Matematika koja ima samo dva pravila:
1) mora da se rimuje
2) mora da povećava rezultat
Koriste je konobari kad treba da uzmu koji dinar više od pijanih gostiju a ponekad i prodavci na buvljaku ako im se učini da mogu da preveslaju nepažljivu mušteriju. Osnovni fazon je da se priča i računa brzo i glasno tako da mušterije budu svesni sabiranja i množenja ali da ne mogu da prate rezultat pa samo klimaju glavom i dobrovoljno plate porez na budale.
Vreme na satu: 01:05:42
-Ovako, imali ste osam Jelena, osam puta sto tri'es, hiljadu sto tri'es, pet vinjaka, pet puta sto deset, šesto deset, dve kafe, dva puta osamdeset, sto osamdeset, dve kisele, isto sto osamdeset, devet Nikšićka, devet puta sto čedrdeset, hiljdu trista četdrdeset, sve ukupno, tri i petsto četrdeset, da zaokružimo na tri i po.
Vreme na satu: 01:05:45
-Koliko si im naplatio?
-Tri i po.
-Pa dobro, nisi mnogo povećao, piju celo veče.
-Nisam mnogo, ali sam naplaćivao i svaku turu posebno, ovo mi dođe kao bonus.
Osnovni aksiomi ove avantgardne prirodno-matematičke nauke počivaju na tautološkim greškama i sluhu pripite mušterije.
"pet puta pet, pedes' pet!"
Osnovne računske operacije. Sabiranje, oduzimanje, množenje i deljenje. Pored bele košulje, crnih pantalona i lakovanih cipela jedino što je konobaru potrebno da dobro obavlja svoje radne zadatke. Nema tu nikakve više matematike. Osmeh, dve zdrave ruke koje trebaju da prime narudžbinu od mušterije i da joj istu donesu i dve zdrave noge koje sve to trebaju da iznesu ceo dan.
U našem narodu vlada mišljenje da su ugostiteljski radnici, konkretno konobari, skloni prevarama tokom naplate svojim pripitim mušterijama, što je uglavnom i tačno. Ruku na srce, pored svih sranja koje trpe od pijanih budala džukački bi bilo da im se zameri što se ponekad revanširaju svojim mušterijama sa malo većim računom. Nije njima do para, već do satisfakcije. I pakle crvenog Bonda...
Nekom ko nije sklon izlascima u kafanu može delovati čudno da je i konobaru potrebno da zna kako se deli i oduzima. Prost čovek misli to samo naplaćuje, je l' da? E pa nije tako, rođače. Dobro, sabiranje jeste najčešće korišćena računska operacija od strane konobara, na kraju krajeva kafane žive od dnevnog pazara, ili ti prolaza. Množenje takođe... Oduzimanje se najređe primenjuje. Jedino kada se slavi neko krštenje ili slava pa domaćin donese domaće vino, rakiju. Bogami, kakva je finansijska situacija kod nas sve će češće da se oduzima.
Deljenje ti je najmrskije u poslu. Prilazi ti neki gastarbajter kog si dvorio celo veče, vadi sto evra, i taman kad si se ponadao kako ćeš da se ponoviš malo baja ti kaže: "Ovo je za osoblje restorana". I dok se ti opasuljiš oko tebe se već skupili i ostali konobari, i kuvari i baba sera na kurac je nabijem. Ostane ti taman toliko da ujutru kupiš pola kile leba, novine i pljuge. Posle sve iz početka...
- Dobar dan.
- Dobar dan, deco. Redari, zašto tabla nije obrisana? Ajde, brzo to... Danas vežbamo funkcije. Ko će prvi? Neće niko? Dobro, da vidim koji je danas datum... Dvadeseti. Broj dvadeset... Nikoliću, ajde na tablu.
- Profesore, ne znam ja ovo...
- Ajde bre, Nikoliću... Dao sam najprostiju funkciju. Izađi, pa ćemo zajedno.
- Je l' to beše ono ef i iks u zagradi?
- E some jedan.... Bez ovoga bre ne možeš ulicu da pređeš. Ajde izlazi napolje...
- Nemojte keca, profesore, kad vas molim.
- Napolje, bre!
- U redu... :Izlazi iz učionice: Koji će mi bre kurac funkcije, majke ti ga bolesne? Učim za jebenog kono
bara, tri puta sedam ti je dvajes osam i dva dinara nemam kusur da zaokružimo na trijes, trijes ti ga majke nabijem...
Disciplina zbog koje su restoranski računi niži u prvoj polovini meseca. Naime, uvek je prvi sabirak u kelnerskoj matematici datum.
"Šes plus šes to je trijes šes" ( jedna od stavki, izgovara se brzo).
- Pričao mi jedan konobar, koji je radio i na roštilju, da mora da ukrade od pljeskavice tj od gramaže. Ne može čovek da napravi poštenu pljesku čak ni kada je pravi za sebe. -"Znam da je za mene al' moram i od nje da "otkinem malo".
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.