Prijava

Dosta intenzivno razmišljam o ovoj temi.

Je li ta plejada kurčevitih šefova, direktora, profesora, trenera, političara ili sličnih pretpostavljenih sa kojima sam se susretao i koji su mi zagorčavali život ili makar ga činili blago neprijatnim, inherentno loša, ili ih je ta mrva (ili solidna masa) moći takvim napravila.

Lično, skoro sam (minijaturno, doduše) napredovao na profesionalnoj lestvici i primetio sam i kod sebe (minijaturne, doduše) promene koje bi se mogle okarakterisati kao potezi jednog scumbaga, ako ne baš zloupotreba moći (minijaturne, doduše)

lucije kornelije sula, odrekao se vlasti u rimu
dioklecijan, odrekao se vlasti i otisao da gaji kupus u splitu

licno znam gomilu ljudi koje moc ili bogatstvo nije iskvarilo, slicni su kao i svako drugi samo imaju to.
ne kapiram na koji nacin, iskvarila moc? kao nemaju empatiju ili tako nesto? ili kao sitne duse, koriste i najmanju trunku moci da se izivljavaju na nekome ko je nema, na foru salteruse ili tako nekog po principu "cek sad da ti pokazem ti si tu naso da mi nosis kosulju" i takoto?

ako je tvoj sef ili tako nesto i nekako nikad ti nije ortak, izgleda tako distancirano i tako ti kurci to mora tako, i to zna svako ko je bio odgovoran za vise od 2 coveka negde. oni sto oce da budu voljeni od svih, umesto pravedni i donekle predvidljivi, zavrse ko onaj iz office serije, sve sto uradis ispadne potpuno obrnuto od onoga sto si hteo.

a ovo za sitne duse je druga prica. nije to realna moc, nego lecenje licnih frustracija obicno, kroz to mora prolazis stalno, kolko god da si mudo, uvek ce da se nadje neka gnjida negde sa sasvim dovoljno moci da ti usere dan, i jebi ga tako je.

nekad nisu ni frustracije nego su ljudi totalno nesvesni kolike posledice ostavlja njihova lenjost ili nervoza ili statiznam, a rade obicno posao sa koga ih ne isteruju jer je drzavni ili statiznam. da su takvi na salteru privatne firme brzo bi ih doveli u red, ili bar pokazali sta rade.

Pozicija moći koja je podložna zloupotrebi može da predstavlja dva opasna stanja (naravno da postoje još mnoga stanja, ali ova dva su najuočljivija kad je u pitanju moć koja kvari): komociju ili konstantnu pripravnost.
Kad je čovek previše ležeran, to ga ohrabruje da počne da se ponaša bezobzirno.
S druge strane, ako nema kad da se opusti, moraće neočekivano da eksplodira i napravi silnu kolateralnu štetu.
Sredina je najsigurnija jer imaš prostora da opušteno razmišljaš dok radiš.

Vrlo interesantna tema mogu da kažem, ali ja lično za sebe znam da mene moć nemože da iskvari, jer znam dobro sebe kakav sam u dusi i ja kad bi predvodio vojnike ja bi zajedno sa njima iso u pohod a nebi bio onaj ko sedi u udobnoj fotelji i pije viski dok tamo negde ljudi ginu.Ja nikada nebi pomislio da meni sve pripada a drugome nista ne pripada, nikada nebi reko za sebe da sam uvek za sve upravu a da su svi oko mene glupi već svaki koristan savet bi mi dobrodošo bio, nebi nikad se zanimao da pokažem preveliku surovost prema nekome zato što mi pokazao srednji prst vec obrusio sa budalo jedna nemaš ništa pametnije da radiš, al s druge strane preveliku surovost bi pokazao onome ko upropašćuje život svom detetu.Tako da ja mislim da je od čoveka do čoveka stvar u pitanju, i da moć ne iskvaruje već ispoljava kakav je u stvari čovek.Nego kako to mislis konstantnu pripravnost, ja koliko znam to upropasti organizam i nemoze taj da ostane na poziciji moci ako misli da bude u konstantnoj pripravnosti znam na licnom osecaju.A ako radim ko pandur i sad neko se preterano uvredi zato što mu kažem ako zabravi ličnu kartu da će sledeći put i mozak kod kuće zabravi to je njegov problem što se za sitnicu vređa i ne marim mnogo da budem voljen od ovog ili onog ko celt sto kaze.

ne verujem ti da bi isao sa vojnicima u juris dok neprijatelj seje metke iz mitraljeskog gnezda kad mozes da sedis na bezbednom mestu i pijes kafu.mozda sad tako mislis ali kad bi stvarno doslo do toga onda bi rekao sebi zasto da ginem ako ne moram ili bi nasao opravdanje-ako ja poginem ko ce onda da usmeri ove momke bez mene bi bili izgubljeni bolje ja da cuvam sebe.mnogo ljudi voli da lize dupeta onima iznad sebe to je tolko uobicajeno da spada u standardno ponasanjje.ako je muskarac na poziciji a zena ispod onda zena radi nesto sto se zove manipulacija picom a muskarac tapse sefa po ledjima i ponasa se kao da je otkrio boga u svom sefu.sefove sale su najsmesnije na svetu

Toma Nikolic, odrekao se lagodnog zivota na selu zarad nebitnih stvari (predsednik neke nebitne drzave)
Premijer Libana, odrekao se premijerske pozicije zbog vatrometa

Mene fascinira ta moc kako funkcionise nas dosta i mislim da cak i da vucic recimo odluci se povuce iz politike i postane privatni biznismen, onda ce oni sa kojima on sprovodi u delo stvari koje sprovodi da nadju nekog drugog vrhovnog vodju da stave na njegovo mesto i da oni sami sa vucicem dele misljenja a i bogatstva takodje.Nemoze on sam bez svojih ljudi koji dele ista misljenja kao i on sam da sprovodi u delo stvari koje sprovodi jer svakog medju njima rasporedi da kontrolise odredjeni rejon, a on je takodje i javna medijska licnost koja treba da drzi govore, i da ima odgovor na svako pitanje za koje se ljudi zale.Stim sto labokv da znas jedno pravilo nece on da dozvoli ikad da mu se slihtaju oni koji su trpeli ili bili viktimizirani od strane njega vec ti obicni smrtnici ostaju da bivaju u polozaju u kom su bili i pre.

Oni na poziciji moci su resili da stariju brutalnost gde kazu da ces ostati siromasan bilo sta da uradis nemozes da promenis, malo doteraju i stilski ukrase time da puste ljude da im ulivaju kao laznu nadu da ce izavi iz siromastva radeci te i te stvari, pa ukljucujuci i studiranje.Lekar koji prima mito da bi nekog lecio nista nije bolji ko covek od politicara sto se tice mene iako je ovaj politicar u skupstini u BGD a ovaj lekar tamo u nekom malom mestu gde on obavlja svoj zadatak u tom malom mestu.Mada kad su dileri u pitanju za njih nemam zamerke ipak jer me njihovi lekovi spasavaju bar na privremeno kad sam skroz slomljen.

ja tebe prijatelju u ova dva posta nista ne razumem

Namuci se onda i procitaj malo bolje, nije ti sve u zivotu lako, nekad da bi razumea treba se malo vise namucis a inace ubijanje zelje za zivotom drugome to nikad nisam rabotio i smatram da tad me treba olesiti od batina ako takvo nesto radim

Ako gledamo realan zivot, tu bih podelio na privatan i drzavni sektor. Onaj ko je na nekoj poziciji u privatnom sektoru, tu je jer ima znanje, strucnost i slicno, i on je vec svojim znanjem izgradio autoritet i postovanje i stvarno mu ne treba da ostri kurac, cak bi mu to donelo minuse.

Sa druge strane, oni koji su na poziciji u drzavnoj sluzbi, tu su uglavnom zbog veza, poznanstava, lojalnosti, i slicno, a kompetencije su im kurac. Da bi stvorili autoritet, ponasaju se kao drkosi, drze glavnu rec, sujetni su i sl. jer drugacije nemaju kako da se iskazu.

Znaci razlikuje se po tebi onaj sto pokazuje moc tako sto vaspitnom palicom razbija bubrezi protestantima od onog sto je na visoj poziciji u privatnom sektoru?Ja samo neznam u juri kako neko postaje onda lider i tu se dere na kablomotace.Ja mislim da po nekad u nekom delu mi i licimo na Indiju.U kini mislim da najvise vole poziciju moci oni koji su na toj poziciji tamo sadisti imaju siguran poso.

atomski, onaj link sto si mi poslao, video si i sam sta se radi,.,koje pompezno sranje.(putin ide po nekoj palati i ljudi mu tapsu, sve kao u zlatu i svi oni glume neki vrh) a sto se poslova tice ne zna se sta je gore dal slabo placen ili bolje placen.za bolje placen posao treba covek da se odrekne svega.samo mora da misli o poslu,da mu posao bude najvaznija stvar na svetu posle zivota.o zdravlju se i ne misli.danas sam na stranici radioaktivni komarac citao nesto o bukovskom.on je radio te slabo placene poslove i smatra da to zarobi coveka i tako to.jeste ali bi bilo dosadno i da se ne radi.najbolje bi bilo raditi 6 sati max vikend slobodan/.ja bi radio tako i za 20 hiljada.

Mozda bi imalo kod mene delimicno iskvarenje od moci tako sto bi zapitkuvao radnicu sta je doruckovala,govorio joj dal se podgojila ili smrskala, muskarcima vec teze naci slabe tacke da ih podbodes al recimo vidim nekog momka koji mnogo pazi na zdravu ishranu i njega mogu podbadam tako sto cu mu govorim da nabacio koje kilce, a inace tesko iskvarenje da ne isplaćujem plate, to se kod mene nemoze dogoditi nikako nego tako sitno iskvarenje ali zivot bi bija dosadan da nema tih sitnih iskvarenja.Mada treba da imas njuh da biras zrtvu, a to se vidi ko u skoli ima razvijen taj njuh za biranje zrtve, a oni sto rade na pozicijama moci imaju itekako razvijen taj njuh da nanjuše dobru žrtvu.