Prijava

ВеликиСрбине, који је, уствари, твој проблем? Дођеш на тему и испрозиваш оно о чему причамо а притом не даш ни један конструктиван савет? Ако смо одвалили нешто, погрешили, или шта већ, уместо што си испрозивао као што би било ко могао да уради, могао си да нам кобјасниш ако то умеш.
Ако не умеш да нам објасниш и само трипујеш да знаш боље и да смо нубаре, онда си ти нубара зиљавија него ми шесетпет пута.

Pitajte Mil'cu da vam odrzi par casova, ima kompakta, al moze da vam drzi lekcije i iz kadriranja i eksponiranja.

AWWWWW HVALA :D

Ma Atif loš pokušaj trola, zanemarite. Može samo da se nabije nogom u guzicu, da ima šta za okačiti okačio bi on da nahrani svoj presahli ego.
Ustvari, da bude žalosnije setih se da ima pojma, samo je baš kritično što je uhvatio ovako bezrazložno kenjati.

Prvo, mare, da si takav maestro onda bi znao sta je flange focal distance ili ti rastojanje flanse od senzora. Posto nemas pojma, onda recimo da je m42 mount (ono na sta zavrces, posto verovatno ne znas ni mount sta je) blizi senzoru od f mounta (ovo je Nikonov navoj za objektive, posto verovatno ni to ne znas sta je). E sad, ubaci jos ovaj tvoj adapter i imas objektiv koji u startu treba da bude blizi senzoru nego sto je to moguce, a ti ga jos odaljis. Posto verovatno nemas pojma kakve to posledice ostavlja, onda da ti kazem da ces heliosom moci da fotografises samo neciju glavu i vrat, buduci da neces moci da fokusiras nista dalje od 1m. Naravno, postoje adapteri o kojima takodje nemas pojma, koji ovaj problem distance flanse koriguju optickim elementom, ali degradiraju kvalitet slike i skuplji su. U prevodu, daces vece pare, a on ce da usere kvalitet objektiva koji kacis.
Kad uzmes u obzir da imas mikro trazilo na svom aparatu, onda ces da shvatis da je takva zajebancija totalno neprimerena i nerealna i da se moze iskoristiti pretezno za makro, tj ovo cvece koje jako lose radis. Zasto jako lose? zato sto ne valja. Zapitaj se sta je toliko jedinstveno na tvojoj fotografiji sto ne bi uradio bilo ko ko uperi aparat u cvet. Centralna kompozicija, flat boje, sranje sve ukupno, insekti koji su ti dupetom okrenuti jer te bolo kurac da im pridjes spreda. Jednostavno se to tako ne radi, a ti mozes da mi kazes da serem. Keva ti je rekla da su ekstra slike, verovatno i riba i par drugara ako ih imas i imas veliki crni aparat, naravno da je sve sto uslikas umetnicko delo. Jeste kitu. Nista sto si postavio ne valja.
Ko sto sam reko, Mil'ca moze predavanja da vam drzi. A vi procitajte nesto, tipa Milana Fizija - Fotografija ili nesto o kompoziciji, to je univerzalno, i slikarske su dobre, pa onda serite o kupovini objektiva. Trenutno radite isto sto ste mogli saa najbednijim kompaktom od pre 5 godina. I manje. Da se ne lazemo.

A video sam da znas da ces da imas samo MF, ali je apsurdno kupovati toliko prevazidjen objektiv kakav je 50f1.8 afd kad za 20e vise imas najbolji dx nikon objektiv do sada za te pare, 35mm f1.8, koji je u svakom aspektu bolji, plus imas AF na svom telu. A ako vec hoces da uzmes 50 f1.8 iz samo tebi poznatih razloga, isto ti je da uzmes afd ili neki bolji primerak iz stare nikonove e serije, kojih ima za 40-50e, a tebi je isto jer su ti oba manuelna.

A i teske ste nubare. I apsolutno je ok da kazem da ste nubare, jer se niste ni po kurca potrudili da nesto naucite, vec bi roditeljsku kintu da trosite na objektive koje ne znate da koristite. To je univerzalni detektor nubara, kad hoce samo da pucanjem kinte napreduju, a nista ne postizu. I jos se tripujete da cete proslave da slikate. Mislim, kako to sve rade, nije ni da ne mozete, ali jebeni 18-200 za zatvoreni prostor? Pa dal si ti decko realan? Dal si ikad pozeleo da jos malo zumiras, da se tako retardirano izrazim da me shvatis, u zatvorenom prostoru, ili je veci problem da svi stanu u kadar? I ti bi za poslovicno tamne proslave da uzmes 18-200 objektiv, koji je isto tako poslovicno govno, poslovicno male svetlosne moci, poslovicno beskoristan za tako nesto. I svaki takav zum je govno. A ako te interesuje zasto, boli me kurac da ti objasnjavam teoriju optike, uzmi fizija i citaj za pocetak, bar ces znati zasto ti treba f1.8. Mada, za proslave ti ne treba nista osim toga sto imas od objektiva, ali ti treba blic. A onda ces ti da mi kazes da imas pop-up blic na aparatu.
A ja cu da ti kazem da uzmes knjigu i da ucis, jer se i fotografija kao i sve drugo uci.

Drugo, deco moja, ja nisam rekao da sam ja Bog, nego da ste vi nubare. Dok je Mil'ca Bog za vas.

A ti Loksi, nauci sta je pravilno eksponiranje. Sasvim je ok da ti zelis da ti fotografije izgledaju tamnije ili sta vec ne, ali to ne znaci da treba ovako ofrlje da eksponiras. Senzor nije film pa da podnosi svakakve zajebancije. Moras da eksponiras pravilno aparatom, a onda potamnjuj u obradi ako ti se vec hoce.
I nemoj da jedes burek pored aparata, imas fleku na senzoru.

Mislim da bi i na temi na baštovanstvo ovde neko imao potrebu da se posere na nekog drugog. Tipa, šta, ti sadiš luk u martu? E, nubaro, luk se sadi u februaru.

Uvek serem po ljudima koji misle da su pare odgovor na svako pitanje.
Smatras da gresim?

Mislim da bi i na temi na baštovanstvo ovde neko imao potrebu da se posere na nekog drugog. Tipa, šta, ti sadiš luk u martu? E, nubaro, luk se sadi u februaru.

To je fakat, ali je fakat da bi se i tema o baštovanstvu u jednom trenutku pretvorila u priču o

ZP hibridu tretiranom sa PSI 200X ako je zemljište ph 5.7 i više, a može i Nemački 80wwb ali samo G i D varijante za nisku Šumadiju, odličan odnos cena-kvalitet, a za niži Ph dovoljno je i naš POW41-45 . Ja se zajebao pa dodao i rastvor "Mauritanijske šalitre", dobra je za volumen, ali mi sve mušmule ispale pirgave, ali sad znam za sledeću sezonu, ako budem dodavao šalitru, reko mi čovek da na svako treće prskanje dodam i neutralizator, može KLM2124 a može i TWA456 ima da se kupi preko www.coolgarden.ba.yu, šalju ljudi, plaćanje pouzećem.

Samo da kažem da sam na Atifovoj strani, čovek priča REALNU ČUPRI i treba njegove postove uzimati kao dobronamerne. Fotografija je umetnost i kao takva se ne može stvarati nasumično, nego kad već imaš uređaje i fotografske aspiracije, prvo se potrudiš da naučiš osnove, da čitaš ozbiljnu literaturu koja se bavi kompozicijom, svetlom, kadrom, postulatima likovne umetnosti generalno, jebem li ga čime već, da pregledaš hiljade (ne)kvalitetnih fotografija, da povataš šta je kič, šta je provaljeno, šta je originalno. Onda tek pređeš na tehnički aspekt. Ja se ne bavim fotografijom, ni stvaranjem, ni gledanjem, ali mi je pun kurac pčela i muva u makro modu i sličnih kombinacija. Imam burazera koji se ozbiljno bavi fotografijom, nači, bio fičurovan po flikeru i sličnim sajtovima, zna ponešto, tražio sam mu da mi kao test pošalje dvadesetak tehnički prostih fotki, pa da provalim koja je kič, a koja je suv kvalitet. Rezultati su bili otužni. Znači, udeo aparata, objektiva, lajtboksova, bliceva sveden na minimum, strogo (ne)znanje i stil(odsustvo istog) rade posao.

Prvo, mare, da si takav maestro onda bi znao sta je flange focal distance ili ti rastojanje flanse od senzora. Posto nemas pojma, onda recimo da je m42 mount (ono na sta zavrces, posto verovatno ne znas ni mount sta je) blizi senzoru od f mounta (ovo je Nikonov navoj za objektive, posto verovatno ni to ne znas sta je). E sad, ubaci jos ovaj tvoj adapter i imas objektiv koji u startu treba da bude blizi senzoru nego sto je to moguce, a ti ga jos odaljis. Posto verovatno nemas pojma kakve to posledice ostavlja, onda da ti kazem da ces heliosom moci da fotografises samo neciju glavu i vrat, buduci da neces moci da fokusiras nista dalje od 1m. Naravno, postoje adapteri o kojima takodje nemas pojma, koji ovaj problem distance flanse koriguju optickim elementom, ali degradiraju kvalitet slike i skuplji su. U prevodu, daces vece pare, a on ce da usere kvalitet objektiva koji kacis.
Kad uzmes u obzir da imas mikro trazilo na svom aparatu, onda ces da shvatis da je takva zajebancija totalno neprimerena i nerealna i da se moze iskoristiti pretezno za makro, tj ovo cvece koje jako lose radis. Zasto jako lose? zato sto ne valja. Zapitaj se sta je toliko jedinstveno na tvojoj fotografiji sto ne bi uradio bilo ko ko uperi aparat u cvet. Centralna kompozicija, flat boje, sranje sve ukupno, insekti koji su ti dupetom okrenuti jer te bolo kurac da im pridjes spreda. Jednostavno se to tako ne radi, a ti mozes da mi kazes da serem. Keva ti je rekla da su ekstra slike, verovatno i riba i par drugara ako ih imas i imas veliki crni aparat, naravno da je sve sto uslikas umetnicko delo. Jeste kitu. Nista sto si postavio ne valja.
Ko sto sam reko, Mil'ca moze predavanja da vam drzi. A vi procitajte nesto, tipa Milana Fizija - Fotografija ili nesto o kompoziciji, to je univerzalno, i slikarske su dobre, pa onda serite o kupovini objektiva. Trenutno radite isto sto ste mogli saa najbednijim kompaktom od pre 5 godina. I manje. Da se ne lazemo.

A video sam da znas da ces da imas samo MF, ali je apsurdno kupovati toliko prevazidjen objektiv kakav je 50f1.8 afd kad za 20e vise imas najbolji dx nikon objektiv do sada za te pare, 35mm f1.8, koji je u svakom aspektu bolji, plus imas AF na svom telu. A ako vec hoces da uzmes 50 f1.8 iz samo tebi poznatih razloga, isto ti je da uzmes afd ili neki bolji primerak iz stare nikonove e serije, kojih ima za 40-50e, a tebi je isto jer su ti oba manuelna.

A i teske ste nubare. I apsolutno je ok da kazem da ste nubare, jer se niste ni po kurca potrudili da nesto naucite, vec bi roditeljsku kintu da trosite na objektive koje ne znate da koristite. To je univerzalni detektor nubara, kad hoce samo da pucanjem kinte napreduju, a nista ne postizu. I jos se tripujete da cete proslave da slikate. Mislim, kako to sve rade, nije ni da ne mozete, ali jebeni 18-200 za zatvoreni prostor? Pa dal si ti decko realan? Dal si ikad pozeleo da jos malo zumiras, da se tako retardirano izrazim da me shvatis, u zatvorenom prostoru, ili je veci problem da svi stanu u kadar? I ti bi za poslovicno tamne proslave da uzmes 18-200 objektiv, koji je isto tako poslovicno govno, poslovicno male svetlosne moci, poslovicno beskoristan za tako nesto. I svaki takav zum je govno. A ako te interesuje zasto, boli me kurac da ti objasnjavam teoriju optike, uzmi fizija i citaj za pocetak, bar ces znati zasto ti treba f1.8. Mada, za proslave ti ne treba nista osim toga sto imas od objektiva, ali ti treba blic. A onda ces ti da mi kazes da imas pop-up blic na aparatu.
A ja cu da ti kazem da uzmes knjigu i da ucis, jer se i fotografija kao i sve drugo uci.

Drugo, deco moja, ja nisam rekao da sam ja Bog, nego da ste vi nubare. Dok je Mil'ca Bog za vas.

A ti Loksi, nauci sta je pravilno eksponiranje. Sasvim je ok da ti zelis da ti fotografije izgledaju tamnije ili sta vec ne, ali to ne znaci da treba ovako ofrlje da eksponiras. Senzor nije film pa da podnosi svakakve zajebancije. Moras da eksponiras pravilno aparatom, a onda potamnjuj u obradi ako ti se vec hoce.
I nemoj da jedes burek pored aparata, imas fleku na senzoru.

jebeno sam PROCITAO ovo

Лик је управу. Све што је рек'о.
Пар чињеница само не ваља.
Апарат сам купио сам, нисам гмазина која нолајфује у соби док му кева потура тањир са хлебом и нутелом (намазаном већ).
Друга ствар, не разумем зашто дивљаш кад сам ушао на јебену страницу пар дана пошто сам купио апарат. Желим само да разменим мишљења са "љубитељима фотографије". Можеш приметити да сам постављао доста питања јер јебено немам појма ни о чему.
Наравно да сам почео да учим, хвала за препоруку књиге коју бих могао дузмем.
Али нема разлога да ми говориш да сам нуб, кад ја то, уствари, и јесам. Како очекујеш да знам све то ако сам пре пар дана узео ентри левел јебени?
'Начи овде сам да питам, и читам оно што су други "паметно" писали.
Позз

atie, jer me mrzisxh jel sam hrvat?

atif prosvetlijo, mi gowno

btw, atife, okači neku tvoju fotografiju hnjohnjo

I mogli bi mi obnasniti kako najbolje da izvedem slikanje kod drugarice na rodjendanu ez doadtnog blica? Koji mod da stavim. Kako da slikam a da na slikama ima dovoljno svetlosti?

Атиф ојебао са трактатом, ал могло и без тог пишања по лобањама, момци су можда озбиљни у намери својој, надам се да им је помогло ово твоје, без сумње стручно, мишљење.

И да - парама се може купити само физичко, не и духовно. Зато ја и не поседујемо батон.

Krle96

I mogli bi mi obnasniti kako najbolje da izvedem slikanje kod drugarice na rodjendanu ez doadtnog blica? Koji mod da stavim. Kako da slikam a da na slikama ima dovoljno svetlosti?

https://www.youtube.com/watch?v=CCbSBp9MsRw

јако лијепо атифе, јако лијепо.

Фала Стеване :) љељ

jeste maestro, ja sam picka muslimanska, pa sto da ne.
Ako ti se gledaju moje fotografije, prosetaj se knezom, jedna je i moja.

A ti Krle brate uzmi pa procitaj nesto i to ako te interesuje. Posto blica nemas osim pop-up-a, moraces njega da koristis. Sreca pa imas onaj AF assist na Nikonima, i ti ga imas cini mi se, pa bar sa fokusom nece biti problema, to je olaksavajuca okolnost.
U 90% slucajeva ces verovatno biti na 18mm, jer kao sto sam rekao, na zurkama je obicno tesno.
Nemam pojma kakvo je merenje na tvom nikonu, ali ja kad bih radio radio bih u M modu, dakle sve sam. U zavisnosti od toga koliko je tamno podesavas sledece stvari.
Prvo stavis iso od 100-1600, tu si relativno dobar sa svojim telom, preko nemoj da ides. Najverovatnije ces biti na ISO800 ili ISO1600, zavisno od uslova u lokalu.
Zatim ces da stavis shutter na 1-1/30. Blendu si komotno, kao nulti korak mogao da zakucas na f5.6. Ovo radis zato sto glave nisu sve u istoj fokalnoj ravni, a na zurci ti nije u interesu da mutis neciju glavu, kad treba da se vidi.
Sta dobijas ovim shutter-om?
Sto je duzi to ce se vise videti ambijentalno svetlo. Znaci nemoj da zapadas u zabludu da ce ti fotografije biti stresene ako je shutter ispod 1/30s. Posto koristis blic, ljude ces da zamrznes blicem, shutter podesavas tako da se i prostor vidi. Znaci, kao sto znas, kad opalis fotku sa blicem, obicno ljudi budu pod njim, a sve ostalo ode u kurac i crno. Da bi to izbegao, produzavas ekspoziciju, tj produzavas shutter (pazi, na aparatu je oznaka 1/nesto do pola sekunde, a onda prelazi u nesto"; kada je 1/nesto, ako znas razlomke, treba da smanjujes to nesto da bi produzavao vreme, kada predje u nesto" postaje obrnuto; zavrti tockic, videces sta pricam. kada vrtis na levo produzavas vreme).
Znaci blic podesis na snagu koja nece da sprzi lice ljudima, a posebno ribama, jer je dobro za koitus da posao odradis kako valja.
shutter produzavas od 1/30 (znaci ides na 1/20, pa 1/15, itd) tako da upliva i malo prostora u kome je zurka. To okolno ce biti malo streseno, ali to je seljacima ionako kul.npr:
http://scottwyden.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2012/09/nightclub-photography.jpeg
https://c1.staticflickr.com/3/2831/9416169596_3fcd4d49d3_z.jpg
relativno slicna govna mozes i ti da postignes svojim aparatom ovako.
Ako bi da se zajebavas ovim blurovanim regijama, onda stavis malo duzu ekspoziciju i vrtis aparat. probaj, valjda nisi glup.

i sve ovo ne vredi nikakvog kurca sto sam ja napisao.
zasto?
zato sto si jednostavno nubara i ne znas sta znaci pola stvari.
i sad ti reci da sam captain obvious xue xue xue, ali je tako jebiga. i ja nisam kreten kad za nubaru kazem da je nubara.
a sve bi ovo shvatio da si procitao bilo sta o fotografiji. i osnovnim tehnickim aspektima.

slobodno se tesi da je tehnicka strana kao ovo drvljenje o zp hibridima, a nije da nije, ali osnovne stvari moras da znas. ne moze niko da ti pomogne ako ih ne znas, jer neces razumeti jezik kojim se govori.

najbolje od svega je, posto si neglup, da ne kaem pametan decko jer te ne poznajem, da procitas nesto i kad vec imas aparat uzmes i probas sam. promenis jedan parametar i vidis sta radi, promenis drugi i isti kurac. Polako ces da shvatis.
ali lakse je procitati, kad su to ljudi vec lepo pisali.

ali jebiga, niko vise ne cita nista, samo bi skurca do odabrane, nije tako samo na vukajliji.