Prijava

Hvala za ove iscrpne odgovore :)

Prvo da kažem da govorim ovo kao osoba koja je tokom školovanja u osnovnoj doživljavala svakojaka svakodnevna maltretiranja.

1. Koji su glavni uzroci povećanog nasilja u školama (vaše lično iskustvo i mišljenje)?

To što su deca dokona i previše im se dozvoljava. Da imaju nešto da rade tokom odmora, ne bi se istresali na drugoj deci. Zatim, konformizam, najjače oružje kojima vlada određeni stav po pitanju nekih stvari u odeljenju. Ako nekog zezaš i maltretiraš, ne radiš to jer ti je nešto uradio ili što te nervira, već zbog toga što "glavni klinac" među klincima radi to, pa u nameri da mu se približe.

2. U kolikoj meri i kako mediji utiču na ponašanje učenika (različite emisije, filmovi, sadržaji sa Interneta, itd)?

Podosta. Često se dešava da deca vide nešto na TV-u ili netu, nalože se i posle rade. Sećam se kakva je bila buka oko onih WWE rvača na TV-u pa su se deca u školi tukla i povređivala pod uticajem toga. Sva sreća pa sam davno završio osnovno školovanje. :)

3. Da li su neki učenici skloniji agresivnom ponašanju (razlike u polu, godištu, socijalnom statusu, itd.)?

Pre svega, razlika u pameti. Glupa deca su sklonija zadirkivanju i maltretiranju drugih, dok pametnija nisu, mada ima izuzetaka ako izvesna "faca" među klincima je i dobar đak i sportista i sve, pa da ispadne faca, mora i to da radi, jelte, tako da je sve to relativno. Takozvani kvoterbek sindrom. :)

4. Kakav je uticaj porodice i vaspitanja na razvoj agresivnog ponašanja kod dece (učenje po modelu ponašanja roditelja, stavovi tipa 'Ako te neko udari, vrati mu duplo' i sl)?

I to je relativno. Bilo je slučajeva gde su se roditelji zgražavali i nisu mogli da veruju da njihova deca tako nešto rade.

Mene su moji tako učili kad god sam bio maltretiran, ali ja kad bih to uradio, gomila njih bi me napala. Na kraju su mi pričali da idem kod direktora što opet nisam hteo jer nisam hteo oko sebe da pravim svu tu gužvu. Idiot. A da sam jednom to uradio, niko me ne bi ni pipnuo više.

5. Da li uzroke treba tražiti samo u spoljnim faktorima (trenutno loša društveno-politička situacija u zemlji) i bliskoj prošlosti ili su razlozi dosta dublji (gledano sa psihološkog stanovišta)?

To je budalaština, klasičan izgovor kad nema nijednog drugog, tako klinci opravdavaju svoje ponašanje, a pritom oni ne ispaštaju, matorci im imaju po 'iljadu evra platu, nose sve skupe stvari i svake godine letuju. Mada i tu ima izuzetaka.

1. Glavni uzroK je televizija, svaki dan se vrte raznorazne gadosti.
2. Kao što rekoh gore...
3. Pa, pazi, u suštini učenici koji su nesigurni u sebe, iskaljuju svoje frustracije na drugima. E sad, imaš i ono tipično, ja sam bolji, bogatiji, jebozovniji, ili šta god od tebe, sa' ću da te prebijem k'o budalu. I devojke se vala tuku, i to počele poprilično.
4. Ako roditelj PREVIŠE tuče svoje dete, i uči ga da na svaki problem odgovara agresivno, onda da.
5. I jedno i drugo.

Ne piše mi se referat, izvini FMN. :)

Nema potrebe da se izvinjavaš :) Mogu i duži odgovori (kao Pekijev) i kraći, nije bitno...

jel spem ako prokomentarišemo tuđe odgovore i znače li ti ti kometari? ako da, onda imam napisati o prethodnim komentarima, a ako ne ondaK da ne smaram :)

1.Zelja sa dokazivanjem,pritisak vrsnjaka,nabijeni pritisak...
2.Americko rvanje je krivo za sve
3.Jaci uvek prvi pocinju
4.Veliki ako ti je cale seljak i ti ces biti
5.Treba traziti svuda

Buri, svako konstruktivno mišljenje je korisno, ako želiš nešto da prokomentarišeš, slobodno :)

U USTA MALTRETIRAM

ovako, pekijev odgovor je drugačiji od svih drugih i ne slažemo se u dosta stvari, pa imam potrebu da prokomentarišem... pekky, ništa lično :)

Pre svega, razlika u pameti. Glupa deca su sklonija zadirkivanju i maltretiranju drugih, dok pametnija nisu, mada ima izuzetaka ako izvesna "faca" među klincima je i dobar đak i sportista i sve, pa da ispadne faca, mora i to da radi, jelte, tako da je sve to relativno. Takozvani kvoterbek sindrom. :)

Glupost! Jedina stvar koju ne podnosim kod ljudi je glupost, pa sam cijeli život maltretirao takve ljude... ne fizički, ali psihički da i nije mi žao...

I to je relativno. Bilo je slučajeva gde su se roditelji zgražavali i nisu mogli da veruju da njihova deca tako nešto rade.

moguće je, ali to su onda školski primjeri nesposobnih roditelja, koji nisu u stanju upratiti kako im se dijete ponaša, jer je nemoguće da je neko nasilnik samo u školi!

Na kraju su mi pričali da idem kod direktora što opet nisam hteo jer nisam hteo oko sebe da pravim svu tu gužvu. Idiot. A da sam jednom to uradio, niko me ne bi ni pipnuo više.

i bolje... ne bi te nikad zajebavali u školi, al kad bi izašao iz školskog dvorišta gdje direktor nije nadležan, bio bi izložen još gorem maltretiranju, pa možda i lupetanju :)

To je budalaština, klasičan izgovor kad nema nijednog drugog, tako klinci opravdavaju svoje ponašanje, a pritom oni ne ispaštaju, matorci im imaju po 'iljadu evra platu, nose sve skupe stvari i svake godine letuju.

ne baš, kao što sam napisao posljedice rata su, recimo, vrlo zajebane... ostalo je mnogo oružja, a kako smo krenuli u školama će biti pucnjave...

e da, zanimljivo da niko ne spominje odgovornost nastavnika, osim mene... oni nisu krivi ništa???

mada ima izuzetaka ako izvesna "faca" među klincima je i dobar đak i sportista i sve, pa da ispadne faca, mora i to da radi, jelte, tako da je sve to relativno. Takozvani kvoterbek sindrom.

Kvorterbek namece svoja pravila

mada ima izuzetaka ako izvesna "faca" među klincima je i dobar đak i sportista i sve, pa da ispadne faca, mora i to da radi, jelte, tako da je sve to relativno. Takozvani kvoterbek sindrom.

Пребиеш котебека и свршена ствар

Jedna bitna stvar vezana za ljude koji su nasilni je ta što se, uglavnom, oni koji su mirniji plaše tih drkadžija. "Ovca ne zna da se brani, vuk se njenim strahom hrani". Čovek koji vidi da ima neku moć u rukama, nastaviće sa takvim ponašanjem. Tako da mogu da kažem da i stavovi sredine utiču na povećanje nasilnosti onih koji žele da budu nasilni. Kada bi bar polovina takvima pokazala zube, nasilje bi se smanjilo. Ali, jebiga, tako je kako je..

Ali, Kiko, nijedan psiholog ti neće reći da na nasilje odgovoriš nasiljem... Postoje druge mere, a i ovo što Buri kaže, odgovorna je i škola, valjda je to obrazovno-vaspitna ustanova...

Forget, imam ja dosta iskustva sa takvima. Veruj mi, škola može da bude od pomoći najviše 1%. Mnoge su iz moje generacije kažnjavali na razne načine, pa ništa. Najsmešnija mi je kazna "izbačenje iz škole". Čoveče, to je sranje. Taj se upiše u neku drugu školu i tamo nastavi da pravi sranja.
Ovo što sam ja rekao jeste siguran metod. Sad, što psiholozi neće to preporučiti... Zato se nasilje i ne iskorenjuje.

A koji je to onda siguran metod?

Možda sam prestrog, ali treba uvesti određene kazne za roditelje, čija deca su izmakla kontroli. Treba uključiti još ustanova koji mogu to da dovedu u red i čije će se kazneno - vaspitne mere shvatiti ozbiljnije od onih školskih.

Znači, u suštini, sve polazi iz porodice... Na ponašanje dece dosta utiču vaspitni stilovi roditelja i postoje 2 krajnosti - previše strogi i previše popustljivi roditelji. Oni koji deci brane sve i kažnjavaju ih za svaku sitnicu i oni koji im dopuštaju bukvalno da se popnu drugima na glavu. A ličnost se formira od malih nogu, tako da sve utiče na kasniji razvoj i ponašanje.

Nisam rekao da sve polazi iz porodice. Uglavnom je porodica odgovorna za devijantno ponašanje dece. Ostalo je na vaspitno-obrazovnom sistemu zemlje. Rekao sam da je kod nas ceo taj sistem nikakav. Zato i raste broj maloletnih delinkvenata.

Glupost! Jedina stvar koju ne podnosim kod ljudi je glupost, pa sam cijeli život maltretirao takve ljude... ne fizički, ali psihički da i nije mi žao...

Glupan ne može da te maltretira psihički, ali fizički itekako može, u zavisnosti od njegove građe, jelte. :)

ne baš, kao što sam napisao posljedice rata su, recimo, vrlo zajebane... ostalo je mnogo oružja, a kako smo krenuli u školama će biti pucnjave...

A kako to onda da su mene u to vreme maltretirala deca koji su živela tu i nisu osetile nikakve posledice rata? Priča za malu decu i klasičan izgovor da se ništa ne bi uradilo po njihovom ponašanju. Zato kažem, problem je u prevelikoj dokolici, roditeljima i konformizmu.