Prijava
  1.    

    Somelijer

    Neiskusni klinac pri prvom kontaktu sa alkoholnim pićem. Poput iskusnog degustatora, on čitavo veče miriše piće, pijucka ga u malim gutljajima, mućka i grgolji po ustima i, najčešće, ispljune tako da ga niko ne vidi.

    - Šta se bre snebivaš oko te rakije? Prekrstiš se triput i drmneš je na brzinu.

  2.    

    Somelijer

    Kenjaroš, štreberčina koji još uvek tripuje da je omiljeni đak profesorke srpskog jezika te se u skladu sa svojim mišljenjem i dalje izražava prilikom "ocenjivanja" vina. Iako misli da je popio svu pamet sveta jedva da razlikuje dobro pivo od penušavog šampanjca ipak daje sebi za pravo da tvrdi da on vino ne pije nego samo"pušta preko nepca". Svakom pravom ljubitelju vina ovaj u stvari ide na pičiji živac dok se proserava.

    Degustacija vina u selu Zlodol u Užičkoj nahiji. Konferansije Milivoje prinosi "iskusnom somelijeru" Žaku (po rodjenju Živoradu) čašu Vinex Vranca (oko 150 dinara litar u maloprodaji). Živor...ovaj, Žak prinosi čašu i "pušta božansku kapljicu preko nepceta". A onda kreće procena:

    -Kako se u ovom vinu prepliću mirisne note cvetova majčine dušice sa nenametljivom aromom hajdučke trave sa primesama aronije koja je rasla po obodima krševitih predela blago zatalasane Kadinjače , baš pored Stanojkovog šljivika može se reći da su pčele radilice neumorno prenosile polen svih ovih prašnika na tučkove Vranca i Kardinala koje je kasnije brala znojava ruka lepe Stane iz Kostojevića. Svojom rukom (znojavom) Stana je utkala mirise limuna i meda (verovatno iz neke kreme protiv sunca sa faktorom 40 kojom se mazala pre odlaska u vinograd) te se za ovo vino može sa sigurnošću reći da je rame uz rame sa vinima rodnog francuskog Bordoa i Župe aleksandrovačke (ali ne oni iz tetrapaka).

    A prava istina o ovom vinu bi trebala da bude sledeća:

    -Ovaj lagani kiselkasti ukus tekućine koju mi podvališe kao vrhunsko vino verovatno potiče iz neopranog bureta u koje je gazda Milun metnuo nešto kržljavog groždja pokupljenog po pijacama užičkim nakon razlaza nakupaca sa primesama kilograma i kilograma jeftinog šećera od šećerne trske (jeftiniji nego onaj od repe). Kada ga propustim još malko preko nepceta (pre navale kiseline i koji trenutak pre bacanja pegle) mogu se osetiti i nijanse iračkih naftonosnih polja koje verovatno potiču od creva koje je Milun koristio za pretakanje iz Bosne švercovanog ložaka a onda u nedostatku drugog poslužio se istim i za istakanje šire iz već pomenutog bureta. Sve u svemu vino dostojno da se iznese na svadbama odabranim komšijama koje vam idu na kurac stalnim prigovorima oko pomerene medje i neopranog obora u kojem čuvate prasad. NAPOMENA: Ne prosipajte ga po mestima gde želite da posadite travu jer teško da će nešto nići.

  3.    

    Somelijer

    Za razliku od obične pijanice, on nekoliko trenutaka razmišlja o tom vinu koje pije i za to je debelo plaćen. Medjutim, u najvećem broju slučajeva epilog je isti kao i kod obične pijanice -takodje završi ispod stola ili u nekom kanalu.

  4.    

    Somelijer

    Zanimanje koje se sastoji od toga da probate više vrsti vina, zatim random pričate o tome šta ste osetili kad ste probali svako i na kraju pokušate da ga prodate.

    "Dobrodošli na prezentaciju domaćih vina! Šta imamo za početak gazda?"
    "E da me jebeš, ne znam šta je ovo u flaši!"
    "Nije bitno! Samo sipaj! Ovaj gospodo izvinite! Sada ćemo probati čuveni rizling iz Kosovske Mitrovice! Au al' je kiselo ko osmeh Koštunice! Ovaj...kako se oseća ta prirodna kiselost, prosto otpor koje vam vino pruža, kao naši sunarodnici na barikadama! Tu se oseća i malo teže skliznavanje kroz grlo, zbog tvrde zemlje kod rudnika Trepče gde je grožđe brano! Mogu reći prvoklasno vino!"
    "Ahaaaa! Gosn somelijer! Otkrio sam šta je u flašu, spala nalepnica dole! Piše na nalepnici BIP Sirće!"

  5.    

    somelijer

    Somelijer ili vinski stjuart - je treniran vinski profesionalac, koji radi u vrhunskim restoranima i koji je specijalizovan za usluživanje vina.Uloga je mnogo specijalizovanija od vinskog konobara. Zadužen je za nabavke vina, skladištenje i rotaciju u vinskom podrumu. Takođe su odgovorni za razvoj vinske liste i kvaliteta vinske usluge kao i za obuku restoranskog osoblja. Radeći sa timom iz kuhinje, oni uparuju i predlažu vina koja idu uz specifičnu hranu sa menija. Uloga somelijera je ravna ulozi šefa kuhinje. Somelijer je zadužen za direktni kontakt sa posetiocima restorana. Somelijer ima ulogu se stara o ukusu i budžetu posetilaca restorana.»