Prijava

Ko god šta da kaže, popularna nauka je danas nova religija kod bar 30-40% raje. Procenat varira u zavisnosti od zemlje i oblasti, ali to je činjenica. Malo li je...

truleks je uzeo srednji vijek kao primjer sputavanja nauke, i rekao za nauku u eri u kojoj živimo da je otrpor veći, što nema smisla. mada, nije to otpor, to je više nezainteresovanost za nauku i ne uluganje odredjene svote para za istu. uporedi koliko japanci investriraju u nauku sa amerima samo.
edit: pardon trulekse, ne čitam dobro. za nijansu jači u srednjeg vijeku, ali svakako da se opet ne slažem. i svakako da to ne bih nazivao otporom

Људи гутају науку јер у њој виде решење за све проблеме, ко да је неки догматски систем који је увек у праву, а који би појединци злоупотребили за своје сврхе.

Pa upravo je tako zato što ima premalo nauke u svakodnevnom životu i prosečan čitalac Kurira i Blica ne bi znao šta je nauka, a šta budalaština ni da ga spiči po sred face. Upravo je pseudonauka i otpor prema kritičkom razmišljanju i prepuštanje moći onima na vlasti, bili sekularni ili crkveni poglavari problem. A ovo za crkvu se ne slažem, sve je više bolida koji se lože na to, uzimaju ozbiljno reči patrijarha o socijalnim pitanjima i sve je više batica koji se krste pored crkve, nije ih ni bilo pre 5 godina, sad u busu po nekoliko svaki put vidim.

Ok, čekaj, može jedno pitanje. Da li bi neko pleme na filipinima ili u mongoliji koje živi istim životom još od neolita, bolje živelo da dođe lik u belom sa diplomom nekog prestižnog univerziteta i da im kaže vi ste debili nemojte da lečite rane stavljajući obloge od kravlje piššaćke i ne vaš bog niti postoji niti živi u drvetu na kraju vašeg sela već koristit ove lekiće i verujte u dimenzije, boga miki mausa šta već su njegova ubeđenja? naravno da ne bi jer bi se srušio njihov svet i sve institucije koje su izgradili. Nije nauka loša, al definitivno je potrebna neka reformacija i da prestane da propoveda apsolutnu istinu koja će učiniti ljude srećnim. recimo, da se obrazovni sistem reformiše tako da čovek bude upoznat i sa naukom i sa pseudo naukama i sa astrologijom magijom veštičarenjem homeopatijom pa da lepo izabere šta ga pali.

Ko god šta da kaže, popularna nauka je danas nova religija kod bar 30-40% raje. Procenat varira u zavisnosti od zemlje i oblasti, ali to je činjenica. Malo li je...

Previše je reći religija, jer bar 50% ljudi iz te grupe koju si opisao stavlja na visoko mesto kritičko mišljenje, bilo kakvo, i više sumnja nego prosečan vernik. Bilo kako bilo, nije religija, a i da jeste toliko jako i dogmatski, pre bih da imam zemlju naučnih fanatika, koliko god prozaično se oni time bavili ili znali, nego zemlju religioznih fanatika.

nije to nikakav sistem, ali zar to već nije tako? nauka kao pseudonauka je svepirustna. i opet se hvatate apsoulutne istine, jebem li vas

Имаш религије и псеудорелигије као и науке и псеудонауке.

Ok, čekaj, može jedno pitanje. Da li bi neko pleme na filipinima ili u mongoliji koje živi istim životom još od neolita, bolje živelo da dođe lik u belom sa diplomom nekog prestižnog univerziteta i da im kaže vi ste debili nemojte da lečite rane stavljajući obloge od kravlje piššaćke i ne vaš bog niti postoji niti živi u drvetu na kraju vašeg sela već koristit ove lekiće i verujte u dimenzije, boga miki mausa šta već su njegova ubeđenja? naravno da ne bi jer bi se srušio njihov svet i sve institucije koje su izgradili. Nije nauka loša, al definitivno je potrebna neka reformacija i da prestane da propoveda apsolutnu istinu koja će učiniti ljude srećnim. recimo, da se obrazovni sistem reformiše tako da čovek bude upoznat i sa naukom i sa pseudo naukama i sa astrologijom magijom veštičarenjem homeopatijom pa da lepo izabere šta ga pali.

Ne mora da im se tako usere u život, ali to se dešava već, jer idu ljudi i pomažu, leče, vakcinišu i pomažu sjebanim plemenima i narodima po Africi i pičkama materinama, jer da ih prepustiš domaćim vođama i vračevima, pola bi ih pomrlo. Bolje da im sruši Sneška na silu, nego da nastave da rade šta već rade pod paravanima kulturne raznolikosti i verskih sloboda. Multikulturalizam i verske slobode treba da idu sve do šteta po treća lica. Znači, sam sebi seci klitoris i obrezuj se, sam posti, nemoj da teraš ni druge ni svoju decu. A što se tiče ovog da sve treba da se uči, ja sam za, ali ne kao podjednako, nego samo da se uči. Znači da se spominje i horoskop, ali da se realno prikaže, a ne kao alternativa astronomiji ili recimo psihologiji. Ne može nikako da se dozvoli da veštičarenje i piramide za skupljanje negativne energije budu predstavljenje kao podjednako kvalitetna i fukncionalna zamena za modernu nauku i medicinu. Što više ljudi kvalitetno uči o sranjima, to manje sranja ima.

U prevodu - boli me uvo šta te pali, fora je u tome šta radi i šta je dobro i korisno za društvo. Nekog pali da siluje 12-godišnje devojčice jer mu je bog rekao da osnuje sektu u kojoj je on guru koji jebe sve redom, a muški mu plaćaju. Taj lik je kreten i kriminalac, ili je klinički lud, čuje glasove i prso je, ili je genijalni manipulator i kriminalac koji treba da odgovara. U svakom slučaju, ne sme se dozvoliti da se to dešava. Isti je slučaj i sa ostalim kvazi i pseudonaučnim i spiritualnim pristupima nauci koji manipulišu neobrazovanim ljudima skrivajući činjenice i istraživanja ili izvrćući ih koristeći ih za svoju korist. Što više ljudi ZNA KAKO da koristi mozak i nauku, manje će se imati problema. Poenta je učiti ljude da razmišljaju, a ne da uče napamet. I opet se vraćamo na obrazovanje i školstvo, gde se uče činjenice i profesori i nastavnici su nezainteresovani da zainteresuju decu za nauku, umetnosti i učenje uopšte, već predstave obrazovanje i znanje i nauku kao nešto smor što se mora.

Previše je reći religija, jer bar 50% ljudi iz te grupe koju si opisao stavlja na visoko mesto kritičko mišljenje, bilo kakvo, i više sumnja nego prosečan vernik.

Oprosti, ja ne mislim na ljude koji razmišljaju, nego na one koji nekritički kusaju supe spremljene od instant-kesica koje im popularna nauka u službi (ajd sad da lupim) neoliberalnog kapitalizma i potrošački orijentisane industrije zabave i šta ti znam čega servira. Nažalost, ja sumnju ni kod vernika ni kod ovih drugih nisam zapazio. Ja sumnjam sve vreme, ali ovde izgleda svi znaju sve :)

Naucnici sa Univerziteta iz Berna su otkrili da je ova tema osudjena na propast.

Mislim da pričaš o ljudima koji nauku dobijaju sa sažvakinih dvominutnih klipova i članak sumnjivog kvaliteta, što iz Blica i Kurira, što stranih paralela ovim splačinama. Neko ko pogleda 10 klipova od sat vremena i pročita članke i knjige iz pravih izvora, mislim da postoji minimalni rizik da će nešto loše da se desi.

Recimo ovako nešto - http://www.kurir-info.rs/senzacionalno-tamna-materija-je-pobila-dinosauruse-clanak-1281227

Sa druge strane, sumnjam da u emisiji od 2 sata u kojoj gostuje dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, neko može da sazna nešto loše.

djovak začeo dijete a vi pričate o kojekakvim budalaština...strašni ste

Znači, sam sebi seci klitoris i obrezuj se, sam posti, nemoj da teraš ni druge ni svoju decu.

Pa pazi, govoriš kao da se u africi pojavio manijak i krenuo da propoveda bušenje jezika.
Tako žive tako su živeli mnogo mnogo dugo i naravno da će ljudi svoja ubeđenja preneti na svoju decu, kako to da im zabraniš (i zašto?), a kolko ja znam invazije afrikanaca koji žele da nametnu boga gagalula belim ljudima nije bilo. a odsecanje delova tela u religijske svrhe mi i nije toloko strašno kao neke stvari koja je radila zapadna kultura, pogotovo što njihovo kasapljenje kao razlog ima neko religijsko obogaćenje, njima to ima smisla i verovatno uživaju u tome. Puštali su nam na faksu dokumentarac o liku koji je sebi izbo jezik sa hiljadu usijanih iglica u jednom ritualu i posle toga je bio jebeno srećan, jer fazon sledećih godinu dana ne mora ništa da radi i nijedna neudata žena ne sme mu odbiti pičke.

U prevodu - boli me uvo šta te pali, fora je u tome šta radi i šta je dobro i korisno za društvo.

Ko zna šta je dobro i korisno za društvo i odakle mu ta informacija?

Da, ali je on sam sebi izbo jezik, drugo je kad odsecaju klitorise devojčicama. Misliš da one to hoće ili da su srećne posle?

Tako žive tako su živeli mnogo mnogo dugo i naravno da će ljudi svoja ubeđenja preneti na svoju decu, kako to da im zabraniš (i zašto?)

Ad traditio. Čuj zašto? Ako možeš da zabraniš nekome da vozi kola bez pojasa ili da prolazi na crveno, možeš i da zabraniš da neko svoja ubeđenja prenosi na druge (pogotovo decu) ukoliko mogu da izazovu patnju, povrede ili smrt drugih lica. Recimo neki ekstremni islamisti, ili oni što bacaju bombe na klinike za abortuse ili kamenuju gej parade ili šta već.

Pa mislim da to prihvataju kao kulturno nasleđe, možda kukaju možda ne, ali ne mislim da im to uništi život.

Ad traditio. Čuj zašto? Ako možeš da zabraniš nekome da vozi kola bez pojasa ili da prolazi na crveno, možeš i da zabraniš da neko svoja ubeđenja prenosi na druge (pogotovo decu) ukoliko mogu da izazovu patnju, povrede ili smrt drugih lica. Recimo neki ekstremni islamisti, ili oni što bacaju bombe na klinike za abortuse ili kamenuju gej parade ili šta već.

Uf stani malo. kakvi sad ekstremisti, vezivanje pojasa. u prethodnom postu sam istakao da nije bilo crnačkih invazija ili ne znam kakvih zločina i nametanja verovanja. A sad islamski teroristti nikako nisu u košu sa primitivnim plemenima, njihova kultura ima razvitak dosta sličan našem i njihovi zločini su usko povezani sa istorijskim kontaktima sa zapadnim kulturama, amerima i sve to al sve znaš i nebitno je, kažem ti loš je primer. Znanje i bolja medicina nikako ne garantuju sreću, pogotovo kad su nametnute a prethodna verovanja i kultura bačena u bunar i zaboravljena.

Ko zna šta je dobro i korisno za društvo i odakle mu ta informacija?

Nemoj mi te jadne "ko zna i kako da znamo"... evo uzmeš lepo napraviš anketu, uzmeš sve informacije, modele iz sociologije, angažuješ psihologe i ostale, napraviš istraživanje, koliko je slučajeva bilo takvih i takvih i zbog čega, kako je to uticalo na nešto drugo. Imaš mogućnost jebote, pa kako misliš da su saznali bilo šta u društvu šta treba i šta ne treba? Polako, ali sigurno se razvija kompleksnot i psihološkog i moralnog i pravnog sistema. U početku je bilo "nemoj da ubijaš i kradeš ili ćeš biti proteran/kažnjen/ubijen", a pogledaj sad pravni sistem... nije savršen, ali je bolji nego u vreme cara Dušana, ili Hamurabija.

Pa mislim da to prihvataju kao kulturno nasleđe, možda kukaju možda ne, ali ne mislim da im to uništi život.

Prihvataju jer nemaju drugog izbora, ili im je ispran mozak. Zar stvarno misliš da neko sa recimo 9 godina može da razume i prihvati da mu odseku klitoris i da je to ok i da im ne ostavi trajne posledice?

Sa druge strane, sumnjam da u emisiji od 2 sata u kojoj gostuje dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, neko može da sazna nešto loše.

Pričamo o široj društvenoj dimenziji (manipulaciji masama). Naučna zasnovanost nečega ne podrazumeva etičnost toga. Zašto bih razlikovao etičke kvalitete sa jedne strane dobitnika Nobelove nagrade za fiziku, i sa druge strane za politiku? Pa isti ih komitet dodeljuje :) Imajući u vidu da su među ovima drugima Al Gor i Barak Obama. Da ne pričam o književnosti.

Prihvataju jer nemaju drugog izbora, ili im je ispran mozak.

Ovo važi za sve kulture, tj. kao ima ga tehnički ustvari ga nema.