Enverov sin nastao iz afere sa Đeljaninom sestrom Bicom u koju je Enver bio oduvek potajno zaljubljen, još od školskih dana, kada su padali uvek zajedno rezrede.
Avatarov i Džedajev polubrat, koji je nastao jedne burne noći kada je Enver, vraćajući se iz sakupljanja sekundarnih sirovina prolazio pored Bicine favele i svratio da vidi da li Bici treba kartona da dovrši kuću.
Naravno Bicin muž Đango nije bio kući i duh stare ljubavi je proradio u njima. Par piva, par Šabanovih balada i spavanje je bilo neizbežno.
- Bico izbori se da se zove naše dete Đaba ili Spok. Da bude naučnofantastičan.
- Ne vredi bre Enver, zap'o Đango da bude Pejđer pa to ti je. A i možda ljudi provalu da je tvoj. Đango bi me ubio.
- Neka bude onda Pejđer al' ću ga voleti k'o svog. Čim mu poraste kosa vodim ga ja kod Đelferije da ga šatira, a i bicikl sa korpom ću da mu ukradem čim malo odraste da sa mnom ide na pos'o.
- Teško Enver, Đango već planira da ga vodi u Italiju da prosi.
- Joj sudbino kleta, joj živote moj prokleti. Puštaj Šemsu pa d'izginemo.
Mobilni telefon oženjenog papučara na koji prima samo kratke sms poruke na koje nema potrebe da odgovara od žene, ponekad majke i tek ponekog prijatelja.
žena moja <3: Dođi kući.
keva: Dolazimo danas po decu.
žena moja <3: Kupi hleb.
Mare: Ponesi loptu.
žena moja <3: Kod frizera sam, jedi u gradu.
Spravica za primanje poruka koja je 90-ih bila zadenuta za pojas svakog biznismena i predstavljala svojevrstan statusni simbol. Sa pojavom mobilnih telefona i SMS poruka pejdzeri gube svoju funkciju, da bi danas potpuno izasli iz upotrebe.
-Sineeee, zuji ti ovaj tvoj pendzer!!!
Statusni simbol devedesetih godina, bio je kratkog života, jer je kod nas i kasno stigao, u odnosu na ostatak sveta. Prednost mu je bila što je uvek i svuda imao domet, a 1999. oglašavao se i po pola sata ranije od lokalnih sirena za vazdušnu opasnost. Kao što je za vlasnike bio merilo statusa i položaja u društvu, tako je za one koji ga nemaju mogao biti merilo njihove gluposti ili neinfomisanosti. Primer je istinit.
- Halo, vi ste dali oglas da kupujete mobilni telefon?
- Da, zapravo moj...
- E, pa ja imam jedan, NokiJa, kao nov, 250 marke.
- Moj muž je dao oglas, ali on sada nije kući, daću vam broj njegovog pejdžera, pa mu se javite.
- Gospođo, šta će mi njegov broj, nemam ti ja pejdžer, nego, kad da dođem?
Prvi personalni mobilni uređaj. Funkcionisao je tako što bismo sa fiksnog telefona izdiktirali poruku operateru, a ovaj je prosledio korisniku pejdžera. Bio je džiberski simbol početkom devedesetih, sve do pojave mobilne telefonije. Nosio se na istaknutom mestu, oko vrata, ili na kaišu pantalona, kao jasan dokaz da imate posla sa seljačinom. Potezao se na prvu vibraciju, a poneko je i naručivao poruke u vreme boravka u kafiću, da bi svi mogli da vide da ga dotični poseduje.
- Šta je paćeniče? Potežeš tu slušalicu k'o seljak pejdžer! Treba mala da te zove? E, bre, Džon Vejna si zajeb'o!
U busu se devojka svadja preko fona da se ne kaze Vukajlija nego Vujaklija za recnik... ocaj na njenom licu kad je shvatila da ne moze objasniti
Mokoš · 11. Maj 2011.