Prijava

Ја бих лепо оставио 3-4 странке а ове остале што не прелазе цензус укинио и крај. Леви центар, десни центар и још пар странака плус независни кандидати, па изволи. а не да ми метузалем са 100К гласача прави владу и планира будућност.

Amin.

ja bih uveo ko u grčkoj, da po zakonu moraš da glasaš. il kazna, odma! streljanje!

Ja bih uveo da svaki glasač može da da deset poena. On sam odlučuje da li su ti poeni negativni ili pozitivni. Ako recimo hoće da kazni Tadića zbog toga što je izneverio njegova očekivanja, on da Tadiću pet negativnih, i ostaje mu još pet. Da li će tih pet da u plus Tomi, ili će da da tri pozitivna Tomi a još dva negativna Dačiću, svejedno. A može da da i deset negativnih Tomi, ili pak deset pozitivnih Tadiću, uglavnom, da ih rasporedi kako hoće. E, onda bi drugačije izgledala izborna slika i videlo bi se ne samo koliko je ko omiljen, već koliko je i omražen. Na primer, sedam posto ljudi bi dalo pozitivne poene za Dinkića, ali ja znam da bi mu svi ostali iz čiste mržnje prilepli bar po jedan-dva negativna, ako ne i više. U krajnjem skoru bi se videlo da je Dinkić u tolikom minusu da ne bi mogao da prismrdi ni u skupštinu, a kamo li vladu. Mislim da sam ovo baš lepo smislio.

Ja bih uveo da svaki glasač može da da deset poena. On sam odlučuje da li su ti poeni negativni ili pozitivni. Ako recimo hoće da kazni Tadića zbog toga što je izneverio njegova očekivanja, on da Tadiću pet negativnih, i ostaje mu još pet. Da li će tih pet da u plus Tomi, ili će da da tri pozitivna Tomi a još dva negativna Dačiću, svejedno. A može da da i deset negativnih Tomi, ili pak deset pozitivnih Tadiću, uglavnom, da ih rasporedi kako hoće. E, onda bi drugačije izgledala izborna slika i videlo bi se ne samo koliko je ko omiljen, već koliko je i omražen. Na primer, sedam posto ljudi bi dalo pozitivne poene za Dinkića, ali ja ne znam čoveka koji mu ne bi prilepio bar jedan-dva negativna. U krajnjem skoru bi se videlo da je Dinkić u tolikom minusu da ne bi mogao da prismrdi ni u skupštinu, a kamo li vladu. Mislim da sam ovo baš lepo smislio.

Blago onima što broje glasove..

heheh, lepo si to skalakurio. Zamisli samo kakve sve malverzacije tek mogu da se rade sa takvim sistemom glasanja, lele!

Lepo si smislio, ali se stariji glasaci ne bi snasli. Ni cigani.

Ја бих увео да се председник бира на тендеру. Свако понуди нешто и стави сву своју имовину (или већи део исте) да гарантује да ће остварити што је обећао. Онда се отворе понуде и онај ко је дао најбољу понуду добије да води државу. По фазама се проверава да ли је испунио план. Ово што сам смислио је велико срање, али је боље од демократије.

samo da dinkic ne udje u vladu, ceda mi je manje ljigav od njega

Ja bih uveo da svaki glasač može da da deset poena. On sam odlučuje da li su ti poeni negativni ili pozitivni. Ako recimo hoće da kazni Tadića zbog toga što je izneverio njegova očekivanja, on da Tadiću pet negativnih, i ostaje mu još pet. Da li će tih pet da u plus Tomi, ili će da da tri pozitivna Tomi a još dva negativna Dačiću, svejedno. A može da da i deset negativnih Tomi, ili pak deset pozitivnih Tadiću, uglavnom, da ih rasporedi kako hoće. E, onda bi drugačije izgledala izborna slika i videlo bi se ne samo koliko je ko omiljen, već koliko je i omražen. Na primer, sedam posto ljudi bi dalo pozitivne poene za Dinkića, ali ja znam da bi mu svi ostali iz čiste mržnje prilepli bar po jedan-dva negativna, ako ne i više. U krajnjem skoru bi se videlo da je Dinkić u tolikom minusu da ne bi mogao da prismrdi ni u skupštinu, a kamo li vladu. Mislim da sam ovo baš lepo smislio.

Да би био овакав систем гласања потребно је више образованог кадра, шта ти мислиш, да ови што броје гласове знају и да сабирају и одузимају? :)

heheh, lepo si to skalakurio. Zamisli samo kakve sve malverzacije tek mogu da se rade sa takvim sistemom glasanja, lele!

Što, nije komplikovano, samo jedna računska operacija više. Nije baš da je vađenje kvadratnog korena.

naravno da nije, al to bi onda više ličilo na anketu, a ne na klasično glasanje.
zna se, jedan glasač, jedan glas.

Lepo si smislio, ali se stariji glasaci ne bi snasli. Ni cigani.

Što, pojednostaviš stvari, kažeš: Deda, imaš deset glasova, pored svakog kandidata imaš polje za i polje protiv, upisuj kako hoćeš, samo nek zbir bude deset.

naravno da nije, al to bi onda više ličilo na anketu, a ne na klasično glasanje.
zna se, jedan glasač, jedan glas.

Jedan glasač, jedan glas, to mi je nekako kao lomljenje preko kolena. A ovako bi svako mogao precizno da izrazi svoj politički stav.

Lepo si smislio, ali se stariji glasaci ne bi snasli. Ni cigani.

Šta ima tzigany da se snalaze, kažu im 'broj 3 deset poena', tutnu im pošteno zarađene pare i to je to.

Ideja uopšte nije loša

Preveliki palamud bi onda to bio moj dobri Valdemare...

Ili bar ovo, ne izgleda suviše komplikovano:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Cumballot.gif
http://en.wikipedia.org/wiki/Cumulative_voting
Ima primera da je korišćeno u SAD u 19. veku. Pa što smo mi gluplji?

Валдемаре, било шта што би закомпликовало гласање толико да идиоти не могу да гласају је корисно. Тако да сам ја за!

било шта што би закомпликовало гласање толико да идиоти не могу да гласају је корисно

Ali koliko bi ovde bilo nevažećih listićaaaa:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/FracCumBallot.gif

Evo na primer kad bi ovako izgledao listić: ništa komplikovano. A ako izlaziš samo da kazniš nekoga, odrapiš mu deset u minus.
http://img826.imageshack.us/img826/5449/48218916.jpg

Само што би ти стручна јавност критиковала листић тако што би истакли да је сваки поен који не иде Тадићу директна подршка Николићу! Збиља, не видим како би ово било шта побољшало. Опет би изашао Вучић и плачним гласом узвикнуо: "Србија је вечерас добила новог председника, Томислава Николића! За њега је гласало минус пестоиљада људи и то је велики успех наше политике!"