Prijava

to ne moze da se iskoreni kao sto ni oni ne mogu da iskorene to da ih neko vredja jer su razliciti..pa neki vredjaju i invalide itd tako da stvarno ne shvatam gejeve protiv cega se oni to bore..vecina samo hoce neku popularnost..

Svjesno ignorisanje cjelokupnog fenomena homoseksualnosti nije rješenje.
Potrebno je jednostavno da društvo izgradi "civilizovanu nezainteresovanost" prema pederima kao individualcima, kako se to naziva u sociologiji.
To je ono kad u prolazu sretneš nekoga nepoznatog i primjetiš ga ali ga ne zagledaš pretjerano, pa mu, ajde da kažemo ne narušavaš privatnost.
Jer realno, peder koji prolazi pored tebe ništa više ne utiče na tvoj život nego bilo koja druga strejt osoba, tako da ne bi trebao ni ti kao neko u svojstvu prolaznika da utičeš na njegov (a sigurno utičeš uvredama... negativno).

labokv promašio si funkciju, opisao si tipičnog forumaša sa vukajlije

ахахахах до јаја

a drkanje, realno i to je pomao gej

Zavisi, ako drkaš sa ortakom u društvu, bilo međusobno ili svaki sebi.

Ne kontam šta je tu vaš problem. Zapravo, čini mi se da je problem baš u tome što o tome uopšte razmišljate. Jednog sjajnog lika pre neki dan u Ulsteru (Irska) pozove Univerzitet na festival performansa, on kredom ispiše hiljadu puta reč "ljubav" na betonu, dođe krimunalac i opali mu 60 funti kaznu za naruživanje pločnika. Naravno, odmah se skupi pola Irske i donesu 6000 penija da lik plati kaznu - iz čiste solidarnosti.

Problem je bio što su u pitanju boje duge i što je on deklarisani homoseksualac. Umesto da je to potpuno nebitno, ispalo je glavna stvar jer je homofobični komunalac naprasno odlučio da čoveku naplati kaznu koju nikom nisu naplatili deset godina. Meni ne smetaju, ne kažem da mi se dopada homoseksualnost jer bi to bila čista laž, ali mi ne smetaju.

Potrebno je jednostavno da društvo izgradi "civilizovanu nezainteresovanost" prema pederima kao individualcima, kako se to naziva u sociologiji.

Evo, sročeno onako kako ja ne bih uspeo. Svaka čast.

ne slazem se, ili je i drkanje samom sebi i drkanje ortaku strejt stvar ili su oba gejpederske rabote. u oba slučaja ti muška ruka siluje bobana. logika jbg

drkanje ortaku je definitivno gej stvar

a ako mu baš treba, onako baš baš?

Pa sad, ako je baš dobar ortak, onako baš baš, a obe ruke su mu slomljene i ostaje mu svega desetak minuta života... mada je i onda lakše naći neku samilosnu curicu da mu blajvne na samrti.

mjok, dovoljno je da je dobar ortak, ono, voli jagnje i kupus, ne voli zaz i dzempere a ni boraniju i voli tući vegane svinjskim butom onda ajde, nije pederski ako mu ga izdrviš s vremena na vreme

Ma za 20 godina niko na ulici neće ni poprijeko pogledati pedera. Pazite što sam vam rekao.

Crncima se u SAD vijekovima nije priznavao pravni subjektivitet pa je danas predsjednik SAD crnac. Sigurno da im se kao etničkoj grupi pripusuju neki negativni stereotipi (mada nijedna nije imuna na to) ali su više manje jednako prihvaćeni u društvu kao i bjelci. Možda zloupotrijebljavaju nekad činjenicu da su pozitivno diskriminisani pa ima razloga da ih neko baš ne gotivi (mada to je generalno problem pozitivne diskriminacije što se potpuno pogrešno uređuje) ali vjerujem da bi samo vrlo mali broj bijelaca ugrozio neko od ličnih prava crnaca samo zbog različite rasne pripadnosti.

Žene isto tako. Nijesu imale pravo glasa jebeno pa danas obavljaju neke od najvažniji državnih funkcija. Sigurno da ih patrijarhalni sistem diskriminiše donekle i da ima na još dosta toga da se poradi da bi bile što više jednake u društvu (mada mislim da mejnstrim feminizam to radi na pogrešan način) ali kada bi neko na ulici se ophodio prema ženi kao što je to bilo normalno do 20. vijeka sigurno bi popio šamarčinu jer se ponaša kao šaban najgori.

Možemo reći da je do 20. vijeka praktično 80% planete bilo diskriminisano od strane bijelog muškarca... Ako smo uspjeli da prihvatimo toliko krupne razlike, vala možemo da prihvatimo i pedere i sl.

Pitanje za brucea: Ako npr neka umetnica organizuje performans na ulici gde gola seta a performans je uredno prijavljen itd i i neko iz mase izvadi kurac i pocne da drka, da li se taj sto drka racuna kao ucesnik performansa ili bi njega policija privela? Takodje, ako svrsi taj sto drka jel nastaje totalno odvojeno umetnicko delo tj. Instalacija?
Pitam na ovoj temi posto vidim da je pratis.

To u vezi one crvene što sam je kritikovao onomad? :)

To je sad osetljivo - ako je performans prijavljen (odnosno najavljen) kao performans u kojem se očekuje reakcija i učešće publike onda bi se:

a) umetnički gledano, to drkanje moglo podvesti pod učestvovanje u performansu i kao takvo navesti u dokumentaciji
b) građanski gledano, to drkanje je čist egzibicionizam i narušavanje javnog reda i mira, prema tome kažnjivo zakonom

Generalno gledano, svaki performans je posebno delo i nije mu potrebno aktivno učešće publike. Ako se zahteva aktivno učešće onda je to umetnička akcija, a ne performans. Na primer, ovo što sad rade razni politikanti preko omladine svojih stranaka nisu performansi nego akcije (a ni u kom slučaju nisu umetnički). Dakle, moje mišljenje je da bi taj drkač zapravo morao biti udaljen kao osoba koja remeti PERFORMANS. Ako je u pitanju umetnička akcija onda ne bi smeli da ga diraju.

Hvala. Ne znam sto mi palo to na pamet, nisam se ni setio te crvene al moguce da je podsvest ucinila svoje.

Čekaj, nešto mi nije jasno. Zar je performans performans samo ako je prijavljen i najavljen? A šta ako taj što drka u stvari u naletu umetničkog konceptualnog nadahnuća izvodi sopstveni performans, kombinujući ga sa ovom golom šetnjom i praveći jedan, da ga nazovemo tako, metaperformans? Uporedimo to sa spontanim džem-sešnom. Sedi crnac u baru i zamišljeno prebira neke džez-akorde po klavijaturi. Ulazi drugi crnac sa saksofonom, kreće da improvizuje prateći ga, barmen krene da bibapuje, i eto, spontano. Zar je razlika samo što je ono provokativno, a ovo drugo nije?

Aj i ja da kažem nešto ozbiljno i kao mudroumno na ovoj zaista intrigantnoj temi!
OVAKO!
Kao prvo mislim da nemam naročito jako izgradjen stav o homoseksualcima jer nisam nikad preterano razmišljao o njihovim problemima i o celoj toj temi. Nemam drugove i drugarice koji su nastrani i sam nisam nastran ( I ako bi mnogi ovde voleli da jesam, znam to, lep sam dečkić, potpuno razumljivo)
NEGO!
Jasno mi je da su čudaci i da ljudi gledaju na njih kao na nešto nenormalno.
Ali nikad mi neće biti jasno zašto ih pojedinci mrze i žele da im naude ako su se već takvi rodili?
Zar im nije već dovoljna kazna to što su čudaci + najvažnije to što verovatno neće nikad imati poroda?
Meni je njih jako žao kao i svakog bolesnog čoveka koji se rodio sa nekim defektom. (Prosto sam duša od čoveka, čak se ponašam prema vama vukajlijašima sasvim korektno sa obzirom na činjenicu koliki ste retardi, već godinama)
Najbolje bi bilo da se nadje neki lek koji će ih izlečiti, a do tada mislim da se treba truditi da ne pokazujemo preteranu mržnju prema njima, ako je to ikako moguće. Ali ozbiljno, prestanite sa paranoidnom mržnjom, prosto zato što nije ljudski!
I treba pričati o njima, jer jesu problem, ali pričati o tome pre svega kao razumno ljudsko biće!
Takodje mislim da treba voditi diskusiju o pravima gej populacije na svim nivoima ali van svake dogmatizacije. Što će naravno da bude teško, jer je veliki problem ljudi iz ovih krajeva što imaju veoma isključiv stav o svemu. Retko menjaju usadjen "tradicionalni" stav o bilo čemu i teraju po svome čak i kad nisu u pravu. I još veći problem je što na sve gledaju crno-belo.
U tome upošte ne pomaže ni zapadna globalna kultura koja isto propagira isključivost, čak i u liberalnim krugovima. Ceo svet je postao takav ZATUCAN. Kriva je televizija i religija koja odvajkada prikazuje svet u kojem postoji samo loši momci i oni dobri, nema ništa izmedju. U takvom iskrivljenom stanju globalne svesti teško je voditi bilo kakvu normalnu diskusiju.
Ceo svet se danas opasno radikalizuje a ne pričam samo o radikalnim islamistima. Potpuno svi, sve religije, grupe, pokreti su otišle skoro u ekstremizam. To je ta generacija prosto izludjena i zatupljena Holivudskim filmovima i površnim i nedovoljnim razumevanjem religije i patriotizma. Sve u svemu loše nam se piše svima!

samo pederi ce procitati ovoliki tekst brt

Očito sam bio nejasan, performans je samo ako ga izvodi jedan umetnik i u svom konceptu nema učešće slučajnih prolaznika ili ako ga izvodi umetnički par ili grupa i nema u svom konceptu učešće slučajnih prolaznika. Pod učešćem slučajnih prolaznika podrazumevam nekontrolisane akcije koje uklapaš u svoje izvođenje. Ukoliko je PLANIRANO aktivno učešće slučajnih prolaznika onda je u pitanju umetnička akcija, a ne performans (semantička razlika, kao što su i ulje na platnu i akvarel slikarske tehnike).

Da li je performans najavljen ili nije to je potpuno irelevantno.

PRIMER: Umetnik crta krugove po betonu (performans), umetnik daje publici krede i zamoli ih da zajedno s njim crtaju krugove po betonu (akcija), umetnik i publika crtaju krugove po betonu, dođe ekipa iz neke ekstremističke grupe i prebije ih (batinanje umetnika i publike dok rade umetničku akciju).

ako je performans prijavljen (odnosno najavljen) kao performans u kojem se očekuje reakcija i učešće publike onda bi se:

Nije naglasak na prijavljen (odnosno najavljen) nego na kao performans u kojem se očekuje reakcija i učešće publike

Zar im nije već dovoljna kazna to što su čudaci + najvažnije to što verovatno neće nikad imati poroda?

Ljudi koji misle da je produženje vrste moralna obaveza...

--------------

@bruce

Nemam pojma jesam li sad išta shvatio.
Ajde ovako, kada neki umjetnik organizuje "performans" i u prijavi navede da će publika biti aktivni učesnik istog da li se to računa kao performans ili umjetnička akcija?
Pravi li se razlika u zavisnosti od toga da li su aktivni učesnici jednostavno slučajni prolaznici ili publika koja je došla sa namjerom da prati performans.

Ustvari sad mislim da ću samo sam sebe više pogubiti. Je li za klasifikaciju nekog takvog umjetničkog djela kao performansa odnosno umjetničke akcije važna (ili bar važnija) umjetnikova prvobitna namjera ili prvobitna namjera publike (tu mislim na razliku između "idem da gledam kako neka riba šeta gola." i "Viđi ovu što šeta gola! Aj da gledamo!")?

Je li mora isto da se u toj prijavi navede šta će biti sadržaj performansa? Ako da, da li to znači da performans ne može formalno preći u umjetničku akciju ako je prvobitno naveden kao takav.
Npr. ja odlučim da šetam go ulicom i podignem tu prijavu koju mi kasnije odobre i navedem da ću izvoditi performans bez aktivnog učešća publike. Dođem tamo, skinem se, blejim i naiđe neka riba odluči da se skine i pridruži mi se i ja što Valdemar kaže "u naletu nadahnuća" odlučim da je ona sad aktivni učesnik performansa. Da li on tom odlukom postaje umjetnička akcija iako je u papirologiji zaveden drugačije?

Prvi put čujem za termin "umjetnička akcija" (ili bar prvi put čujem njegovo značenje) tako da će mi ovo dobro doći da se pravim pametan u društvu.
Fazon dođe neka alt bičarka sa pričom "jao ovo je kao neki performans" a onda ja krenem da objašnjavam razliku između performansa i umjetničke akcije. Ah, već osjećam vlažnost hipsterskih pički.

Očito sam bio nejasan, performans je samo ako ga izvodi jedan umetnik i u svom konceptu nema učešće slučajnih prolaznika ili ako ga izvodi umetnički par ili grupa i nema u svom konceptu učešće slučajnih prolaznika.

Ma bio si jasan, ali šta ako na konto njegovog performansa neko drugi pravi svoj performans? Radeći nešto u njegovoj blizini, što ima veze sa njegovim činovima, ali ne mešajući se u njegov čin? I da ovaj prvi nije to planirao, niti ima veze sa ovim drugim? Kako bi se to protumačilo?