Prijava

Ja mislim da jeste on, vjerujem da jeste, al ne bi me začudilo da nije.

Malo mi je čudno da je tekst napisan 1928. a počeo cirkulisati tek 2004. Zar se moralo baš toliko čekati? Sav tekst je na mjestu, sve stoji... ali je isto mogao napisati i neko kasnije, a da ne bi ispalo kako on sam nešto popuje, stavi rječi u usta nekog ko je autoritet i osvjedočeni prijatelj Srba...

Dosta toga je baš kao da je pisano za ovo vrijeme... preslikano...

Ili se nismo ama baš ništa promijenili... ili je možda neko kasnije pisao.

I sam naziv djela "Čujte Srbi" i naročito onaj nastavak "Čuvajte se sebe"... mi djeluje malo tendenciozno i navučeno. Kolika je šansa da će neki stranac, pa koliki god bio prijatelj Srba odlučiti da tako naslovi knjigu...

Al dobro, to su samo nagađanja... zanemari sve što sam rekao. Polazimo od toga da knjiga jeste njegova...

Dakle, on je umro 1929. Sve ono što je rekao u toj knjizi i danas poprilično važi. Što znači da se naši problemi, nisu nastali ni u komunizmu ni u devedesetim...

Razumeo bih te sumnje da je samo to napisao ali covek je imao jos mnogo slicnih radova (publikacije itd) i ne vidim razlog za sumnju, bas zato sto ima sa cim da se uporedi i iskusnom oku ne bi promakle neke ocigledne razlike u stilovima pisanja itd.

Knjiga je postojala i ranije brt opste poznato si lud.. pitanje sto se cekala bas 2004, pa cekali da ubiju arkana i djindjica jer su oni znali istinu

jovore da li si vakcinisan zanima me cisto ovako bzv i sta mislis o popisu

p.s nisam ni ja vakcinisan ali me zanima zasto nisi, mene recimo mrzelo da idem, koji su tvoji razlozi

axaxaxaxa

десило се, ја сам био пенис

xd

Ma dobro, kenjam i ja mnogo... žao mi je da se ogriješim o čovjeka. Knjiga je stvarno vrhunska. Što se vakcine tiče nisam, jer sam dobio koronu, pa mi onda bilo bezze naknadno se vakcinisati, kasnije me mrzilo...

Smatram da se trebalo vakcinisati, ali iskreno malo sam bio i ja sumnjičav u jednom trenutku, kad su to počeli do te mjere propagirati i uslovljavati sve sa tim... malo mi je djelovalo Orvelovski i stvorilo još veći otpor.

Nisam nikad imao tripove oko štetnosti vakcina... Kontam da su sasvim ispravne i rade posao koliko mogu, spram tehnologije koja je dostupna. Trip mi je bio oko tog globalnog elektronskog sistema, da svi moraju biti u toj nekoj bazi podataka i da se s time uslovljavaju ljudi... eto...

A za popis, pa ništa, popis ko popis. Nemam tu nikakvih tripova, sasvim je u redu da se ljudi popišu...

A iz ove perspektive mi se čini da je i za vakcine trip bio neopravdan... jer pokazalo se da ipak nije bilo pod moranje, i da nije to bilo baš tako ko što su teoretičari zavjere predstavljali...

Mislim jesu neke ljude iscimali, tipa Novaka... ali na kraju imali su ljudi mogućnost da ne prime vakcinu ako baš neće.

Pre svega jovor je dobar covek, hriscanski, pazi da se ne ogresi o nekog, respekt.

to se vakcine tiče nisam, jer sam dobio koronu, pa mi onda bilo bezze naknadno se vakcinisati, kasnije me mrzilo...

To je to, hvala, hteo sam samo da vidim kakva si glava i dobra glava si, mislio sam da si od onih sto imaju foliju na glavi i to, pivo s tobom popio bih u kafani

Sad, sto se tice trulezi u SFRJ i kako se zivelo.. nemam pojma tek sam se bio ispileo kad se raspadala, zanimljvio mi je samo koliko variraju odgovori ljudi koji su sve to prezivljavali na svojoj kozi, znam samo da mi je djed komunjara sve predstavljao u najboljem svetlu tako da tito - thumbs up

Moja teorija je da mi ni prije SFRJ nismo imali neki odveć dobar sistem, ni vrijednosti niti čega drugog. Imali su ljudi neki tradicionalni moral, al je tu bilo na svakom čovjeku da bira oće li se toga pridržavati. Nije bilo ozbiljnog sistema. SFRJ je jedna od najnaprednijih faza u našoj istoriji, koja je nažalost bila sprovedena kroz diktaturu, komunizam i nametanje ateizma. To su neki od uzroka njene propasti.

Odgovorio si tačno na početno pitanje iz teme. Dugo smo zaostajali za svetom, dok je na zapadu cvetala nauka kod nas je cvetalo stočarastvo. I onda se posle vekova okupacije skrpi kraljevina Jugoslavija, pa dočekaju komunisti idealan trenutak da uzmu vlast. Pa se naglo nametne sve, odjednom slediš ideale i živiš u bratstvu i jedinstvu.
Zaista je najnapredniji period u celoj našoj istoriji, industrija koja da je nisu urnisali mogla bi da isprati ostatak sveta.
Ali svo to naglo nametanje novog sistema vrednosti pomoću trulih političara u najavi je samo napravilo kontra reakciju da svi jedva čekaju da se oslobode toga.

Posle 92' minuta igre: Idealizam 1 - Mentalitet 3

Da bre pre 1941. Smo išli na čertri noge...onda došli Tito i Kardelj i objasnili nam s koje strane nam je dupe

lepo sumirao mrno. sve je to jedan kontinuitet, i ono sto smo radili od 41. do 90te jeste razvilo zemlju, ali... niko ne razmislja, jel moglo to i bez svog tog bratstva-jedinstva komunizma samoupravljanja.

jel bi mozda bilo bolje da je bilo tako? period je svejedno bio period velikog rasta i blagostanja u celom zapadnom svetu.

niko se ne pita to.

fala, fino mi uklopi pricu u brojke :)

Okej, kapitalizam je bolji od komunizma to je jasno. To smo ustanovili.

Medjutim sad je pitanje koji oblik kapitalizma je dobar.

Mislim da se kod nas trenutno forsira neoliberalni kapitalizam koji je na Zapadu poceo tek 1980-ih, tacnije sa Margaret Tacer i Ronaldom Reganom, a koji se i na samom Zapadu odlikuje manjim stopama rasta i vecom nejednakoscu od onog kapitalizma koji je vazio prije toga, a koji je bio malo vise socijalisticki, tj. Kejnzijanski, sa ipak znacajnijim drzavnim sektorom itd.

Tu treba odmjeriti stvari. Ljudi koji su svjesni kakvo je zlo komunizam, olako prihvataju neoliberalne dogme.

A isto tako ko je previse antiglobalista, socijalista, i protivnik neoliberalizma, lako zastrani u previse socijalisticka i komunisticka shvatanja, koja su ipak neefikasna.

Stvarno nije lako tu biti pametan.

Ja mislim da treba pokusati naci neku sredinu izmedju neoliberalizma i kejnzijanskog fazona, ovisno od trenutne situacije, ali ne biti dogmatican ni u jednom.

Ima ona tema o makroekonomiji o tome, ali slabo je ko odgovarao...

Medjutim sad je pitanje koji oblik kapitalizma je dobar.

u periodima velikog rasta, koji smo imali posle 2SR (sto mi nemamo skracenicu ko WW2) dobar je kakav god. u periodima stagnacije, mora da ima neku socijalnu notu. mora da bude ziv sistem, americko-zapadno evropski, da daje na lokalu dosta slobode da se stvari regulisu na manjem prostoru bez centralizovane vlasti, i da se dozvoli da se prilagodjava uslovima, sto je razlog zasto se trenutno u zemljama koje primenjuju ovo dobro zivi.

ne moze da bije samo u jednu stranu.

negativna stvar ovoga je sto su kod samoregulisajuceg sistema korupcija i nepostenje vrlo ocigledni. uzima se kao aksiom da je ljucka priroda ne bas tako sjajna i da moramo da radimo oko nje i da pravimo sistem da je sputavamo da bi mogli da zivimo zajedno.

sistemi ko komunizam uzimaju za stav, ljucka priroda je super kod nas, motkom cemo da je ispravimo kod vas, ima samo da prasi, niko nece se buni, moz pravimo sta oces. to ne radi.

vidis kako vapimo od 90tih za "postenu i domacinsku" vlast?

ne kapira prosecan srbin da to ne postoji, i ako vidi neku takvu da ga 100% lazu.

Kopiracu s one teme, dio koji se odnosi na izbor 2 ekonomske politike, jer smo ovdje bas eksplicitno dosli do toga, i bas me zanima, tvoj stav o tome, celte:

Želio bi da pokušam provaliti koja bi bila optimalna ekonomska politika koja bi državu vodila što jačem ekonomskom razvoju - konkretno da li su povoljniji socijaldemokratski pristupi, gdje ti imaš dosta javnih radova, veliki državni budžet i dosta državnog investiranja, npr. u infrastrukturu, malo poveće poreze, visoke plate državnih službenika, i sl. (otprilike neka kombinacija Kejnzijanizma i Wellfare state-a), ponekad možda neka doza protekcionizma prema domaćoj privredi ili pak strogo kapitalistički pristup minimalnih poreza, maksimalne privatizacije svega, smanjivanja državnog aparata, slobodnog tržišta, slobodne spoljne trgovine, minimalnih carina i ponekad i mjera štednje.

Kasnije sam dodao da za ekonomski razvoj od same ekonomske politike, mozda je vaznije to kako funkcioniosu institucije:

Izbor između ta dva pristupa se čini kao glavna dilema u makroekonomiji i ekonomskoj politici, mada oba se tiču striktno ekonomskog dijela, a nekako imam osjećaj da za razvoj ekonomije sam izbor ekonomske politike možda i nije najvažniji, već to da država generalno funkcioniše, da je pravna država, da nema korupcije, da je mir, stabilnost, da se ne plaše strani investitori da će sutra zaratiti itd.

Međutim to ipak ne umanjuje važnost dobrog izbora same ekonomske politike. To je samo preduslov... Ali kad si njega postavio, opet se suočavaš sa izborom ekonomske politke.

Npr. u RS-u mi se čini da je Dodik i ekipa po pitanju ekonomske politike više skloni kejnzijanskim i socijaldemokratskim pristupima (što im je i u samom imenu), a sa čime se ja u značajnoj mjeri i slažem.

Međutim stepen korumpiranosti i drugi aspekti njihove politike mi nisu toliko dragi, tako da mi je kad se podvuče crta ipak draža opozicija.

Ali nažalost, ta opozicija, je bojim se, baš ekstremno neoliberalna, što mi se ne sviđa. Npr. oni kritikuju vlast što se zadužuje kod MMF-a i preko obveznica. Oni bi u skladu sa svojom konzervativnom (sto podrazumijeva u ekonomiji neoliberalizam) politikom manje se zaduzivali, ali bi to usporilo mozda rast... Oni bi takodje smanjili akcize na gorivo. Okej bilo bi gorivo malo jeftinije, al cime bi onda punio budzet. Cime bi platio doktore, nastavnike, itd. Gorivo je trosak koji se ne moze izbjeci i najlaksi nacin da sigurno uberes neki porez. Nece to mnogo sjebati privredu niti bilo koga sto je gorivo malo skuplje. Ali je dobar nacin da uzmes neki porez, pa da ulazes u infrastrukturu, ili isplatis plate u drzavnim firmama.

A drzavne firme kad isplate relativno visoke plate to vrsi pritisak i na privatnike da podignu plate da bi pridobili radnike. A kad su vece plate, veca je i kupovna moc, pa samim tim veca je i potrosnja, a veca potrosnja, ubrzava ekonomski rast, pospjesuje privredu...

Tako da sam dosta skeptican prema tim neoliberalnim forama, smanji poreze, nemoj se zaduzivati, sve privatizuj i sl.

Amerika je najzaduzenija pa ne vidim da joj nesto fali.

Ja licno mislim da male drzave dok se ne razviju moraju imati drzavni sektor jak i drzavnu potrosnju, u kapitalistickim okvirima, naravno, jer je privatni sektor isuvise slab da bi sam nesto postigao i da bi se borio sa krupnim ribama iz drugih zemalja.

A da ne pricam o tome koliko je obrazovni i zdravstveni sistem u SAD-u nehuman i brutalno skup, a neopravdano. Ali to je druga tema... Spominjem zato što je i to odraz neoliberalnog pristupa, koji smanjuje drzavni sektor, ovdje konkrento skolstvo i zdravstvo.

Ma oni su ekstremni kurac, opozicija vam je istih pogleda kao dodik samo znatno nesposobnija i gluplja. Ovako ste u govnima a s opozicijom bi bili mnogo dublje. Ono sto je prednost opozicije je neko predstavljanje strancima kao da su liberalna družina ali im ne prolazi to jbg

moje misljenje za malu zemlju je da mora da ima super fleksibilnu i sarenu ekenomsku politiku. jaka vlast + slaba vojska i medjunarodni uticaj je recept za korupciju na najvisem nivou. svakom ce biti skroz isplativ rizik da podmiti stranku i radi sranja na drzavnom nivou, posto nagrade ogromne, drzavne.

manje zemlje koje krenu da se razvijaju obicno ne dobiju to industrijom ili poljoprivredom nego dozvole na lokalu da se nadmecu delovi te drzave ko ce kog da privuce, jedni krenu da daju firmama da se prave, neki se specijalizuju za ovo, neki za ono, i krenes da pravis zakone oko toga.
i dalje imas korupcije, al ako oces neko veliko drzavno sranje da napravis, mora podmitis bas mnogo ljudi, i onda ti se ne isplati. pa se probiju ipak najbolji.

svako ko uradio ovo je svesno urusio sopstvenu moc vlasti, i rizikuje da ga zameni neko ko ce raditi ono prvo jer ima vise moci. i mi smo probali posle slobe, ali ne volimo to kao narod, ko da smo vazda bili neka imperijalna sila sa dinastijom a ne pola milenijuma pod turcima. imamo osecaj da cemo da se pokvarimo. samim tim vucic.