Prijava

Prvi put 1718, drugi put 1833, priznata međunarodno 1878.

A bez međunarodnog priznanja ništa nema, to je poznato... Priznanje od strane velikih sila je garant da je nešto tako kao što su one priznale. Kao, ja vidim ovde crvenu boju, ti vidiš zelenu, i onda četvorica velikih proglase da je boja crvena, a dvojica velikih, koji su malo slabiji, misle da je boja zelena, ali i oni priznaju da je crvena, kao kompormis sa ovim jačim od njih. I onda, ako i ti nećeš da se saglasiš s tim da je boja crvena, onda te tuku po glavi, sve dok ne priznaš da je boja crvena. Tako to ide. A istina je tamo negde, gde se sve istine nalaze.

Mit o nekakvoj crnogorskoj nepokorenosti izrastao je tokom 19. veka kao jedan od kamena temeljaca za stvaranje nekakvog osećaja zajedništva među Crnogorcima. Sama pesma je prvi put i zapisana negde oko 1860. godine, ako se dobro sećam.
A što jedina, nemam pojma.

Оригинални, изворни стихови химне:

Ој, јунаштва свјетла зоро,
Мајко наша Црна Горо!
На твојим се врлетима,
Разби сила душманима.

Једина си за слободу,
Ти остала српском роду.
Дат ће Бог и свјета мати
Да се једном све поврати!

Једина си за слободу,
Ти остала српском роду.
шкк?

свјета мати

kakva bre SVJETA
SVJETI SAVA SE NE MIRI SA TIM

Око чега су Тзрногортзи били уједињени у 19 веку објаснио је Јово Бакић у клипу који сам већ постављао.

Опет се извињавам, не ради ми једно слово на тастатури.

Nego znas li da su takodje neki veliki ljudi poput Vuka Karadzica, Jovana Cvijica i Marka Miljanova (koji je takodje srbovao) pricali i zajednickom poreklu mnogih crnogorskih i albanskih plemena, zajednickim obicajima, mentalitetu itd? Hocemo li spaliti njihovu zaostavstinu?

Знам, посебно знам за Марка Миљанова. Људи у пограничним подручјима су свакако имали заједничко порекло. Али као што рече Тома Николић - "Кад се мали казан ракије од 9 гради улије увелики од 12 гради, онда мали постаје исто што и велики, у који увире". Сад, да ли су Црногорци мањи или већи народ од Шиптара, а посебно од Срба? Математика је јасна.

Што се спаљивања тиче - Црно Горци односно Монтенигери - неће. Али што се Шиптара тиче - хоће, оног тренутка када им буду ови стали на пут. Нашу су спалили, па после тврдили да је њихова (манастири и цркве СПЦ).

Jedno je romanticarski panslavizam iz 19og veka i srbovanje kroz politiku iz interesa, drugo je sta se desi kada euforija prodje pa ostanu gole cinjenice.

Разуме се, али мислим да ти овај коментар не иде у прилог - "остају голе чињенице". Које су то голе чињенице? Да су Црно Горци говна од људи који се продају ономе који плати више? Док су Срби били у успону (војна, економска и културна моћ) они су били "Срби" и браћа "на Русе", а сада када је прошла "еуфорија" (читај - када су остали без конкретне користи), онда одједном више нису Срби. Ако су то голе чињенице онда ми пред собом имамо курву, јел тако?

Што се тиче неосвојивости Црне Горе, ту се и слажем и не слажем. Ко год је био у кршевитим деловима зна да је то немогуће освојити 100%. У том смислу ЦГ никада није била до краја освојена. Али ако гледамо ко је имао фактичку власт над путевима, морем и градовима, онда ипак јесте.

Једина си за слободу,
Ти остала српском роду.

Ови стихови јасно говоре да су Црно Горци ти који су Србима подарили слободу. Макар гледано из перспективе да Црно Горци нису Срби.

Некад потурице, данас помиловице!

Moram dodati jednu stvar, izgleda da dobar deo ljudi ovde ne razume šta je to bilo pleme u Crnoj Gori, Hercegovini i okolnim oblastima. Pleme nije grupa bratstava zajedničkog porekla. Pleme je jednostavno teritorijalno-administrativna jedinica, neka vrsta samouprave na najnižem nivou. U onome što je postalo Srbija postoje knežine. U Bosni postoje kapetanije. U gorepomenutim krajevima postoje plemena koja vrše istu ulogu. Osmanski sultanat je nastojao da se ne meša u lokalnu vlast, te nije pokušavao ni da rasturi ove institucije. Postoji sličan primer u Palestini, gde se poglavice "plemena" nazivaju raisi, ili na Egejskim ostrvima, ili u istočnoj Anadoliji, ili bilo gde drugde. To je i razlog zašto neka plemena, poput Kuča, imaju i Srbe i Albance u svom sastavu.

Како брт зар племе није група људи која се облачи овако:
http://opusteno.rs/slike/2011/05/indijanac-poglavica-10971/_sp-indijanac-poglavica.jpg

pleme je ono sto se jebe uz seme.

Јеботекурацобрезани, овај Цар разбија своју турску историју! А не као ми Срби, који немамо појма о нашој. Царе, а јел постојао још неки султанат осим Османског?

http://opusteno.rs/slike/2011/05/indijanac-poglavica-10971/_sp-indijanac-poglavica.jpg
Мени некако личи на Крембила дон Ђукадинија, у познијим годинама.

Ne brt pleme je ona crnogorska mobitel mreža

Мени некако личи на Крембила дон Ђукадинија, у познијим годинама.

Грањка, немој да вређаш Индијанце.

Pleme nije grupa bratstava zajedničkog porekla. Pleme je jednostavno teritorijalno-administrativna jedinica, neka vrsta samouprave na najnižem nivou.

Čekaj čovek, to zvuči kao da je Crna Gora bila razvijena država sa administrativnim aparatom, a ne razbijena na razne porodične klanove tipa Vasojevići and co. Zašto se onda zovu plemena ako nisu u pitanju zajednice bratstava koji su se ujedinili na nekoj teritoriji ili su došle na tu teritoriju zbog pritisaka spolja?

Kao što sam već rekao, Crna Gora se može smatrati državom tek od 1833. Pleme ne podrazumeva da su njegovi članovi srodnici- imaš primer plemena koja su stvorila atinski polis. Zadružni tip porodica nije postojao ni u državi Nemanjića, te nema smisla tvrditi da su se nuklearne porodice udružile u zadružne sa dolaskom Osmanlija/Venecije/Habzburgovaca. Pleme je, kao i knežina ili kapetanija, zajednica ljudi na jednom geografski kompaktnom području. Administrativni aparat unutar plemena je gotovo nikakav, pravo se temelji na skupu običaja ili onome što se pamti u tradiciji iz poznog srednjeg veka (Dušanov zakonik, Kanon Leke Dukađinija itd- odredbe nisu nužno autentične ili verodostojne, naravno).
Ako pogledaš poslanice vladike Petra I, vidiš da on nije imao nikakvu vlast i da nijedna njegova tekovina nije zaživela. Tek kada je obnovljena ruska finansijska pomoć, i to u udevetostručenom iznosu, vladika Petar II je imao čime da sredi situaciju i započne transformaciju Crne Gore u pravu državu.

Ali sam proces integracije plemena u jednu državu i proširenje Crne Gore na okolna plemena je mnogo kompleksniji problem nego što to često prikazuje literatura. Mnoga plemena su menjala svoju lojalnost, plemena su nastavljala međusobno da se praše barutom, nastao je haos kada se Austrija proširila na Dalmaciju (Dalmacija podrazumeva celu današnju obalu Crne Gore do Sutomora), te Crnogorci nisu mogli tako jednostavno da prodaju svoju stoku (glavni izvozni proizvod) u primorskim trgovima.
Kao što rekoh, novac u vladičinoj riznici je ujedinio Crnu Goru. Ti znaš dobro srednji vek, seti se kako je Matija Korvin zaveo red u Ugarskoj- na gotovo isti način su to uradili i Petrovići.

Људи у пограничним подручјима су свакако имали заједничко порекло...Сад, да ли су Црногорци мањи или већи народ од Шиптара, а посебно од Срба?

Pa u tome je i poenta sto nisu recimo Cevljani (Ozrinici) pogranicno pleme, barem ne prema Albaniji. Naprotiv, oni su na granici ka staroj hercegovini, uostalom sam kucaj gde je Cevo. Njegos kaze "Ozrinic nasi krajicnici.." Piperi ajd da kazemo jesu. Dakle mnoga plemena imaju tu neko zajednicko ili mesano poreklo..Npr koliko znam najjaca brarstva u Cucama, koje su opet na zapadnoj granici imaju poreklo iz Malesije, kao npr Miljanici (od kojih je onaj pevac Milomir Miljanic) itd itdd..

Odgovor na drugi deo pitanja, CG su manji i od Srba i Siptara tj Albanaca, a opet sto veli Njegos "manji potok u veci uvire i u njemu svoje ime gubi." ako si to hteo da cujes..

Ако су то голе чињенице онда ми пред собом имамо курву, јел тако?

Razumem sta oces da kazes ali maksimalno si pojednostavio jako kompleksno pitanje, i na prilike iz 18 i 19 veka gledas kroz prizmu danasnjih dogadjaja i saznanja..nije sve crno-belo a da sam ulazim u polemiku oko tog pitanja stvarno ne mogu jer cu morati da pisem nedeljama a mrzi me.

Samo da odgovorim Caru i Valdemaru na ovo pitanje nezavisnosti itd..

Licno me zabole dupe kada su neke debeloguze glavesine iz reda najjacih sila sele i resile da priznaju drzavu Crnu Goru da bi ona de jure bila nezavisna. Mnogo vise me zanima kakvo je bilo de facto stanje na teritoriji plemena koja su se nalazila na teritoriji drzave koja se danas naziva Crna Gora iliti po nekima knezevina Djukadjini.

Cinjenica je da turci na teritoriji stare CG tj Katunske nahije nisu imali apsolutno nikavu vlast, ali bas nikavu. U zadnjih 200-250 godina u odnosu na tu "zvanicnu drzavnost iz 1833" Turci su dolazili na Cetinje 3 puta i ukupno se na istom zadrzali 4 dana. I to je sve. Mada ne znam odakle ti 1833 godina, ne znam ko je osim Rusije tada priznavao CG kao drzavu..koliko znam to se desilo prvi put posle grahovacke bitke 1858 a naravno ni tad je sve drzave nisu priznale, cak ni posle 1878 tako da je o tome bespotrebno raspravljati..

De facto stanje u okolnim plemenima je bilo sledece, aj navescu samo neke:

Moracani se od 1820 prikljucuju CG a ni decenijama ranije turci se nisu nakupili haraca u tom plemenu. O nekakvoj vlasti i prisustvu trupa da ne pricam.

Drobnjaci su 1840 ubili Smail agu Cengica koji je dosao da kupi harac. Pre toga Drobnjaci su pripadali nekakvim Selmanovicima iz Pljevalja ali nisu mogli (smeli) da dodu da pokupe harac godinama, pa je Smail aga otkupio Drobnjak od njih i resio da to dovede u red. Ne znam sad recimo Piva je imala brojne povlastice i ustupke, gotovo da nisu osecali tursku vlast, kaze se da je "Piva pleme sa stotinu fermana i povlastica." Brdska plemena su tek posebna prica..

Prosto mi je mrsko da pisem ponaosob o svakom plemenu i kraju, ovo su jednostavno cinjenice, za mene (mozda sam pristrasan ok) je to nezavisnost, zabole me kad je neki papir ozvanicio ono sto je vekovima vec vazilo u realnoj situaciji na terenu.

KUCE SU IM ORLOVSKA GNIJEZDA,
A CETINJE DANICA ZVIJEZDA

fun fact: U Crnoj Gori su volovska kola iz 19og veka imala realnu de facto snagu od 55 konja, 1300kubika i nosila oznaku VOlf II dok se Svabo jos nije ni ujedinio pod Bizmarkom. GTD poz