Prijava

Evo jedna zanimljiva tema, neka modovi stave u drugu PDF ako misle da treba.

Znaci, vase misljenje o bitkama, vojsci, politickim previranjima, sta bi bilo kad bi bilo itd.
(samo bez vredjanja, nismo maloumni )

Evo da krenem od sebe, mislim da je Jugoslavija mogla da izbegne II Sv. rat, ali su nas Englezi gurnuli u martovske demonstracije, jer je nemoguce da se za jedan dan srusi vlada i odmah postavi nova, a sve ostalo je istorija.

Po meni apsolutni pobednik je Josip Broz Tito, daleko od toga da ja nesto simpatisem socijalizam ali je cinjenica da je covek uspeo da od jedne gomile bandita napravi pokusaj vojske, pa onda pravu vojsku, da dobije rat, da se izvuce iz sukoba sa Staljinom i da balansira izmedju istoka i zapada.

Moje jedino misljenje je sledece 'Gdje je rat, tu smo i mi' :)

Ma mi smo i drugi svetski rat izgubili...

A neki su stigli i dva puta da ga dobiju.

Necro, inspirisao si me za jednu temu...elem, koliko je bilo vojnih i paravojnih formacija za tih pet godina u Srbiji, jel zna ko?

i kako se zvao onaj Nemac koji je ukinuo ono 100 za 1...oću da znam i ko je sve ocrnjem a nije trebalo da bude...al to ovde ne može da se sazna...al ipak...

EDIT: GM...
a Jevreji i da se lepo posvete posle njega :)

Vlajo,
Partizani, cetnici, ljoticevci, nedicevci, ja vise ne znam.

S tim sto su partizani imali bolje uslove od svih: gerilski nacin ratovanja im je bio poznat, prekaljeni borci i kadar iz Spanije, nisu polagali racune nikome, ali su na teskim sopstvenim greskama ucili. To koliko je civila stradalo zbog njihovih budalastina, druga je stvar, uz jednostavni slogan: Mi smo jedini ispravni, svi ostali su neprijatelji.

Cetnici sa druge strane su imali organizaciju slicno hajduckoj, koja je bila zastarela, Draza je polagao racune vladi u Londonu koja nije imala veze sa realnoscu, i problem je nastao zato sto je u svakom kraju bio po neki cetnicki 'arambasa koji nije slusao Drazu, a radio je na svoju volju.

Ljoticevci i Nedicevci i nisu vredni nekog pomena, mizerne grupacije, mada je zanimljivo da su Ljoticevci-Srpski Dobrovoljacki Korpus zvanicno postali deo SS Waffena negde 1944., video sam sliku tog dokumenta negde na netu, tako da eto i Srbija je imala SS diviziju, da li treba da se stidimo ili budemo ponosni vise ni sam ne znam, posto je za 60 godina narod toliko puta menjao ideologiju i strane, da ja nemam predstavu koji bi to bili NASI u II Sv.ratu

A posebna stavka u svemu tome je kome je narod bio naklonjen. Moj pra-deda je izmenjao tri vojske i na kraju je ziv zavrsio rat. Daleko od toga da je bio jedini, a mnogi su slucajno zavrsili u ovima ili onima pa su prelazili na drugu stranu u zavisnosti od toga kako vetar dune.
Toliko o nekoj ideoloskoj potkovanosti u Srbiji tog doba.

Slicno je bilo i krajem 80-tih.
Odjednom su svi od partizana postali cetnici, i danas svi nesto gotive Drazu, kokarde, Ravnu goru, Od Topole, dok su partizani zavrsili negde na smetlistu istoriju, u fazonu: Koji crni partizani sad.

aj da dodam nešto, jer se opet slažemo...

pored svih njih, tu je bilo naravno Nemaca, Mađara, Bugara, ustaša, balista, balija, kačaka, komita, belih Rusa, Italijana...a da ne pričam o tome kako su ljudi menjali vojske, imena, prezimena i ostalo...taj drugi svetski rat je totalni bućkuriš, bar kod nas...izgubili smo jebi ga taj rat, mogli smo mnogo bolje da izađemo iz njega, al šta je tu je...

Dobro ja sam napisao samo srpske jedinice, a ja kao sto sam vec rekao ne znam koji su to bili NASI u ratu, da bih znao da li smo dobili ili izgubili rat.

Imao sam prilike da vidim sadrzaj enciklopedije o II sv. ratu, i ceo prostor YU je mozda pokriven sa oko citavih 5 (pet) stranica, od pitaj kurca koliko, sto pokazuje koliko je sve ovo sto se desavalo bilo znacajno za svetsku istoriju.

Jos jedna stvar koja mi nije jasna je recimo danasnja pa poprilicna popularnost Dimitrija Ljotica i Zbora u nacionalistickim krugovima. Njegova partija i vojska su bili toliko mizerni da je to cak u neku ruku i smesno. A i sta su pa oni radili, pomagali su Nemcima, i borili se protiv komunista, sto opet i moze da bude opravdano za sve nas koji ne mirisemo partizane i komuniste. S druge strane nije bas razjasnjena uloga cetnika i protiv koga su se oni uopste borili.

Jos jedna stvar, pricali su mi stariji ljudi u selu, da je daleko vise ljudi nastradalo po ovim nasim selima od cetnika i partizana nego od Nemaca, sto opet donekle i baca u vodu nemacki teror i pricu "100 za jednog".

Bilo je i toga naravno, ali sam potpuno siguran da su za to krivi partizani i njihove sulude akcije, gde su iz zasede ubijali strazare, medicinare, posto barem u pocetku sastav nemacke vojske u Srbiji i nije bio bog zna kakav, sigurno nisu slali SS-ovce po srpskim selima. Prelako se gubila glava u tim teskim vremenima, i ogromna propaganda i zataskavanje istine je bila posle rata da bi se uopste i saznala istina. No dobro, pobednik i pise istoriju, u nasem slucaju komunisti.

Kako je mali Necro zamislio rat.
Recimo da nam Englezi nisu uvalili karu i da smo se pridrzavali sporazuma iz 25.03.1941. po kome su Nemci trebali da prolaze kroz Srbiju i da pice na SSSR, mislim da bismo mnogo bolje prosli od ovoga kako smo prosli. Jeste da Hitler nije voleo Srbe nikako, ali ipak hteo je da izbegne slanje dodatnih 1.000.000 trupa u Srbiju.
Verovatno bi nas kasnije Rusi pregazili, ili bi pak bili postavljeni kao neka spona izmedju istoka i zapada, nesto kao Grcka, ali to je vec previse sta bi bilo kad bi bilo.

pazi gledajući to vreme mi smo imali veoma veliku državu koju nismo mogli nikako da sačuvamo jer nismo imali ni adekvatnu mornaricu ni kopnenu vojsku da čuvamo onoliku granicu...a naravno pola stanovništva te zemlje se predalo okupatoru i dočekalo ga raširenih nogu i ruku...

da smo koijm slučajem ostali pri paktu možda bi preživeli, ne bi nam ništa falilo, a možda bi se utopili u Hrvate i Nemca i Bugare ako kojim slučajem nemci pobede. Rizik je to bio, imali smo i mnogo zajeban fgeografski položaj...
Evo npr Španija...Franku pomagali i Hića i Musa, ali da je on pristupio paktu, Englezi i Ameri bi razbili onakvu siromašnu Španiju, bio je daleko od Nemaca, branili ga Alpi...i mogo je da trguje, poslao je jednu veliku diviziju Cruz Azul da se biju protiv Rusa dok je zabranio bilo kakvu borbu sa Anglima, čak im je valjda i dopustio gradnju neke mornariške baze. E to je balansiranje, razorenoj Španiji nije trebo još jedan rat i Franko je lepo izžonglirao, ali ipak nije imao otežavajuđe okolnosti...tipa geografski položaj...

čiča je nosio naočare

pa i moj ujka se zvao Toma, a ne Radovan

Pa ta drzava je bila potpuna hajducija, kao sto si rekao na tvojoj temi "Jugoslavija".
Niti se spremala odbrana drzave, niti se uopste znalo do poslednjeg na ciju cemo stranu mi da stanemo, a drzava se raspala i pre nego sto je neprijatelj usao u nju.
Mada opet da je cela YU pristupila nazi Nemackoj kao sto je bilo predvidjeno planom, opet bi bili pod Sovjetskim uticajem, jer Nemci nikako nisu mogli da dobiju rat, barem ne protiv SSSR tek tako.

Tu je dobra stvar sto nase momke nisu slali na istocni front, tu je Nedic/Ljotic mudro izbalansirao sa nemcima. U toj bedi samo nam je jos i to falilo, dok su recimo Hrvati, Slovaci i Litvanci izginuli kao pacovi na istocnom frontu.

Jos jedna zanimljiva stvar, malo nelogicna je ogromna popularnost nacizma i to onog Hitlerovog, u zemljama bivseg istocnog bloka posle pada Berlinskog zida, pogotovu u Bugarskoj, Poljskoj, pa i Rusiji sto je malo kontradiktorno sa mozgom.
Ali valjda je to neka kontra starom komunistickom rezimu, sad smo jelte nacisti.

Nesto slicno moze i u Srbiji da se pogleda, ne bas nacizam nego cetnicki pokret. Rekao sam valjda ovde, odjednom su svi postali cetnici, a partizani su zavrsili negde na smetlistu istorije.
Ali jebiga, istorija se ne brise tek tako.

ma kod nas je sve moguće, ljudi su se oduvek transformisali u sve i svašta, tako je i bilo uvek, pa i u drugom svetskom...šta je nelogično. postaje logično i tako dalje

Vlajko...nije Franko nista dozvoli. Gibraltar je bio Britanska vojna baza jos pre Napoleonovih ratova,Franko je samo odbio ponudu Nemaca da je napadne i osvoji. Tu je mnogo pomogao jedan Britanski spijun koji je bio veoma visoko rangiran oficir i koji je tvrdio da je baza dobro cuvana i da ce je Nemci osvojiti samo uz velike zrtve i da od nje nece imati koristi. Romelov poraz je skoro direktno uzrokovan neosvajanjem ove baze,to jest ne zatvaranjem ovog bitnog prolaza za flotu. Da je splet okolnosti bio drugaciji Spanci bi morali da se umesaju,veruj mi.

Mi nismo mogli da balansiramo zbog Grcke i Rusije. Te 2 zemlje je Hitler zeleo po svaku cenu jer je plan bio da se kod Indije spoji sa Japancima...da se ovo desilo,ne garantujem u pobedu Saveznika. Mi smo prosto mogli da biramo. Predaja ili rat..izabrali smo rat. Koliko je to pametno,mislim da je vreme pokazalo.

Sto se rata na ovim prostorima tice. Dobili su ga Rusi. Partizani i Cetnici nisu odneli skoro nikakvu znacajniju pobedu. Njihova taktika se sastojala iskljucivo od bezanja. Nemci nisu bili navikli na takav gerilski rat i u pocetku su se mucili. Ali Hitler je poceo da formira planinske SS divizije i da ih salje na prostor Jugoslavije...da nisu dosli Rusi bilo bi cupavo.

Rat izmedju Partizana i Cetnika...i Ustasko prikljucenje Rajhu je sramno. Dokaz da je Balkan najbolesnije mesto u Evropi. Sama SHS je greska i od tada pocinje nas pad. To ujedinjenje nikada nije trebalo da se desi.

Tamo na nekoj definiciji nisam hteo mnogo da smaram, ali sam rekao da su Srbi (Partizani, Cetnici i Ljoticevci) krivi i odgovorni za smrt i silovanje vise Srba, nego sto su to uradili Nemci.

O partizanskim "akcijama" se manje vise sve zna...Udri na strazare, pa je posle 100 za 1 kolateralna steta po njima.

Vec sam ovde valjad i rekao da je danasnje velicanje Ljoticevaca u neku ruku smesno. Oni ne da nisu bili nikakav faktor ovde, nego su pomagali nemcima u borbi protiv komunista, cesto ubijajuci i civile.

Cetnici takodje, ubijali su svakog za kog su mislili da je komunista.

Pitajte starije ljude po selima, ko je pravio vece pizdarije, Partizani i Cetnici ili Nemci?

Sto bi rekli nasi stari: Tito strelja, Draza kolje biraj druze s kim je bolje :(

Ni Nemci nisu bili svetinja....tako ti je u ratovima na ovom prostoru. Kolje ko stigne.

Ma znam da nisu...oni su i pobili ogroman broj ljudi, ali uvek ima to ALI...

Zato volim istoriju i radujem se studiranju iste. :D

E, Kaname, nek ti je sa srećom s tom istorijom, ja sam zaboravio i šta sam pisao ovde :) Uostalom slažem se sa tobom i sa mnom od pre mesec dana :)