Prijava

Konrad - Srce tame pa hiljadu mesta prazno

ko čita njemu kita

čitanje je postalo rijedak hobi, ako neko zaista voli da čita, nikad ti to neće reći jer ono bukvalno zašto bi, dok će ti se iskompleksirane studentkinje hvaliti kako čitaju ničea.

E da, Srce tame sam skroz zaboravio. Martirologium od Tarkovskog (lični dnevnik) je izvanredan, Jestiva istorija čovečanstva takodje, i da - ovo https://www.delfi.rs/knjige/8185_evropa_-_jedna_istorija_knjiga_delfi_knjizare.html Može da se nadje dobro očuvana za nekih 2 - 2.500 što je, za ovakvo delo, mizerija.

Čitaš li šta Erose?

JOŠ JEDNA NEPOTREBNA JOVINIA TEMA, ZABAVNA KAO NJEGOV IMENJAK KOMEDIJAŠ RADOVANOVIĆ. BOLJE DA SAM GLEDAO KUĆNI VIDEO GOSPOĐE BOŽEN NEGO ŠTO SAM OVO PROČITAO.

Kad su već krenuli neki, da i ja kao otvarač teme (veća bi bila korist da sam otvarač za pivo) :) napravim svoju listu knjiga, koje sam uistinu i u cjelosti pročitao, a da su pritom ostavile dovoljno jak utisak na mene da se i sad toga solidno sjećam.

1) Dostojevski - Braća Karamazovi - vjerovatno najjača knjiga koju sam pročitao
2) Tolstoj - Ana Karenjina - pitko, fin stil, nije dosadno (barem meni)
3) Egziperi - Mali Princ - više puta i na više jezika
4) Tomas Man - Čarobni brijeg - ova lektira je većini bila smor, a meni je bilo zanimljivo čitati razne filozofije Nafte i Stembrinija
5) Džordž Orvel - Životinjska farma - pročitao jednom prilikom na plaži, nije loše
6) Alesandro Manconi - Verenici - čitao na faksu... ono neki italijanski pokušaj da naprave nešto na fazon ruskih klasika, ali ne dobacuje dotle
7) Haruki Murakami - Norveška šuma - sviđa mi se dosta, fino opisuje mladačku kulturu kod Japanaca
8) Haruki Murakami - Južno od granice, zapadno od sunca - isto
9) Haruki Murakami - Kad padne noć - isto
10) Karl Uve Knausgor - Moja Borba (samo prvi tom) - više sam očekivao od te knjige, ipak pretjeruje sa detaljisanjem... nisam siguran da li ću čitati dalje
11) Erland Lu - Naivan. Super. - lako mladačko štivo, OK. Malo opičeno.
12) Erland Lu - Prohujalo sa ženom. - Slabije od prethodne, ništa posebno.
13) Justejn Gorder - Sofijin Svet - malo ipak pretenciozno i više izvikano nego što je nešto
14) Justejn Gorder - Djevojka sa pomorandžama - solidna knjiga, bolja od prethodne
15) Bertrand Rasel - Istorija zapadne filozofije - dobra, koga to zanima, iz njegovog ličnog ugla
16) Borislav Pekić - Hodočašće Arsenija Njegovana - super knjiga za ljude koji se lože na taj neki građanski i stari Beograd... odličan stil, generalno dobra knjiga, al nije toliko sad nešto da se u tome svemu pronalazim
17) Erih From - Bekstvo od slobode - ima par interesantnih koncepata, ali na kraju se ipak svede na filozofiranje
18) Servantes - Don Kihot - dosadno, ništa posebno
19) Vladan Desnica - Proljeća Ivana Galeba - čitljivo, ali na kraju se ipak dosta zaboravi
20) Danko Popović - Knjiga o Milutinu - sasvim solidna knjiga, jedna od upečatljivijih iz vremena škole
21) Arčibald Rajs - Čujte Srbi - izvikana jest, ali mnogo toga što je Arči rekao i dan danas stoji, nažalost
22) Selindžer - Lovac u žitu - pa onako, previše ničim izazvanog tinejdžerskog bunta... nije loše za pročitat

Mimo ovoga vjerujem da sam pročitao još 2-3 puta ovoliko stvari koje nisu ostavile neki poseban utisak na mene... Ukupno procjenjujem da sam pročitao nekih 60-70 knjiga (ne računam udžbenike, enciklopedije, atlase, itd...)
što mu u prosjeku dođe malo manje od 2 knjige godišnje, što je po meni jako malo.

Što se poezije tiče, ležao mi je romantizam (od domaćih Laza Kostić broj 1) i simbolizam (Bodler, Rembo, Verlen itd...)
Savremena poezija mi se dobrim dijelom ne sviđa nešto posebno, jer je često hermetična radi same hermetičnosti.

dobro možeš da čitaš ruske klasike, meni je to težina. idiota sam počeo da čitam i jednostavno nisam mogao, previše je detalja, hajde da bar u tom detaljisanju ima nekog očiglednog smisla ali bar meni nema, jedino da čitam analize na netu što već i previše za faks radim...

po meni Dostojevski nije dosadan, jer se najviše posvećuje likovima i njihovoj psihi, što je meni zanimljivo... i meni su dosadni opisi pejzaža, garderobe, i tome slično... nisam dobar u vizuelizaciji... ali volim recimo te neke psiho elemente, kao i knjige koje istražuju razne ideje

Čitam govno, care.

Slusaj care,to sto si debeo ili ruzan,visok,nizak,beo,crn,to sto ne znas da kazes neko slovo i nesto slicno,ne treba ni u jednom trenutku da te sputava od toga da uspes..poznajem mnogo gojaznih muskaraca koji imaju devojke i sve..pogledaj danasnje devojke,slomljene su,svaki muskarac samo razmislja kako ce da ih izjebe i sutne..ti budi drugaciji,bas zato sto si drugaciji..pokazi devojkama da si dobar lik,da ti nije vazan samo sex,da ih neces izneveriti,veruj mi da bi svaka devojka pre izabrala nekog debeljucu koji ce da je voli vise od sebe i koji ce umeti da je ceni,nego nekog zgodnog frajera kojeg ce da pokazuje drugaricama nekoliko dana,nedelja i onda kada dobije sta je zeleo i on ce naci bolju,jer bar ja mislim,da od lepse,postoji lepsa,od zgodnije postoji zgodnija..nadam se da sam ti pomogao ;)

što mu u prosjeku dođe malo manje od 2 knjige godišnje, što je po meni jako malo.

Bohor

https://i.imgflip.com/339fgq.png

- Orvel - Niko i ništa u Parizu i Londonu i Put za Vigan (sjajne, obe)
- From - Bekstvo od slobode (sasvim dobra), Imati ili biti (odlična)
- Bohumil Hrabal - Strogo kontrolisani vozovi - svojevrsno iščašeno - remek delo
- Malaparte - Tehnika državnog udara
- David Tasić - Leševi sa Golog (postoji i nekolicina drugih, vrlo dobrih dela na temu)
- Štajner - 7000 dana u Sibiru (namerno loše napisana, no svedočanstvo od neprocenjive vrednosti)
- Gatalica - Veliki rat (pre 10 godina mi je bila vau, mada i sad se čini vrlo dobra i zanimljiva)
- Tomas de Kvinsi - Ispovest uživaoca opijuma (maestralna)
- Kristi Braun - Moja leva noga (dosta dobra; postoji i Svi ti dani koja se bavi istom temom a koja je, navodno, daleko bolja - ne mogu da je nadjem)
- Nepoznata autorka - Jedna žena u Berlinu (dnevnik vrlo darovite autorke koja je opisala život nemačkih žena pod ruskom opsadom, na kraju rata. Izvanredna).
- Bardžis - Paklena pomorandža (vredi pročitati)
- Blejk - Kad svinje polete (biografija benda Pink Flojd, sjajno priredjena)
- Alesandro Bariko - Okean more (lagana, dosta zanimljiva)
- Žid - Podrumi Vatikana (vredi)
- Džerom - Tri čoveka u čamcu - a psa da i ne pominjemo (izuzetno zabavna)
- Romen Gari - Život je pred tobom (jedini čovek koji je, doduše na prevaru, uzeo dva Gonkura - apsolutno fenomenalna)
- Selimović - Tvrdjava (možda malo slabija od Derviša, svejedno, izuzetno dobra)