Prijava

Ако упали дуга осветљаваће иза себе...

A recite vi meni sta ce se desiti ako se auto krece brze od svetlosti i upali farove?

Ако замислимо аутомобил који путује брже од светлости и упали фарове, то много неће имати смисла. Рецимо да иде ка теби такав аутомобил, видећеш његова светла тек након што аутомобил прође. Светло ће да касни иза аутомобила. Као кад би се вози аутомобилом брже од звука и хтео да трубиш. Док пешак чује сирену, ти си га већ прегазио. :Д

Брзина светлости = макимална брзина; путовање кроз време = прекорачење брзине светлости, и онда произилази да је путовање кроз време = прекорачење максималне брзине. С обзиром да највећа брзина није брзина светлости (ако узмемо у обзир да су ове неутрино честице брже) онда је и за путовање унатраг кроз време потребна већа брзина, која је сада брзина ових честица...

Овако нешто и ја контам, само мислим да је цепач већ рекао да путовање кроз време и није могуће, не постоји прошлост и будућност већ само садашњост. А ко зна, можда за 100 година нађу неке честице које су брже и од ових што су сад најбрже. Као формула 1, из године у године се унапређују.

mislim da nema osobe koja je veći zaluđenik za fiziku, a manji poznavalac iste, nego što sam ja.
žao mi je što ne znam neko smisleno pitanje da postavim, ali vas pratim.
cepačeva pojava me naročito veseli, velkam bek. :))

(samo da se upišem na temu, sad kad je već poodmakla, p ada je ne tražim mnogo)

Елем, ко још у временској прогнози користи израз 'дупло хладније'?

Vene T. Bogoslavov, ololo. :)

Ja sam preko svog primera hteo da ti prikažem nešto, džaba tebi neka temperatura ako je pre toga ne prebaciš u kulon.

Kelvin. :)

A ovo sa kolima, pff...zajeban misaoni eksperiment...klasičnom logikom bi imalo smisla da će svetlost zaostajati, mada ako uzmemo konstrukciju farova u obzir, šta bi se desilo sa tom svetolšću koja bi zaostajala? (bukvalista) Možda bolje da se u razmatranje uzme slialica koja se kreće po nekoj liniji, odnosno da se štreberski izrazim, tačkasti izvor sveslosti. :) Cepaču, otvori nam oči! :)

madaako uzmemo konstrukciju farova u obzir

Е, то. Ако замислимо да су фарови попут ласера и бацају сноп светлости праволинијски испред аутомобила, у једном тренутку (приликом пробијања 'светлосног зида'), неће више бити светлости да избија из фарова, возило ће је 'упијати' у себе. Осим ако није провидно, е онда ће светлост да почне да заостаје иза возила.

Само што фарови нису ласери, па се њихова светлост шири...
Исти курац у ствари, само више светлости.

Pa, dobro, i najbolji laseri se šire, na određenoj udaljenosti ipak snop pokriva veću površinu nego na izlasku, ali, ovde ide čuveno "ako uzmemo u obzir da". Evo šta se desi, sa blicem na prvu i drugu zavesicu. :D

http://www.shortcourses.com/images/b4ch6/curtainsync.jpg

Узгред, немогуће је путовање кроз време. Оно што је теоретски могуће је да сустигнеш светлост која се одбила од Земље и наставила да пичи ка свемиру, па да имаш ''увид'' у прошлост. Сличан феномен као кад би рецимо ставили огледало у близини Јупитера. Aко сам добро израчунао, Јупитер је око 50 светлосних минута у просеку удаљен од Земље, па би одраз Земље у огледалу каснио за 100 минута. Док светлост са земље дође до тамо и врати се.

Pa, da, ne može se ići iza, tj. ranije od tačke postavljanja ogledala. U principu, kako i sada posmatramo svemir, ono što je nekad bio, u zavisnosti od udaljenosti objekta koji posmatramo od nas.

U principu, kako i sada posmatramo svemir, ono što je nekad bio, u zavisnosti od udaljenosti objekta koji posmatramo od nas.

Тај рад. Многе звезде које видимо више не постоје. Тачније, постоје за нас, али у апсолутном времену не. Ако би у неком теоријском експерименту, у којем би се ми кретали брзином већом од светлости, ми пратили, тј. 'јурили' њихову светлост, изгледале би нам све млађе. Уколико би великом брзином кренули ка тим звездама, видели би њихову пуну еволуцију пре Земљана.

Mm...siguran? Ako zamisliš zvezdu koja je tek nastala, i zrak svetlosti koji je tek napušta, i recimo da taj zrak pogodi Zemlju za 10 godina, i nasavlja da je pogađa, pokazujući nam sledeće stadijume u razvoju zvezde. Za potrebe eksperimenta, recimo da će živeti samo 10 godina, potom eksplodira, uruši se u samu sebe, nebitno, i poslednji zrak, tj. kraj snopa kreće ka Zemlji. U momentu eksplozije, u apsolutnom vremenu, mi prvi put opažamo nju, tj tada prvi zrak stiže do nas. Tada krećemo u njenom pravcu brzinom svetlosti, i na pola puta do nje ćemo susresti taj kraj snopa, tj. sliku njene eksplozije. Tj. ako se budemo kretali ka njoj, samo ćemo videi njenu smrt brže, dok bi za posmatranje njene evolucije morali da se sjurimo niz taj zrak, ili neki drugi, brzinom većom od svetlosti. Verovatno je moglo bolje da se objasni, ali, ako se nisam žešće ispalio, to je to. :)

edit: sad je ispravljeno, greška u računu, pročitati opet. :)

Lullaby

mislim da nema osobe koja je veći zaluđenik za fiziku, a manji poznavalac iste, nego što sam ja.

Хах, исти случај... И увек волим да дискутујем са неким који зна много... Као што је Цепач...

Mm...siguran? Ako zamisliš zvezdu koja je tek nastala, i zrak svetlosti koji je tek napušta, i recimo da taj zrak pogodi Zemlju za 10 godina, i nasavlja da je pogađa, pokazujući nam sledeće stadijume u razvoju zvezde. Za potrebe eksperimenta, recimo da će živeti samo 10 godina, potom eksplodira, uruši se u samu sebe, nebitno, i poslednji zrak, tj. kraj snopa kreće ka Zemlji. U momentu eksplozije, u apsolutnom vremenu, mi prvi put opažamo nju, tj tada prvi zrak stiže do nas. Tada krećemo u njenom pravcu brzinom svetlosti, i na pola puta do nje ćemo susresti taj kraj snopa, tj. sliku njene eksplozije. Tj. ako se budemo kretali ka njoj, samo ćemo videi njenu smrt brže, dok bi za posmatranje njene evolucije morali da se sjurimo niz taj zrak, ili neki drugi, brzinom većom od svetlosti. Verovatno je moglo bolje da se objasni, ali, ako se nisam žešće ispalio, to je to. :)

Па, да. То је управо то што написах, само с бољим примером. :)

A, jesam i ja zabod. Skontao sam da kada si rekao "videli punu evoluciju", mislio od početka do kraja, što bi bilo moguće samo uz "jurenje tog zraka, otud zabuna. Razumemo se. :)

A sta je sa 500 hiljada neprijavljenih Kineza..:))) E, a sad se otvara jos jedno pitanje: KO kaze da je prostor, a i vreme ravna linija. I sta ako postoji vise od 3 dimenzije, i sta su u stvari crne rupe i gde je antimaterija u svemiru? Koliko samo pitanja ceka odgovor...

Ја сам гледао на ТВ-у да постоје четири димензије, ако не и пет, не сећам се тачно.

Е овај свет има још пун курац ствари да сазна да бисмо рекли да знамо мало...

Ja sam čuo da imaju neki bioskopi gde su otkrili i 6D... :)

Брате набијеш 2 пара наочара оних триперашких црвено-плавих, и ето... ;)

Ево пар појмова које је Цепач дефинисао на врло леп начин па ко хоће да се упути мало у ствари, нека прочита. Није ме платио да рекламирам него ми те ствари одавно стоје у омиљеним:

http://vukajlija.com/vreme-je-relativno/203755
http://vukajlija.com/atomsko-tkanje/200186
http://vukajlija.com/veliki-prasak/202310
http://vukajlija.com/singularitet/201803
http://vukajlija.com/crna-rupa/205646
http://vukajlija.com/kosmicko-jaje-vs-crna-rupa/210573

ако опет паднем физику, ово ће ми бити литература!