Prijava

to sto vi pominjete sve trazi neki plan i vlast i silu da se sprovede. to ima 20 zemalja na svetu, a pored toga imas one koji misle da mogu to i zive ko kreteni i one koje prihvataju da moraju da budu fleksibilni, i mozda vremenom postanu jedni od ovih koji su elita.

naravno, iz prakse sam dosta InfLUeNSovan svajcarskom, irskom i srbijom, poredeci stvari koje su dobre/lose u tim razlicitim sistemima.

i mogu da ti kazem da probleme koje mi imamo, najbrze moze da resi jedna slaba i neefikasna vlast 30 stranaka koja se menja na svake 2 god jedno 15 god i ne moze da donese ni jednu jedinu odluku, i nista da promeni dok se na lokalu ljudi ne otrezne i krenu ljudi da pricaju, ajde jbt da radimo nesto, nema niko da nam kaze sta cemo. zajebi ove, nema para za njih.

pa se udruze tako. sa tim ciljevima.

to je razvilo male zemlje. ne diktatori.

al ovo otreznjenje je malo teze sa nasim mentalitetom. mnogo se plasimo toga da ako neko iz beograda da vlast nekom u loznici, da ce se ocepi loznica. a nece.

stavise drzanje vlasti na silu krnji zemlju polagano sa ivica.

Upravo to celt, nepovjerenje u sve i svakoga pa čak i u svoje

Znači celte, kod tebe je glavna ideje decentralizacija.
Pa dobro, okej mi je to, mislim da je dobra stvar.

I okej mi je ta ideja sa vladama koje kratko traju... i da se niko ne osjeća previše komotno na vlasti... Tipa kao u Italiji.

Al čini mi se da si malo ostao nedorečen po pitanju ekonomske politike?
Da li bi to kod tebe takođe podrazumijevalo i da se sve prepusti privatnom sektoru?

I da vidim da naginješ ka razvoju kroz mala i srednja preduzeća :D
(odvratan izraz, btw... al ajd)

Ja ne znam... što više razmišljam, čini mi se da manje znam i kontam. Mislim da ni to nije uvijek neki recept za uspijeh... ali eto. Dobro je da ima dinamike i zdrave konkurencije.

ne mogu da vam opisem koliko se narod politicki opismeni kad krene da prica o lokalnim problemima koji ga se bas onako direktno ticu i na koje moze cak i da ima uticaj. krene polagano, nekoliko njih, al se rasiri ko pozar. daj lokalni budzet, i imas odmah neku vrstu mikro vlasti sa vrlo opismenjenom kontrolom. mnogo zajebanije postaje da se radi mutno.

u srbiji to ne postoji. imas vlast odvojenu od naroda, i mora revolucija, drzavne vodje, bageri itditd da se nesto promeni.

prvo moras da izbijes iz naroda iluziju da je to bolje, onda se lako menja. samo.

Da li bi to kod tebe takođe podrazumijevalo i da se sve prepusti privatnom sektoru?

ne, ali zasto bi to moralo da bude planski?

decentralizacija podrazumeva da imas i neku lokalnu ekonomsku politiku. ako je narod politicki pismen (prethodni post), lako se nadje balans sta se sme a sta ne sme.
lakse nego da trazis univerzalno resenje za celu drzavu.

pa jbt, USA cela onolika pa tako funkcionise ne na nivou drzave, nego cak na nivou varosi, a pojedine drzave imaju iluziju da ce kontrolisu nesto sto je tako kompleksno kao ekonomija.

Nisam ja ni za kakvu vrstu planske privrede. Svi regularni sektori treba da budu privatni i neplanski.

Al zadrži državno školstvo, zdravstvo, energetiku, telekom, ulaži u infrastrukturu, puteve, itd... Nastoj pomoći domaćim firmama koje se trude... šta ja znam - nisam za nekritično subvencioniranje i njegovanje propalih firmiu... ali nekad treba malo dati vjetar u leđa domaćim firmama.

I protiv sam toga da se ogromni državni giganti prodaju strancima za male pare. I to iz nekih strateških sektora.

To prvo ne treba uopšte prodavati. A ako već moraš, treba naplatiti ko svetog Petra kajganu.

ta partijska kontrola lokalne vlasti nam je jedna od najgorih zaostavstina sfrj ustvari, da se vratim na temu.

mnogo tesko cemo to da izbijemo cini mi se. na silu je probao zapad da izbije to, da bude lakse da se saradjuje sa nama (da prosire trziste), to je bilo kako bilo, korupcija sto bila do pre 5 god skrivena, na izvolte, dusa vapi za domacinskom vlascu, sns kao resenje, demagoska vlast, zapad ne dira jer trziste imaju, jos lakse nego sto su imali, mi zivimo kako zivimo.

za promenu nam jeste kriv zapad. za ono sta smo uradili od te promene smo iskljucivo krivi mi.

Nisam ja ni za kakvu vrstu planske privrede. Svi regularni sektori treba da budu privatni i neplanski.

Al zadrži državno školstvo, zdravstvo, energetiku, telekom, ulaži u infrastrukturu, puteve, itd... Nastoj pomoći domaćim firmama koje se trude... šta ja znam - nisam za nekritično subvencioniranje i njegovanje propalih firmiu... ali nekad treba malo dati vjetar u leđa domaćim firmama.

I protiv sam toga da se ogromni državni giganti prodaju strancima za male pare. I to iz nekih strateških sektora.

To prvo ne treba uopšte prodavati. A ako već moraš, treba naplatiti ko svetog Petra kajganu.

sve je to ok, i treba da bude jedno misljenje od mnogih. samo, na lokalu, gde moze da ima neki uticaj, a ne na nivou drzave gde je teoretsko tupljenje u prazno na sajtu zvanom vukajlija.

pricamo o ekonomskoj politici i moje misljenje je da treba da bude lokalna. ako se lokalno odluci da ne mozemo sami da vodimo skole, sto i jeste slucaj, doci ce se do toga da se kaze, aj da nadjemo drzavnu strukturu koja ce to da vodi i da im dajemo x nasih para da vodi to za nas.
slicno za vojsku, policiju i sve redom.

bitna razlika je da je u slucaju koji opisujem to kontrolisani sistem u kom je jasno da novac ide sa lokala u drzavne strukture i da se od njih trazi neka usluga. to je ogromna razlika u odnosu na ovo da se novac da u drzavnu strukturu koja odredjuje kako ce da se trosi.

da bi narod bio politicki pismen pojedinac mora da ima svest "jbt, svake godine dajem sve vise poreza na skole, a svake godine nastavnici sve losiji, sta se dogadja tu?"

onda pocnes da postavljas prava pitanja, onda lokal ima moc da pritiska drzavne strukture da nesto rade bolje, ili ne rade ili stavec. onda parlament ima smisao.

razumes sta hocu da kazem? takve stvari koje ti pricas se ne donose planski nego treba da izadju iz naroda kao pomoc samom tom narodu da zivi.

to ti je idealni sistem - naravno u praksi nije uvek moguc, ali treba se teziti tome. nema pametne glave na vlasti, nema postene vlasti. ekonomija se ne menja na brzinu, odluke koje su univerzalne ne postoje.

ovo kazem kao neko ko zivi u svajcarskoj koja se uzima kao svetski primer mesta bez korupcije i postene vlasti za narod.

to ne postoji. postoji samo dobra, stabilna kontrola. i to sistemska a ne smisljena.

Znači, da pojednostavim, ti si za to da se porez plaća više opštinama nego državi? Opštine ubiru prihode od poreza, i ako im treba neka usluga od države to plate... a ostalo sami odlučuju šta će i kako će sa tim prihodima?

Čuo sam da u Švici ima dosta te participatorne demokratije gdje građani na nekim referendumima stalno nešto odlučuju.

Slično je u Italiji pokušala ona kolaicija Činkve Stele. Elektronsko glasanje, na 1000 tema.

Ne vidim ništa loše u tome. U najmanju ruku bi dovelo do tog opismenjavanja što ti kažeš, koje je neophodan preduslov za neke krupnije promjene.

Ne vidim ništa loše u tome. U najmanju ruku bi dovelo do tog opismenjavanja što ti kažeš, koje je neophodan preduslov za neke krupnije promjene.

ne da ubiru lokalno nego ti daju izvestaj kako su ti potrosili pare. plus, placam 3 poreza. najveci je za selo u kom zivim, srednji za kanton a najmanji za drzavu.

nekako i moraju jer mi jednom godisnje dodje racun da im platim jedan nov osrednji porodicni auto. malo drugacije razmisljas kad taj novac imas neko vreme pa moras da das, nego kad ti uzimaju neki vilenjaci a ti razmisljas samo o tome sto ti daju posle tog preracunavanja.

mnogo veliki gnev naroda ovde navuces ako krenes sa tim novcem da se zajebavas, jer je poprilicno opipljiv prosecnom coveku. ili daleko bilo da das impresiju da ga na neki nacin koristis za sopstveno bogacenje ili uzivanje.

i opet kao takav je ubedljivo najniza stopa poreza u evropi, ako ne racunamo knezevine i ostale zajebancije od drzava.

postoji sistemska kontrola kako se trosi i onda se trosi efikasno.

i cisto da ne ispadne da jedem govna ima stvari koje i ne valjaju ovde oko svega toga (ne ona sranja "nema duse") al tema o sfrj, pa da pricam sta bilo lose kod nas i sta moze da se popravi :)

Hm... jedna dobra stvar u Americi je možda baš to što svi sami plaćaju poreze. Nema ko kod nas da dobiješ neto platu, na koju su svi porezi i doprinosi već plaćeni.

Tamo dobiješ bruto, pa sam podnosiš izvještaj poreskoj. A osiguranja razna i uplate za penziju ne moraš ni da plaćaš, na tebi je da odlučiš.

Nisam siguran koliko bi to generalno bilo dobro, ima to i svoju tamnu stranu...

Ali bi definitivno učinilo da ljudi manje trpe političare i više ih kontrolišu, jer bi imali taj osjećaj da im neko pare uzima direktno iz džepa.

Kod nas te pare ni ne vidiš u džepu kad su ti automatski uzete.

ma da, to onda otvara i neka socijalna pitanja koja ja uopste i ne znam jel su resena u srbiji, tipa da imas progresivni porez ili da stopa poreza zavisi od porodice i koliko potpomazes ekonomiju drzave itditd.

ili tipa na bruto platu od 1000€ isti porez placa i pera koji izdrzava sebe i ekonomiji doprinosi tako sto narucuje hranu sa uber itsa ili sta vec ima tamo, i trosi sto mu ostane u inostranstvu i mika sto ima 3 deteta i traba mu 130% plate da prezivi, sve potrosi do 23. u mesecu i kicma ekonomije u zemlji.

posto niko nema pojma to. niti kog zanima. aga ti dao, aga ti uzo, sta se cimas, kazi ti meni kolko meni neto plata