
Prostorna odrednica koja se koristi za mesto koje je jako udaljeno i nepristupačno. To mesto, po pravilu, mora biti prljavo, zaostalo ili na neki drugi način neprivlačno za posetu. Tako, na primer, Barselona ili Sankt Petersburg ne mogu biti u Bugarskoj, ali Ulan Bator i Islamabad mogu.
Neki misle da izraz potiče od ljudi koji su imali neprijatna iskustva sa letovanja na bugarskom primorju. Međutim, čini se da je verovatnije da ga je skovao neko ko je od svog dede/ujaka/strica čuo kako su nekada jadni i siromašni Bugari dolazili kod nas u pečalbu. Stoga je zaključio da smo i dan-danas za njih pojam razvijenosti, standarda i kulture, iako Bugarsku u životu nije video niti sa nekim Bugarinom razgovarao.
-Ej, kuda si pošao?
-Ma idem do Borče, treba da svratim do jednog ortaka koji živi tamo.
-Au, pa to je u Bugarskoj!
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
jebe tebi borca majku bugarsku...
Baron, obuzdaj se.