Prijava

Pozdravio vas Prust i poručio tim vašim piscima da se naguze jedan po jedan...a da, to zvuči pogrešno:)

Profe, Prust je umro od gušenja, a istu sudbinu je namenio i čitaocima. Ne kažem ništa, svaka čast, ali mene je ubio.
Nego, da zovemo Broha, Kafku i Muzila da ga gengbenguju?

Meni je ovo nenadmašno... kaki kurac tolstojevski

Ovo što si citirao Tolstoj ima gotovo na svakoj stranici biografskog dela "Detinjstvo, dečaštvo, mladost". Isto toliko spontano, samo, po meni, još jače.
A pomenuto delo retko ko i spomene kad priča o Tolstoju, ne svrstavaju ga u njegove najbolje knjige.
Toliko o tome "kaki kurac tolstojevski".

Igo
Kundera
Vajld
Džojs
i kandid kao svrš po faci spinozi (nisam siguran da je njemu, al znam da je svrš po faci)
Kad završim sa voljom za moći, ubaciću ođe i ničea, kao svrš po kantu.

Kandid piša Lajbnicu i njegovom svetu nad svetovima po faci

@Bulgakov
Najveća razlika mi je u tome, što imam osećaj da se sa Selindžerovim junacima može živeti, dok Tolstojeve na primer posmatram. Imam perfektan uvid u njihovu poziciju (što je naravno zasluga pisca), ali ne mogu ostvariti prisnost ni prijateljstvo.

ali ne mogu ostvariti prisnost ni prijateljstvo.

To je već sukob na relaciji zapad-istok. ;)

E, to, nisam mogao da se setim ko ima najbolji svet a ko monade a mrzelo me je da guglam

Inače, nije da ima veze sa temom, ali ovaj čovek je takođe napravio preopasan posao... sećam se kao klinac još...
https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Handler

ali ne mogu ostvariti prisnost ni prijateljstvo

Tolstoj je generalno hladan u izgradnji likova. Plus zadrti realista. Plus su mu likovi dalji u vremenu i iz mnogo drugačijeg društva nego što je naše. Ne mislim generalno na Rusiju, nego na to plemićko okruženje uglavnom. Nije ni čudo što ne možeš ostvariti prisnost.

Interesantno je da otprilike isti broj ljudi gaji animozitet i ne konta npr. " Malog Princa " a voli "Starac i more" i obratno.
Onaj ko voli "Starac i more", taj je osetio sta je zivot, borba, razocarenje, nepravda, samoca, sta znaci spoznanje da ste ti i tvoj protivnik u stvari jedno bice, osetio kako u njemu vise nema mrznje...
Onaj ko voli "Malog Princa" taj je vise mastao nego radio, zamisljao, imao imaginarne veze, odustajao pre nego sto je zapoceo, i uostalom

Imali mala i zgrcena tela
Pa su svaku ljubav tuzno promasili
I sve sto su hteli voda je odnela...

Nesto ne volim ta domundjavanja pisaca. Kad cujem da je neko djelo odgovor na neko drugo u mojim ocima ono izgubi 10% svidjanja/ocjene/necega.

Nije loše ni jedno ni drugo, al su oba malo napumpana. A u suštini, oba literatura koja može da se čita u pubertetu, a posle takođe, sa par dodatnih uvida, ali bez suštinskog menjanja stava. Jbg, nisu vrh.

Ja ih sve volim. Bukovskog malo manje. Uglavnom ne volim ljude koji kazu da ih vole.

Jbg, ovo se pretvara u raspravu tipa "koji je bend najbolji".

e da, da odgovorim na temu
Hemigvej 3
Selindzer 2
Bukovski 1(nit mi smrdi nit mirise)

Pozadina cele teme:
Oblak pokušava da bude Bukovski umesto Bukovskog, misli jebaće.
http://oblakovic.blogspot.rs/

Pa da, ja to pomislim kad god oblak otvori temu, ili usta.

Često se setim jednog citata.
''Užasno je biti noćima sa ženom koju više ne želiš da jebeš'' Čarls Bukovski