Prijava

Euterpa

Uh, men' se taj Paulaner ič ne dopada!

Толико, да га је поклонила некоме... Са додатком вируса. :)
А јес' гадно, матер им.
Ни Баварија ми се не допада, баш сам скоро пробао.
Чеси деру Швабе, Пилснер је до јаја, Старопрамен ми је доста добар... Јелен и Никшићко су добри, може и Лав да прође. Гинис је кул, али му фали алкохола. :)

Шта знам, немам омиљено, ниједно ме још није одушевило, много тога нисам пробао... Чекам оног правог!
Преферирам 0.5 а точено или из стакла... све ми једно. :)

Facafacaa
Jebiga Skocimise, dodji i uvjeri se :)

Dođi i ti kod nas i uvjeri se da ne valja :D

Ako se sjećaš Storka - e sad je Nektar negdje u tom rangu.

Pivo sa ukusom đusa i sprajta.

Haha, a ja baš hteo da te pitam otkad ti piješ pivo kad sam video da si postovala. :)

E da, Zaječarsko pivo, zidarac izdanje mi je apsolutni favorit za domaće prostore (samo što ga ima samo u Zaječaru:)), po svim parametrima: gaziranost, gorčina, ukus ječma. Njam!:)

Njam! :) Jednom sam bio primoran da pijem Jelen posle Zaječarskog, k'o da sam pio pičkoperinu. :)
Jedini problem sa Zaječarskim je to što je svaka flaša različita, pa ti sad pogodi ono koje valja. :D

E aj nek mi neko pošalje to Zaječarsko poštom, stalno slušam neke priče :)

Ako se sjećaš Storka - e sad je Nektar negdje u tom rangu.

mislim da je stork nenadjebiv, taj nivo je teško dostići...

http://www.youtube.com/watch?v=CG-omJOdFrw
Gamby, idi pa ga kupi u Zaječar majke ti ga. :)

Niksicko je zakon :)
Kada se misli na pivo tu ne postoji subjektivno misljenje... Bitno je da uzivas dok ga pijes :)

Nektar - kontroverzno pivo: neki ga vole i hvale, drugi ga podnose i piju zbog lokal patriotizma, a treći ga mrze i pljuju.

Ja spadam u ovu prvu grupu - stvarno mi paše taj Nektar i volim ga. Da li je ono istinski dobro ili nije, ne znam, možda sam subjektivan previše, ali meni prija!

Inače, večeras imam ladan Carlsberg veliki u frižideru i pripremam se za degustaciju.

Jedini problem sa Zaječarskim je to što je svaka flaša različita, pa ti sad pogodi ono koje valja. :D

A? Nije, bre. Svako valja. :) Postoje braon i zelene flaše, zelene su ređe, pa ti nekako fensi kad ti zapadne baš to, al' ukus je isti, s-kroz.

Vec duze vreme ne pijem pivo, ali dok sam ga pio, probao sam dosta relevantnih piva, i rekao bih da su (bar za mene) najkvalitetnija nemacka, ceska i slovacka piva. Mada ni Holandjani nisu daleko, narocito Grolsch.

A sto se tice najboljeg - Budejovicky budvar. Ni po koju cenu ne brkati sa Budweiserom.
http://www.moippai.com/beer-reviews/images/budejovicky-budvar-czech-premium-lager-161.jpg

Alhambra, spansko.

http://img819.imageshack.us/img819/5180/alhambrapicture.jpg

Na spanskih 35-40 stepeni prija kao da pijete nektar na Olimpu.

Jedini problem sa Zaječarskim je to što je svaka flaša različita, pa ti sad pogodi ono koje valja. :D

Све је то у твојој глави. Зајечарско пиво је одлично пиво, у свакој боци.

Гинис-пиво је одлично, али је код нас у Бања Луци безобразно скупо тако да га пијемо само за свечаре.

Што се пива ,,Нектар" тиче...

То није најбоље пиво на свету, али уопште нису тачне гласине да смрди и да је бљутаво. Точени нектар има предиван и богат укус, много бољи од точеног Јелена. Мада и ја мислим да је некад (док је онај Радић био директор Пиваре) било боље.

То је солидно пиво.

http://img189.imageshack.us/img189/192/nektarpivobeer279805624.gif

1. Турски Ефес убедљиво најбоље што сам икада пробао.
2. Не могу бити објективан
3. Точено увек има бољи укус, ваљда што је велка запремина па се боље измеша или мање прима утицаје од уранија што зрачи и остане боље
4. Велко ми некако прави додатни психолошки блажени ошјећај.

Ožujsko. Uh, kakvo pivo.

Meni su sva piva podjednako pitka. Do sada su se samo dva znatnije izdvojila u odnosu na ostala piva: NASTRO AZZURRO (svojom kvalitetom) i Tuborg Green (svojom nekvalitetom).

http://img683.imageshack.us/img683/1707/nastroazurro.jpg

http://img573.imageshack.us/img573/5904/tuborggreen.jpg

Ja se priključujem ljubiteljima Zaječarskog piva. Ima šmek, i to ne samo zbog zidarske flaše. :)

Od ovih ostalih što su kod nas standardna preferiram Lav i Staropramen. Tuborg ako nema ova dva.

Karlsberg i Pilsner su super, a Paulajner mi se sviđa poprilično. E, da, Laško i Skopsko isto valja pomenuti.

Na drugoj strani, izbegavam Efes i to onaj kao točeni a u stvari iz flaše, Beks, od Vajferta bežim kao đavo od krsta a bežao sam i od MB-a dok ga je bilo.

Drugi deo pitanja... bitno da je u staklu, a može i točeno i flaširano. I veće=bolje. :)

Evo prema sajtu www.ratebeer.com kako se kotiraju razna strana i naša piva.

To je inače najpoznatiji i najposjećeniji sajt za ocjenjivanje piva.

Imaju 3 ocjene:

klasična ocjena na skali od 1 do 5, percentil u odnosu na sva piva i percentil u odnosu na sva piva iz kategorije kojoj to pivo pripada.

Ako je neko pivo na recimo 37. percentilu, to znači da je ono bolje od 37% piva. (I samim tim lošije od 63% piva)

JELEN:

Kategorija: Pilsener
Percentil u odnusu na sva piva: 17
Percentil u svojoj kategoriji: 37
Ocjena kvaliteta: 2,45

NEKTAR:

Kategorija: Pilsener
Percentil u odnusu na sva piva: 10
Percentil u svojoj kategoriji: 17
Ocjena kvaliteta: 2,2

LAV:

Kategorija: Pale Lager
Percentil u odnusu na sva piva: 11
Percentil u svojoj kategoriji: 68
Ocjena kvaliteta: 2,21

HEINEKEN:

Kategorija: Pale Lager
Percentil u odnusu na sva piva: 8
Percentil u svojoj kategoriji: 9
Ocjena kvaliteta: 2,1

AMSTEL:

Kategorija: Pale Lager
Percentil u odnusu na sva piva: 11
Percentil u svojoj kategoriji: 70
Ocjena kvaliteta: 2,24

BAVARIA:

Kategorija: Premium Lager
Percentil u odnusu na sva piva: 10
Percentil u svojoj kategoriji: 11
Ocjena kvaliteta: 2,18

TUBORG GREEN:

Kategorija: Premium Lager
Percentil u odnusu na sva piva: 7
Percentil u svojoj kategoriji: 6
Ocjena kvaliteta: 2,08

CARLSBERG:

Kategorija: Pale Lager
Percentil u odnusu na sva piva: 11
Percentil u svojoj kategoriji: 72
Ocjena kvaliteta: 2,25

BECK'S:

Kategorija: Premium Lager
Percentil u odnusu na sva piva: 14
Percentil u svojoj kategoriji: 28
Ocjena kvaliteta: 2,37

LAŠKO:

Kategorija: Pilsener
Percentil u odnusu na sva piva: 14
Percentil u svojoj kategoriji: 32
Ocjena kvaliteta: 2,38

STELLA ARTOIS:

Kategorija: Pale Lager
Percentil u odnusu na sva piva: 19
Percentil u svojoj kategoriji: 92
Ocjena kvaliteta: 2,52

Kao što vidite, izuzevši Stellu, sva ta "čuvena" svjetska piva su uglavnom samo izvikana, a pravi poznavaoci piva ih ne smatraju uopšte nešto posebno dobrim.

Na istom sajtu, ima lista od 50 najboljih piva na svijetu, i nijedno od tih piva nije izvikano niti poznato. Uglavnom se radi o malim pivarama, gdje se većina postupka vrši ručno / zanatski, a ne industrijski i naravno koriste se kvalitetnije sirovine nego kod industrijskih piva.

Takođe možete primjetiti da naša piva ne kotiraju ništa lošije od tih "svjetskih" čak su uglavnom i bolje kotirana.

Svo to pijenje Heinekena, Tuborga, Amstela i ostalih, je čist fenseraj i pozeraj. Pravi poznavaoci piva njih uopšte ne smatraju mnogo dobrima, a lokalna piva, čak i industrijska i masovano proizvedena, uglavnom bolje kotiraju od tih "čuvenih" piva.