Prijava

Zato što se bavi populističkim temama a ne trenutno najbitnijim. Radnika je najviše, oni su pokretač svake zemlje, pa i te najstarije na svijetu kako tvrdi Deretić. Ako tebi ne smeta da se s potomcima čija je istorija kao u slučaju srpske epska, tako postupa onda žalim, ali ja stvarno nisam kompetentan da ulazim u dublje psihološka i antropološka djelovanja.

Мени само смета што се то наглашава на теми која томе није посвећена. Уколико неко не жели да се бави историјом/историјском свешћу, или уколико неко не жели да се бави било каквом другом темом, постоје мање агресивни начини да се истом не бави (неучествовање на теми је једна од њих). Свакако да је обичном човеку битније да има хлеба и уз хлеба, али сматрам да је историјска свест битнији фактор нечијег живота него рецимо фудбал или играње Каладонта, па ја не идем на такве теме да бих писао како су фудбал или Каладонт небитни, јер, побогу, деца на Балкану умиру од глади. Једноставно, мислим да је најпоштеније и најбоље пустити сваког да се бави оним чиме жели да се бави: отварање нових тема на форуму је свакако доступно свим члановима, бар колико је мени познато.

Ja smatram da ne offtopicujem, zato sam i tražio da se otključa tema na kojoj sam u prvom postu na njoj dao svoje mišljenje, i zašto ljudi ne bi trebalo da poklanjaju i sekund pažnje ovakvim tipusima. Za to postoje nadležne državne službe.
I rekao sam da je Deretićevo učenje nimalo bezazleno. Opasno je, nema u njemu nikakve zanimljivosti i razbibrige kako ga pojedini doživljavaju. Zašto? Evo primjer Skandinavske zemlje. Imali su Vikinge. Koji su na čunjevi došli do dotad nepoznate zemlje sad poznate kao Amerika. I ne vidim da se oni hvale dostignućima svojih predaka. Nego su toliko uznapredovali da se kod njih dobija plaćeno odsustvo s posla čak i kad imate životinjsku prinovu u kući. Zato su društveno među najuređenijim zemljama u svijetu. Zato trwba da se manemo neproktivnih i toksičnih tema.

Ne znam gde sam pročitao, čovek piše da su današnji Srbi u istoj meri istorijski Srbi u kojoj su Danci Vikinzi.

Ja smatram da ne offtopicujem, zato sam i tražio da se otključa tema na kojoj sam u prvom postu na njoj dao svoje mišljenje, i zašto ljudi ne bi trebalo da poklanjaju i sekund pažnje ovakvim tipusima. Za to postoje nadležne državne službe.

Чему откључавање теме и писање о Деретићу уколико сматраш да су типови попут њега небитни?

I rekao sam da je Deretićevo učenje nimalo bezazleno. Opasno je, nema u njemu nikakve zanimljivosti i razbibrige kako ga pojedini doživljavaju. Zašto? Evo primjer Skandinavske zemlje. Imali su Vikinge. Koji su na čunjevi došli do dotad nepoznate zemlje sad poznate kao Amerika. I ne vidim da se oni hvale dostignućima svojih predaka. Nego su toliko uznapredovali da se kod njih dobija plaćeno odsustvo s posla čak i kad imate životinjsku prinovu u kući. Zato su društveno među najuređenijim zemljama u svijetu. Zato trwba da se manemo neproktivnih i toksičnih tema.

Зашто би се Швеђани хвалили открићем Америке, када су Америку настанили Исланђани/Норвежани? Уосталом, свака част Швеђанима, али далеко од тога да су они имуни на псеудоисторијске тврдње. Да погледамо пример једне бенигније. Не знам колико имаш контакта са европским Севером, али далеко од тога да не можеш изазвати тучу у бару између Скандинаваца тврдњама ко је Швеђанин, ко Данац, а ко Норвежанин. Новац свакако не може купити рационалност.

Slažem se sa Meśom, i da se dokaže da smo potomci stanovnika Lepenskog Vira, prva evropska civilizacija i tako to, šta to sad nama donosi? Šta je Iračanima donelo to što su potomci Vavilonaca, Irancima što su potomci Persije, Grcima što su potomci antičkih Grka, Italijanima što su potomci Rimljana? Samo prazne reči i busanje u grudi. Kao da si u nekom društvu gde su svi veće face od tebe, a ti pokušavaš da skreneš pažnju na sebe: E, znate koja sam ja nekad bio faca?! Tužno i bedno, svi bi te gledali sa sažaljenjem umesto sa poštovanjem.

Care, znamo kako su su germanske teorije porekla razvijale i metastazirale.

Pa, u nekom idealnom svetu bi trebalo da nam donese autoritet da polazemo pravo na odredjene teritorije i podrucja u kojima je nas narod tradicionalno ziveo, i da u odnosu na geopoliticki polozaj danasnje drzave uskladimo granice sa tim.

Upravo to je najveci argument Jevrejskog naroda i njihove drzave. Oni su ziveli na podrucju danasnjeg Izraela i Bliskog Istoka, ali kroz celu istoriju (do pre 70 godina) nisu imali svoju drzavu, i bas zbog toga su je i dobili.

Ma hahah, kako bi dobro bilo kad bi svaki narod polagao pravo na teritoriju koju je naseljavao pre dve hiljade godina... A Izrael je tvorevina koja da li će izdržati ili neće izdržati sledećih sto godina. Tokom krstaških ratova postojale su baš na toj teritoriji krstaške države, koje su decenijama pokušavale da opstanu u neprijateljskom okruženju, pa su propale.

Ne znam gde sam pročitao, čovek piše da su današnji Srbi u istoj meri istorijski Srbi u kojoj su Danci Vikinzi.

Не бих да одемо од главне теме, али викинг је назив за професију, не за етничку групу.

lažem se sa Meśom, i da se dokaže da smo potomci stanovnika Lepenskog Vira, prva evropska civilizacija i tako to, šta to sad nama donosi?

Колико ја схватам ову тему, поента приче лежи у (не)тачности псеудоисторичарских тврдњи, не њиховим импликацијама за свакодневни живот. Бескорисност од исправности аргумента није легитиман контрааргумент.

S tim što krstaši nisu imali atomske bombe. Ali i Saraceni će ih pribaviti vremenom.

Ma hahah, kako bi dobro bilo kad bi svaki narod polagao pravo na teritoriju koju je naseljavao pre dve hiljade godina...

Историјско право је често било пресудни фактор легитимизације граница у разграничењу република (па и унутар република) социјалистичке Југославије; начело за које не сумњам да не треба објашњавати како лежи у супротности са основним постулатима комунизма је често исцртало границе у читавој источној (комунистичкој) Европи. Стога је бесмислено занемаривати тај аргумент у држави чије су границе и покрајине исцртане на основу историјских захтева.

naravno, zato sam i rekao da je to u nekom idealnom svetu. Izrael ce postojati koliko i SAD, verovatno malo krace - kad SAD ne bude imao vise mogucnost da ih finansijski potpomaze ima da nestane. Mnogi su mislili da ce 2008-e Izrael biti izuzetno izlozen napadima zbog pada berze, ali to se nije desilo. Tek kad SAD ne bude mogla da izmiri svoje dugove i krene da default-uje tad ce Izrael biti u ozbiljnoj opasnosti...

Nego, Ja sam cuo da tamo u isto vreme kad su nastali Jevreji su nastali i prvi Srbi na Balkanu...

Колико ја схватам ову тему, поента приче лежи у (не)тачности псеудоисторичарских тврдњи, не њиховим импликацијама за свакодневни живот. Бескорисност од исправности аргумента није легитиман контрааргумент.

Većina ovakvih priča ne pokreće se radi istorijske tačnosti, već radi političke eksploatacije njihovog sadržaja. Kad bi se moglo to dvoje odvojiti, odlično bi bilo. Koliko vidim, ne može, i nikad nije moglo. Nije istorijska nauka neka parnasovska nauka u kuli od slonovače, već je gadno rabljena i silovana od strane... njih, onih, mrzi me da pišem.

Deretić mljacka dok priča i na izuzetno smoran način iznosi svoja "saznanja", nikad ga nisam mogao slušati duže od 5 min.

Većina ovakvih priča ne pokreće se radi istorijske tačnosti, već radi političke eksploatacije njihovog sadržaja. Kad bi se moglo to dvoje odvojiti, odlično bi bilo. Koliko vidim, ne može, i nikad nije moglo. Nije istorijska nauka neka parnasovska nauka u kuli od slonovače, već je gadno rabljena i silovana od strane... njih, onih, mrzi me da pišem.

Док би се то могло рећи за Милоша Милојевића, који је својевремно имао своје јасно место у државном апарату Србије, ипак не бих тврдио да су Деретић и њему слични агенти било каквих организација без јасних доказа. За мене је то ипак више проблем лошег историјског образовања у Србији, које је један шарлатан био у стању да засени код великог дела популације.

Стога је бесмислено занемаривати тај аргумент у држави чије су границе и покрајине исцртане на основу историјских захтева.

Al zaboga, ovde nisu u pitanju priče o Srbima kao istorijskom narodu, već Atlantida, svi bili Srbi itd.

ипак не бих тврдио да су Деретић и њему слични агенти било каквих организација без јасних доказа.

Ne tvrdim ni ja, ali da pomažu tim organizacija, pomažu. Ni Hitler nije finansirao sve one zagovornike germanske pseudorije, samo ih je iskoristio. I naravno, posle finansirao.

Dok se Evropska Unija trudi da rasparča zemlje Balkana, jednu po jednu da bi im smanjila uticaj, mi se ponašamo kao neko ko želi da ide na žurku na koju ga niko nije pozvao. Iznova i iznova nam postavljaju uslove koje nikad nećemo moći ispuniti. Zašto? Pa jer nas ne žele u svom društvu! Zaboravni smo i neprincipijelni. Zato nas ne žele!

Zaboravni smo jer smo zaboravili da su neke od tih zemalja Evrope imale fabrike smrti, u kojima su nervnim gasom Ciklon B ubijali "neprijatelje sistema". Neprinipijelni smo jer idemo u "prijateljske posjete" zemljama koje su našu djecu gađali osiromašenim uranijumom! A naše zemlje su bile prve potpisnice Ženevske konvencije o pravilima ratovanja. Ta konvencija zabranjuje ratovanje sredstvima koja mogu nauditi civilima dugo posle prestanka ratnih dejstava. To je potpisala Evropa koja nama sada drži lekcije...Interesantno, zar ne?

Sve dok ne budemo poštovali sebe, neće nas niko poštovati! Zaboravljamo da je našom krvlju plaćena sloboda Evrope u dva svjetska rata. Zaboravljamo da su istočne granice Evrope, od prodora osvajača, štitile naše zemlje. Sve to smo uredno plaćali najskupljom valutom - krvlju!

Jedinu budućnost za zemlje Balkana ja vidim u Evroazijskoj uniji. Nema to mnogo veze sa politikom ili ideologijom, iako bi i tamo našli hiljadu razloga, već sa - EKONOMIJOM! Tržište Evroazije trenutno broji 170 miliona ljudi. Crna Gora je prije uvodjenja sankcija Rusiji većinu svojih proizvoda izvozila na to tržište. Zašto?! Jer su naše proizvode tretirali kao proizvode koji zaslužuju pažnju njihovog tržišta. Pokušajte da prodate nešto na tržištu EU pa ćete brzo vidjeti da ni čačkalicu ne možete da prodate. Zemlje EU su smislile stotine "demokratskih" načina da vas spriječe da tamo poslujete. Nema tu ništa lično - samo posao! Ako je već tako, zašto mi ne bi iskoristili dobre odnose sa Evroazijom i plasirali proizvode tamo?! Zašto moramo da držimo ispruženu ruku i čekamo milostinju ispred vrata EU kad ta ruka može da proizvodi i prodaje robu?!

Razmislite o ovome... Nije sve onako kako su nas učili da jeste.

Ama Mesja kakve to veze ima sa temom covece, otvori drugu temu