Prijava

Mozda je crnogorcima dokurcilo da budu isti narod sa srbijanskom bagrom http://www.forum.hr/images/smilies/kava.gif

U Osmanskom carstvu postoje derbendžije kao povlašćeni sloj raje. Derbendžije oficijelno čuvaju puteve, nepristupačne predele itd. u zamenu za ukidanje ili smanjenje određenih poreza. Kada su mudre glave u Divanu shvatile da stanovništvo u neplodnim krajevima ne može da izdrži plaćanje poreza, onda su krenule da dele status derbendžija masovno u takvim krajevima, ne bi li oslobodili stanovništvo tolikog tereta (naravno ne iz čovekoljublja, već da smanje mogućnost izbijanja pobuna).

Razumem sta oces da kazes ali maksimalno si pojednostavio jako kompleksno pitanje, i na prilike iz 18 i 19 veka gledas kroz prizmu danasnjih dogadjaja i saznanja..nije sve crno-belo a da sam ulazim u polemiku oko tog pitanja stvarno ne mogu jer cu morati da pisem nedeljama a mrzi me.

Мило је то поједноставио, упростио и показао. Ја ту ништа више не бих додао/дирао, осим што бих то назвао правим именом - курварлук. Ако се неко прода, онда је он курва. Шта је ту комплексно? Црна Гора је стратешки важна за ЕУ и НАТО па је зато Мило морао да се прода? Свашта...

Mozda je crnogorcima dokurcilo da budu isti narod sa srbijanskom bagrom

Није, дефинитивно. Иначе би сви лепо отишли од Србијанаца (географски појам исто као и Црногорци) тачније из Београда и вратили се у своје припиздине и међ козе и гумна. А да смо багра - багра смо. Само багра може говна називати браћом.

A što se tiče priznanja, to je samo Valdemarov stav. Što se tiče 1833, tada je Petar II dobio finansijsku pomoć od Rusije. Tada je formiran i prvi budžet u istoriji Crne Gore.
Ovim novcem su formirane prve institucije. Pre 1833. Crna Gora je labava federacija plemena koja postoji na papiru. Vladika ima praktično samo sacerdotium. Posle 1833. Crna Gora postaje država koja vremenom dobija sve što jednu državu karakteriše.

Nemoj da si na kraj srca, Granjka.

Preteran formalizam u pristupu istorijskim fenomenima može čoveka da udalji od razumevanja istih.

Шта ту има да се разуме или не разуме? Ко се продаје за паре, тај је курва. Разумем интересе, разумем и трговину, то је све нормално, али бити толика курва, па још бедна курва - е, то стварно не разумем. Сутра да им Шиптари понуде лову, ови би нашли некакву везу да су пореклом - Шиптари. И шта ту има да се не разуме?

Valdemare, to nešto na moj račun?

Pa, malo si me inspirisao :) Ali ipak je bolje znati pa pričati, nego kao neki koji nemaju pojma pa pričaju.

Ma ok nego ne kapiram šta je ovde formalistički, ja pričam baš o de facto nastanku Crne Gore.

Pusti, bio sam veoma pijan kad sam to pisao, nisam siguran da se uopšte sećam šta sam hteo time da kažem.

Valdemare, to nesto na moj racun!?!?

Šta ste me svi napali... Što se tiče računa, jedino ako hoćete da pijem na vaš račun, to bi mi se svidelo, pošto imam finansijskih teškoća i malo para za alkohol.

Mozes da pijes na moj racun ali u kafani gde ti uz cirilicu objasnjavam specificnost crnogorske nacije :)

Јбг, тешко да ћеш пијаног човека убедити у нешто.

Ima slican primer u Vojvodini. Jedno vreme nije tito dozvoljavao Bunjevcima da se tako izjasnjavaju. Oni se na popisima uglavnom videli kao jugosloveni. Kad su 90-tih dozvolili tup 20.000 odjednom.

Ја стварно не знам ништа о њима. Има их ваљда који се изјашњавају као Хрвати, а има их који се сматрају баш Буњевцима, не Србима или Хрватима? Колико сам читао, у Хрватској је консензус да су они у ствари Хрвати.

Hrvati forsiraju tzv. političku naciju (država stvara naciju, ne obratno), zato se sve manjine prisvajaju, pogotovo ukoliko su te manjine uglavnom rimokatoličke veroispovesti. "Druga" Jugoslavija je forsirala neki hibridni sistem. Pošto Srbija fura svoj tradicionalni koncept prirodne nacije (nacija stvara državu, te je nacija zajednica ljudi istog jezika/porekla), u njoj tako nešto ne postoji.
Bunjevci su zasebna etnička grupa. Uostalom, setite se i sami skupštine iz 24. novembra 1918. Tu su se Bunjevci upisivali kao Bunjevci, a ne Hrvati. Sumnjam da bi ih neko tada mogao ili uopšte želeo odvojiti od Hrvata.