
Nacin razmisljanja coveka sa prosecnim primanjima koji bi radije kupio jednu skupu stvar koja bi mu trajala duze od 10 jeftinijih.
A: Cale, ae mi daj 3000 da idem do buvljaka da uzmem patike.
Cale: Jes, pa da ti se pocepaju posle 4 nedelje, pa ponovo nove da uzimas. Bolje ja da ti dam malo vise za neke kvalitetnije. Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari.
Ono što kažu buržujčine da bi se opravdali kad kupe neku preskupu luksuzariju, iako se skoro ista stvar može kupiti za daleko manje pare.
Izvorno značenje ovo izreke je u tome da ako kupuješ jeftine stvari, na kraju ćeš lošije proći nego sa skupima, jer su te jeftine obično i nekvalitetne, pa se brže poderu, pokvere ili na bilo koji drugi način sjebu, dok je skupa stvar kvalitetna pa ti traje duže. Tako na primer, kvalitetne (i skupe) patike ti mogu trajati nekoliko puta duže od nekih pijačarki ili patika iz kineskog šopa. To čak može dotle ići da potrošiš više para na X komada jeftinih, koje brzo riknu, nego što bi te koštale jedne skupe, koje bi sve to vrijeme izdržale.
U suštini, izreka ima smisla, ali se često zloupotrebljava kao opravdanje za pretjerano trošenje i luksuziranje.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.