Prijava

Видех пре неки дан у градском превозу у Крагујевцу, беше топло па отворен онај прозорчић на средини буса, два клинца, немају више од 11-12 година (нису роми, чисти, обучени пет пута скупље него ја), стоје поред прозора и пљују кроз њега на кола, улицу... И шта да им каже човек, одгајају се такви, ко зна шта ће да раде за 6-7 година.

Jedino drvo ispred firme sam ogradio behaton kockama da ga komšijski pas ne bi zapišavao (napravio lep krug prečnika 1 metar). Ljudi nekako skapirali da to služi za ubacivanje smeća i pikavaca... Razmontirao sam posle dva dana.
Inače, kontejner se nalazi 10 metara dalje.

kultura ponasanja je kad se ne zuris. kad ne moras ovo da uradis sad i nikada vise. kad propustis i iskuliras...

i u voznji i u setnji, i u razgovoru.

ali, treba da prodje vreme da se dodje do stadijuma generalnog bola u kurcu za par nerazumnih sekundi koje ces da ustedis ako ne odes do kante 2 metra levo, ili ne propustis nekog u saobracaju, na vrata itd.

Možda se ponašam idiotski kad se napijem, ali da ga jebem, najviše što ću da bacim nešto na ulicu od smeća je pikavac. Za sve ostalo - tu je kanta predviđena za te radnje. A čak i ako je nema u blizini, znam gde ima, pasve to lepo da strpam u kesu i sve fijuuu u kontejner, tj, pored njega, ako ne pogodim iz prve.

A tek oni što iz auta u pokretu prazne piskle. Kako bih ih štanglirao u glavu. Pa majke ti, dal si tolki ljomber.

Samo sto ja mislim da je itekako vazno da imas siti i kantri mod. Nije to isti sistem odrzavanja sopstvenog pojma cistoce, pa se trudim da budem u harmoniji sa obe vrste eko-sistema.

Što se tiče kantri moda, seljaci to vide malko drugačije pa koriste obalu reke za smetlište.

Пре две недеље пролазим кроз кнез-Михајлову и кренуо сам да бацим папирну марамицу. Бацио сам је у ходу са око метар, али је дунуо ветар па се одбила од ивице корпе и пала поред. Ја се вратим, и бацим је у корпу, а неке девојке локални продавци почеше да се смејуље онако тихо. ШКК? Па је л' је требало да оставим марамицу поред корпе па да помилсе да сам џибер. Шупичкуматерину!

Brate, nisi dziber ako se ne vratis po maramicu koja je bozjom intervencijom sprecena od stizanja na odrediste koje si ti za nju predvideo.
Opusteno.

Ма није то, него ми је то неки условни рефлекс. Нервирало ме је годинама кад сам гледао ликове који бацају намерно отпатке поред корпи или контејнера. Па, бре, зар је толико тешко отворити контејнер или стати поред корпе бацити ђубре. Побогу!
Једно од најодвратнијих ствари ми је кад видим отпатке од хране по улици (нпр. папир од опљескавице умазан мајонезом и кечапом, чаша са мало преосталог јогурта, остатци пилетине...). То кад иструли, смрди у пизду материну.

Ljudovi su u tripu: "To je samo jedan jebeni otpadak, šta će to promeniti". E pa brate, rođače, ludače, kad bi svi tako razmišljali plivali bi u tim godinama.

Све заборавим да напишем. Баш пре недељу дана кад сам писао последњу поруку у овој теми, враћам се из теретане и у својој улици затекнем слику како су поред контрејнера разбацани остаци хране. Просто не могу да верујем да неко може да баци пуну кесу са ђубретом на сред улице. Имам и слику, али не могу да је учитам овде. Припала ми је мука и од призора и од смрада.

А како је моје насеље поред реке, људи из околине годинама бацају ђубре у реку. И то они најстарији. Општину баш брига, пријављивали су људи оне који бацају ђубре у реку, али ништа. Испод моста је увек гомила смећа.

Мени се милион пута десило да имам нешто у рукама, типа кад сам отварао цигаре или ако једем неђе брзу храну или било што слично, а нема корпе, смотам то у лоптицу и ставим у џеп па бачим после, нешто ми сељачки да бачам около...

Сјећам се кад је мајкина колегиница једне прилике рекла једној тети нешто, ова пролазила поред фризерског њиховог и бачи марамицу, а вели јој ова ГОСПОЂО, ГОСПОЂО, ИСПАДЕ ВАМ НЕШТО и показа јој на марамицу, ова се врати и покупи :)

Kada bi na svakih 5 metara bile korpe za otpatke oni bi i dalje bacali na zemlju.
Ja kad pojedem nešto s nogu, umotam u kesu pa stavim u torbu ili držim u ruci dok ne naiđem na korpu ili kontejner i bacim.
Ljudi su prosto takvi, bez vaspitanja, bahati i bezobrazni, pogotovo oni (babe, dede, bahati klinci) koji kenjaju kako su drugi nekulturni a ovamo se isto ponašaju ili još gore.

Imam običaj da nosim neki otpadak( omot od čokoladice npr.) u džepu, po dan, dva, jer nije bilo korpe da ga bacim. Dok sam pušio nisam bacao opuške po putu, ponekad, ako nema nigdje kante. I to ono kad ga frljaknem deset metara a on se vrti kao ruski gimnastičar na Olimpijadi. Čak sam imao i isprogramirano u glavi, kad sam pri kraju sa cigarom, da izračunam u koju kantu ću da bacim opušak. Ne znam za druge gradove, al u Novom Sadu skoro sve kante imaju onu pregradu za opuške, ili mrežica ili metalna pregrada, gdje može da se ugasi cigara. Ja sam to koristio. Najviše me nervira kad omašim kontejner ili korpu, pa se nerijetko moram vratiti da ubacim otpadak, jer me nervira da ga ostavim pored.
E da, uvijek puštam žene ida uđu prve u vozilo, da li je to gradski prevoz, voz, taksi...

E da, uvijek puštam žene ida uđu prve u vozilo

I šta, ti si sad kao kulturan? Pa zna se dobro kako je to kavaljerstvo nastalo, majku mu, da se osmotri njihova pozadina. :D
Tek kad bude komunalne policije na svakih 10-ak metara i kad kazne budu po 50 jura za pljuvanje na ulici, onda ćemo da budemo najkulturnija nacija. Samo udri po ionako sjebanom džepu pa ćeš da vidiš kako će stoka da se pretvori u gospodu.

Dobro Grifine, ne moraš ovako javno da im otkrivaš naše tajne.

Generalno barem u NS, a verujem i u većini drugih mesta ima jako malo objekata za odlaganje smeća....nije Novi Sad samo Zmaj Jovina gde imaju kante na svakom koraku, nego taj novi sad čine i ostala naselja....u Petrovaradinu nema nijedna jedina kanta, ima ponegde na autobuskim stanicama i to je to, a tako je i u ostalim naseljima. Gde god sam bio u inostranstvu viđao sam kante za smeće na svaki korak, nebitno dal je centar grada u pitanju ili periferija.
Tako da razumem nekad ako neko neće da stavi mastan papir od pljeskavice umazan majonezima u džep nego ga baci na ulicu. Mada nije ni to opravdanje, svakako da izgleda ružno al opet.....

Tako E, Pezose. Pravda za konc logor!! Imaju tri kante u cijelom gradiću, i dvije grupe kontejnera. Nisam računao 4 kante koje se nalaze na Varadinskom mostu.

Dobro Grifine, ne moraš ovako javno da im otkrivaš naše tajne.

Ma znaju i one to, nego nas puštaju jer isto tako znaju da ne jebemo pa bar malo da gledamo. :D