Sinonim za muski polni organ. Izraz "nabiti na karu" potice josh iz davnog 15og vijeka gdje je,kod nashih predaka Slovena, "kara" predstavljala kaznjenicka kola, na koja su stavljane zene koje nisu odgovarale na udvaranje. Danas se izraz nerijetko koristi, (mada vishe upraznjava) dodushe s puno manje dramatisanja oko samog postupka. Znamo mi pametni Srbi sta sacuvati iz kulturne bastine...:)
Koren turskog porekla, sa značenjem „crn“, „crno“. Istovremeno skup slogova organski vezan za početak novije srpske istorije (a izgleda i za njen kraj): Karađorđe, Karađorđevići, Karadžić... Tu je nešto kasnije Kardelj, pa onda Karić, a na kraju odosmo u to kara...crno, i nacionalni ujedinitelj će nam izgleda biti Karamela.
Karelija Slims
1. - Idem po cigare, jel’ treba tebi nešto?
-- Da, meni kupi Karu. Pokušavam da smanjim, pa sam prešla na Karu, ima manje nikotina.
2. - E, nemam više Lakija, jel’ mogu jednu tvoju?
-- Pa mož, al’ ja imam samo Karu, ako ti odgovara.
- Može, daj!
3. Super je ovde, odmaram, izležavam se na plaži, niš’ ne radim i pušim Karu po ceo dan.
Turska reč koja označava crno. Prefiks je mnogih reči međutim nama najpoznatija jeste Karađorđe odnosno Crni Đorđe, kako ga turci bejahu prozvali jer im je pomrsio račune. Elem drugi primer bila bi pustinja Karakum - Crni pesak u Turkmenistanu (ne mešati sa Karakorumom u Mongoliji).
Idemo dalje, glagol iskarati u južnoj Srbiji znači isterati nekoga. (Iskaral sam si ju napolje)
Prekarati znači preterati ali i prevesti nešto (Prekaral sam si seno)
Dokarati znači dovući ili doterati (Dokaral sam se doma)
Nakarati bi trebalo da se prevede kao naterati ili dokršiti se npr. kući (Nakaral sam se da si nekvo urabotim)
Zakarati se - posvađati se sa nekim, npr. komšijom (Zakarasmo se sinoć ja i Dijana)
Ukarati - uterati ili ubaciti nešto negde, npr. automobil u garažu (ukaral sam si kola u garažu)
Međutim kara se uglavnom drugačije razume i shvata jerbo misli se uglavnom na karu, tj. m.p.o. a karati je glagol koji označava grdnju i izdrkavanje recimo keve nad vama kad zaserete nešto a opet znači i upotrebljavati karu u svrhu karanja koga ili čega.
Uči me majko karaj me
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.