Prijava

hvala za informaciju, to će biti jedna od serija koje ću sačuvati u kolekciji...

Ja sam početnik što se SF-a tiče. Trenutno čitam Artura Klarka i Stivena Bakstera, prvu knjigu vremenske odiseje - Oko vremena i za sad mi se sviđa.
Svakako preporučujem svih 5 knjiga iz Autostoperskog vodiča kroz galaksiju. ( s tim sam i počeo ) I takođe, od istog autora - Daglasa Adamsa, Dugu mračnu čajanku duše, koja je napisana u istom stilu kao i vodič, mada je dosta kraća, ali, kome se svideo vodič neće zažaliti da je pročita. A kad smo već kod Daglasa, nedavno sam nabasao na nastavak vodiča, tj. šestu knjigu koju nije pisao Adams već neki Oin Kolfer. Pogledajte i sami, evo linka: http://laguna.rs/index.php?m=naslov&id=1541 Ako je neko pročitao nek podeli utiske, ja ću svakako da je pročitam mada ne verujem da ima taj kvalitet i humor kao Daglasovi originali.
Sledeće, čitao sam Zadužbinu Isaka Asimova ( trilogija ), mada sam pročitao samo prve dve knjige, a treću mi je bilo mrsko da čitam, ne znam, teške su mi bile prve 2. knjige. Ukratko, radi se o "projektu" skladištenja svog ljudskog znanja na jednom mestu tj. planeti, da se ono ne bi izgubilo nakon ( valjda ) smaka sveta koji je predvideo neki naučnik( čija je i ideja to skladištenje znanja ). Elem, cilj im je bio da nakon tog smaka sveta čovečanstvo ne mora sve ponovo ispočetka da prolazi, već da uz pomoć zadužbine skrate vreme razvoja za par hiljada godina. I tako.
A što se tiče epske fantastike, preporučujem( ko voli EF ) serijale Belgarijadu i Malorijadu i serijal Točak vremena. Pa ko voli nek izvoli. Mada nema puno ljubitelja epske fantastike. Toliko od mene... :)

Oin Kolfer je pisao uglavnom knjige ža decu. Či+ala sam Ar+emisa Faula, i simpa+ično je. Pružila bih mu šansu, kad je mogao Sanderson da žavršava Točak, može i ovaj ovo, kon+am da je sve žbog muže či+alaca, al š+a da se radi... A Belgarijada i Malorijada su njah, dobre ža poče+nike, nikako ža one koji su duže vreme u EF sve+u. A a SF, Filip K. Dik je prilično kul, preporučujem, ako već nisam, a verova+no nisam.

Tad Vilijams "Otherland"
Kako su nasi preveli naslove sve cetiri knjige i da li vredi citati?
Procitao sam prolog i prvu glavu i deluje mi zarazno.

Прочитах тему, немам баш ништа да додам.

Симонсов Хиперион сам читао, невероватно добар серијал! НЕВЕРОВАТНО! Мислим да не постоји бољи СФ серијал од те четири књиге.

Временска одисеја разврстана у 3 књиге (Око Времена, Олуја са Сунца и Прворођени) од Стивена Бакстера и Артура Кларка заузима позицију број два у мом опусу што се серијала тиче.
Следе 4 Кларкове Одисеје, Опет Симонс са Илионом и Олимпом, мада је Симонс овде млак у односу на Хиперион. Премлак...
И ту негде Кларкова РАМА 1,2,3,4 која је епскија и импозантнија од Одисеје у сваком случају, али Одисеја је извикана превише. Раму читајте људи. Рама је бог!

Дисксвет не бих ни коментарисао. Ринсвинд и Смрт омиљени ликови! И наравно Есмералда!

Што се тиче појединачних књига највећи утисак на мене је оставио Кларков Град И Звезде. (Милијарду година у будућност, Матрикс, Компјутери и остала чуда, писано 1952 године)
Кларка сам највише и читао. Асимова ту и тамо, боље су ми његове нероботике од роботика.

А сада КИНГ!!!
Како њега гурнути у СФ? Можда због постапокалиптичних паралелних светова? Могуће. Али он је мајстор те своје кинговске жанрологије где Роланд чајлд мрачној кули стиже и Клован плаши децу, и Мобилни телефони бришу мозак, и аутомобили се појављују ниоткуда.... Небитно, Кинг је краљ. Хорорчине тешке. Мислим да сам први наговештај Типофобије (страха од рупа) добио онда када је описао саће мутираних пчела негде пред Луд, док је Еди скапирао да је Зизи Топ у ствари музика са паклених Бубњева.
разочарао сам се крајем мрачне куле.

Čitao štošta: od Klarka do Strugackih.
Frederik Pol car, obožavao sam Kapiju. Reklamokratija ja baš klasik.

A super su bile one kompilacije SF priča, odlične, ono tipa biblioteka Polaris/Kentaur, kakoveć.
Pre je bilo i u Zabavniku, sad mislim više ne, ne znam.

Od ono - ludilo SF (pored poznatog Autostoperskog vodiča) dve ekstra preporuke: Hari Harison: Bil, heroj galaksije i Robert Šekli: Trampa svesti.

Аутостоперски водич је тако мало прецењен. Не знам што. Прецењен је.

He, ja ga nažalost nisam ni pročitao do kraja, morao da vratim u biblioteku :)
Meni je ok zezanje, a ovde sam ga pomenuo više da označim taj pod-žanr "blesavog SF-a".

разочарао сам се крајем мрачне куле.

Nisi dobro pratio Kinga, to je jedini logičan kraj kad je u pitanju Magnum Opus velikog Belog Kralja.

Hari Harison: Bil, heroj galaksije

Legendarna parodija na SF space opera žanr. Nenadjebivo.

Robert Šekli: Trampa svesti.

Genijalna zajebancija uz ekstremno visok nivo intelektualnog angažovanja koje ne opterećuje.

Elem, kad su već pomenuti autori iz ciklusa džepnih knjiga (edicija "Zvezdane staze") novosadskog Dnevnika, moram da dodam i Michael Coney - Zdravo, leto, zbogom kao i Nikola Panić - Regata Plerus.

Аутостоперски водич је тако мало прецењен. Не знам што. Прецењен је.

Ne zajebavaj no se okani pljuvanja po kvalitetnim stvarima, iako je to u modu bilo i biće. :)

Sacam skinuo 1984 i Vrli novi svet, je l' ima neko preveden farenhajt kao eknjigu?

E, a da malo spinujem samo za čas...
Sećate se Zvezde Kec od Beljajeva? Bilo lektira nekad. E, a ima taj lik još neke SF romane, npr Čovek-amfibija.
Pa još dalje... Žil Vern. Čitao davno neku staru, prastaru raspadnutu verziju "Gospodar sveta". Manje poznato njegovo pisanije. A ok je.

I za sam kraj... neću više aj promis... "Letilica profesora Bistrouma" :))))
http://static.limundoslike.com/slikaLetelica-profesora-bistrouma-Ceda-Vukovic-27930081v800h600.jpg

Čovek amfibija, Ihtiandar - ako je bilo na srpskom ja sam pročitao :)

Како га брусе нисам пратио? Волео бих само нешто другачије да је. Да се није вратио у Мехис.

Не знам. Можда је требало да се врати код Сузан, са Катбертом и Алејном. Али не само не у МЕХИС!

Јест да има рог, ал шта му сад рог значи...

i ja cito ihtiandra, to i zvezda kec su jedini sfovi koje sam citao

Nemoj zajebavati, da li si ti pročitao poslednji deo Kule? Nije se vratio u Mehis nego u pustinju, samo što u ovoj iteraciji ima i Rog izgubljen na Jerihonskom brdu... Mehis je i dalje u prošlosti, "Čovek u crnom je bežao kroz pustinju, a revolveraš ga je pratio"...

Isak Aimov Bogotac.

Naravno i Herbert je objsanio sa Dinom.

Rahmetli, kakav si bre ti naučenjak i elektrote'ničar, da ne čitaš SF? :)

Filip Dik je ono baš ekstra pisac, nisam puno čitao, ali nekako je drukčiji, štagaznam. Dobre bile te biblioteke Kentaur i Solaris. E, da, Solaris, odlična. Mada je Lemov klasik ono baš "Nebopedivi".

I da, Zvezdane ratove sam isto čitao, tad nisam ni znao da ima film, negde oko 90-e godine možda. U izdanju Plave ptice, ov kors. ;)

Sećam se, bilo je nekih isto zbirki SF priča, slabijeg je to bilo kvaliteta od onih edicija Kentaur, ali je bilo i dobrih.. Povez nešto kao strip maltene bio.

Ovo sve neki pluskvamperfekat drugi egzaktni... Skoro da i ne čitam više, lenj sam, visim ovde i tako :(