zvanje hadžije poprilično gubi smisao.Sada su tu uglavnom bogate babe koje nemaju šta da rade u penziji i donose kući dosadne priče o gašenju svih sveća odjednom u crkvi Hristovog groba i sl.
1. osoba koja je obavila hadždž (piše se sa dva dž, da ne bude zamjerki na pravopis), odnosno posjetila sveto mjesto Muslimana Kabu u Mekki
2. moćan lik, pravo dobar u svemu čega se dotakne i još to dodatno naglašava svojim pristupom i ponašanjem.
Anegdota:
došao mi prijatelj u posjetu i ja ga izveo u restoran na ručak. Gleda on jelovnik, ne može da se odluči i na kraju komentariše:
- Uzeću ovaj hadžijski ćevap. Mislim ako je ćevap onako dobar, onda je hadžijski ćevap nešto posebno.
Donosi mu konobar mesnu čorbu, a on složi razočaranu facu. Od tada mu je nadimak Hadžija.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.