Mitsko božanstvo koje u Grčkoj zamišljaju kao inspiraciju umetnika, a u Srbiji kao sisatu devojku.
Jedina poljoprivredna aktivnost zbog koje sponzoruši nije žao da prlja ruke.
S tim što umesto krave muze konja.
Вечита инспирација уметника сањиве природе.
Шаруљо, приђи да те чича помузе!
Muza kao pojam najčešće se vezuje uz poeziju i pesnike.Zapravo smatra se da svaki pesnik ima svoju muzu zaštitnicu koju obožava čak do idolopoklonstva.To ne mora bezuslovno biti muza boginja, već i svaka druga žena prema kojoj pesnik gaji, najčeće neiskazanu ili neuzvraćenu,ljubav.
Međutim osim pesnika i umetnici iz drugih oblasti umetnosti i nauke imaju pravo na svoje muze jer ih ima devet i kćeri su boga Zevsa i Mnemosine, boginje poezije, umetnosti i nauke, a to su:
– muza komedije Talija
– muza astronomije Uranija
– muza tragedije Melpomena
– muza religijske i ozbiljne poezije Polihimnija
– muza ljubavne lirike Erato
– muza epskog pesništva i elegije Kaliopa
– muza istorije Klio
– muza muzičke umetnosti Euterpa
– muza igračke veštine i horskog pevanja Terpsihora
Po predanju postoje ih 9 i one su pored princeza najlepse zene i devojke u kraljevstvu i daju inspiraciju svim umetnicima, bili oni muzicari, slikari, vajari, knjizevnici... Ali na svim slikama koje mozete videti na netu muze su veoma ruzne osobe mada takodje su polu gole na tim istim slikama, tako da ispada da umetnici ne moraju da dobijaju inspiraciju samo od odrecene osobe vec svake koja je polu gola. Takav primer imamo i u filmu Titanik koji sigurno svi znate.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.