Prijava

брате знаш ли ти који су хаос тамо монголи правили шта сереш

Okej. Te mongloske najezde su uglavnom loše djelovale na gentski pool jer nije bilo neke velike šanse da se spasiš od njihovih hordi tako da nije neki faktor u preživljavanju bila fizička spremnost.
Recimo ako ti i rendom kik bokser od 2 metra treba da se bijete protiv Fedora i Overeema to što je fizički spremniji od tebe ga neće spasiti. Znači geni jednog masnog momka sklonog alkoholu i jednog fizički spremnog čoeka odoše van genetskog poola

EDIT: Drugim riječima, te najezde su samo smanjile genetski pul nijesu toliko uticale na diverzitet koliko recimo "normalni" ratovi sa organizovanom vojskom spremnom za odbranu

Koliko imaš situacija da je ćale neki bokser/dizač tegova/neki klinac, a sin pederko?
A imaš i obrnutih situacija...
https://www.youtube.com/watch?v=mvqmYDB2W2I

Naravno da on ako ima pileće grudi, X noge, ili neki deformitet ne može biti vrhunski u tome čime se bavi, ali ako je normalan, samo vežba, i dođe na svoje.

A znate i sami koliko se olimpijaca razbeži po Evropi kad stigne iz Afrike, tako da imaju veliki motiv da rade.

Clanad prvo si dao zanimljivu teoriju o americkim crncima, koja pade u vodu - sto onda i u evropi crnci pobedjuju?
Nebitno to, otkud ti podatak da na dalekom istoku nisu ratovali, pogotovo kina?
Nismo ucili o tome, ali ja koliko znam ono sto je mongolija, kina i jugoistok danas, nekad je bilo tipa 500 zemalja-plemena-stagaznam, ko evropa, i ratovalo se...

Jeste, Crna Gora ratovala sa Japanom na primer.

U vezi teme, samo ću vam citirati jednog genijalnog glumca:
"Batina je mečku naučila da igra!"

Jebo vas pa nisu se u ratovima ljudi bili golim rukama ko od majke rodjeni pa da snaga bude glavni faktor ko će da preživi. Gde je tu veština domišljatost pa i inteligencija mislim da je to u ratovima bila veći faktor nego sirova fizička snaga i brzina. A i verovatno najviše su preživljavali u tim bojevima kukavice koje se pravile mrtve ili bežale sa boja (možda otud crncima brzina, nije da su crnci poznati po hrabrosti - šalim se naravno). a i da ne pričam da su se ljudi u tim starim vremenima ženili jako mladi i ostavljali potomstvo pre nego što izginu u nekom boju.

Clanad prvo si dao zanimljivu teoriju o americkim crncima, koja pade u vodu - sto onda i u evropi crnci pobedjuju?

Ne znam o kojem se sportu radi. Ako pričamo o atletskim disciplinama pod tim prvenstveno mislim na trčanje na duže staze onda se to uklapa u moj prethodni post, znači oni su kroz istoriju živjeli u uslovima u kojima je bila potrebnija agilnost nego snalažljivost ili čista snaga. Jer jelte, na ravnici nećeš uhvatiti antilopu ako šetaš u oklopu, niti ćeš imati potrebe da smišljaš kako napraviti oklop ako je veći problem kako se prehraniti nego dokle je tvoja a dokle komšijina zemlja.
Ako pričamo o nekim drugim sportovima, npr. o košarci, onda su to opet uglavnom američki crnci.
Sa druge strane, može donekle biti i motivacija. Znaš ono, to im je jedini način da odu iz kanala u kom su rođeni i upišu neku školu preko tih sportskih stipendija pa se vjerovatno i više trude.

Nebitno to, otkud ti podatak da na dalekom istoku nisu ratovali, pogotovo kina?
Nismo ucili o tome, ali ja koliko znam ono sto je mongolija, kina i jugoistok danas, nekad je bilo tipa 500 zemalja-plemena-stagaznam, ko evropa, i ratovalo se...

Svejedno daleko manje nego u Evropi. Sve to i da ostavimo po strani, kinezi su mnogo više koristili strijelce nego mi u Evropi i ranije su otkrili barut tako da nije toliko bilo potrebe za nadjačavanjem protivnika kao što se to činilo na ovim prostorima macolama i jataganima.

Jebo vas pa nisu se u ratovima ljudi bili golim rukama ko od majke rodjeni pa da snaga bude glavni faktor ko će da preživi. Gde je tu veština domišljatost pa i inteligencija mislim da je to u ratovima bila veći faktor nego sirova fizička snaga i brzina

Inteligenti ljudi obično planiraju vojne intervencije a ne stoje naprijed sa buzdovanom i čekaju da nekoga fistraju po glavi a i vjerujem da ćemo se složiti da je manje onih koji su sposobni da osmisle dobru taktiku nego onih koji mogu da drže buzdovan u rukama (osim ako pod buzdovan ne mislimo na kurčinu 25+... mada i tada je opet diskutabilno).

A i verovatno najviše su preživljavali u tim bojevima kukavice koje se pravile mrtve ili bežale sa boja

Što ne znači da i takvi nijesu umirali, a što opet ne znači da ni oni nijesu bili možda fizički spremni a da im je zapravo falilo muda

a i da ne pričam da su se ljudi u tim starim vremenima ženili jako mladi i ostavljali potomstvo pre nego što izginu u nekom boju.

Slabo si to sagledao. Ako čoek sa predispozicijom da bude spreman na ratištu ostavi potomstvo prije nego ode u rat, ništa se ono neće razlikovati od onoga koje bi ostavio poslije... zapravo, naravno da će se razlikovati jer je šansa da nastanu dvije identične razlike skoro pa 0 ali šansa da ostavi potomstvo sa takvom predispozicijom ostaje jednaka (osim u slučaju mutacija, mada to naravno isključujemo).

A uostalom, može samo biti nedostatak želje bijelih ljudi da se nadmeću u disciplinama od kojih ni sa zaradom od obaranja svjetskih rekorda ne možeš živjeti ni u Ugandi...

Ne znam da li je odgovor dat već, ali ima veze sa centrom gravitacije u telu, koji kod crnaca i belaca nije na istom mestu (kod crnaca je na višem mestu, kod belaca nižem), kada se tome pridoda i minimalna pomoć u vidu strukture mišića, gde su kod crnaca tetive nešto duže, a mišić kraći (kod belaca nešto duži mišić, a kraće tetive), što dovodi do toga da crni sportisti znatno brže vrše kontrakciju što je idealno za sprinterske discipline, eksplozivnost i sve što ne zahteva aerobnu izdržljivost. Ono da crnci imaju i lakše kosti je zanemarljiva stavka, ali utiče na onaj gore pomenuti centar gravitacije u telu. Prosto sa većom lakoćom crnci mogu napraviti veći broj brzih, eksplozivnih koraka i time progresivno povećavaju brzinu bez preteranog grča. Uostalom, pogledajte usporeno celu trku, prvi korak je brži kod crnaca, steknu pola metra prednosti, belci nadoknađuju prednost do 40. metra, zbog nagiba nakon starta (tada onaj centar ravnoteže ne dolazi do izražaja), međutim, kada se svi nakon startnog ubrzanja isprave, belci počinju da se grče, a crnci često sa vrlo opuštenim gornjim delom tela povećavaju brzinu i prednost u trci.

U disciplinama koje ne zahtevaju eksplozivnost, crnci i belci postaju ravnopravni (već na 800m je veliki procenat belaca, a što su veće distance, belci čak preuzimaju primat). Izuzetak su Kenijci, Etiopljani, koji zbog specifičnog podneblja imaju idealne uslove i prirodnu predodređenost za discipline 3000-5000m, a i kilažu idealnu za maraton.

Ja mislim da crnci brže trče jer kao mali ganjaju tomijeve gazele da bi imali šta da jedu.

hvala agilni, ima logike ovo sto si napricao. crnci bolje skacu, kraj price :)

ali ima veze sa centrom gravitacije u telu,

Ovo je neka nixa zizu teorija. Nije jer si ti pisa post pa ja sad namjerno kontriram ali dva rođena brata mogu imati toliko različitu građu (visina, razvijenost mišića, tip raspodjele masti i sl.) a ne posmatrano u sastavu jedne ogromne grupe kakva je rasa.

Ovo za tetive je vrlo moguće, to se i uklapa u ono gore što sam pisa za prirodnu selekciju u africi. Mada opet to što veliš za sprintere kasnije... ne mogu da se sjetim nekih afričkih crnaca koji su vrhunski sprinteri. Uglavnom dominiraju američki sprinteri (i oni sa jamajke su uvozni :D)

EDIT: kad pogledam malo bolje i dođe tako. U kombinaciji sa tim iksmen tetivama i prirodnom selekcijom robova dobiješ i dobru predispoziciju u noge i snagu za sprint.

ovo sto prica agilni za krace misice drzi vodu i ovako. crnci, poreklom iz zapadne afrike su u proseku eksplozivniji, koji god sport da je u pitanju.

Uglavnom dominiraju američki sprinteri (i oni sa jamajke su uvozni :D)

africki nemaju pare za kvalitetan doping i vreme za trening. moras da gledas samo razvijenije zemlje gde se svi atleticari dopinguju, da bi imao ravnopravnu sliku.
kad se to uradi, pobedjuju crnci.

Borio sam se i sam sa tim problemom. Trenirao sam dugo atletiku, bio sprinter, posvetio se maksimalno deset godina tome. Čak i kad nisi najbrži, ne pobeđuješ, vidiš da ti malo fali, da sve ima smisla. Dobije me Grk, ja njega sledeće godine. Neki nagruvani Italijan me pobedi glatko, ja njega sledeće godine.

I tako dođeš do kupa šampiona, trčiš za Partizan, ponosan, motivisan, kud ćeš lepše, stave mene u stazu između dva crnca (Francuz i Englez) i kurac. Trčim, dišem im za vrat, spremniji nego ikada, a oni na 50. metru samo odoše i skontaš da tako nešto nikada nećeš moći, pa sve da treniraš sa najboljim trenerima, nadrogiraš se, prosto ti fizika ne dozvoljava.

Tada sam počeo da jedem prekomerno u Meku i prešao sam na seoski fudbal.

eksplozivniji, koji god sport da je u pitanju.

Eo recimo ne mogu da se sjetim mnogo afrikanaca koji su naročito dobri u borilačkim sportovima. Ima ih, ne kažem, prvo mi padaju na pamet Remi Bonjacki i Čeik Kongo, dok američki crnci prilično dobro prolaze na toj sceni. Naročito u boksu.
Tu se vidi kolika je razlika između crnca čiji su preci prije 500 godina trčali za antilopama i umirali od gladi i onoga čiji su teglili dok ih bičuje sin debelog bijelog mravojeda, da bi kasnije umirali od istog tog rada.

I tako dođeš do kupa šampiona, trčiš za Partizan, ponosan, motivisan, kud ćeš lepše, stave mene u stazu između dva crnca (Francuz i Englez) i kurac. Trčim, dišem im za vrat, spremniji nego ikada, a oni na 50. metru samo odoše i skontaš da tako nešto nikada nećeš moći, pa sve da treniraš sa najboljim trenerima, nadrogiraš se, prosto ti fizika ne dozvoljava.

Pa kad si glup... vidiš da sljedeće godine svakog pobjeđuješ...

ne mogu da se sjetim nekih afričkih crnaca koji su vrhunski sprinteri

Ima ih. Uglavnom pokažu šta umeju kada dođu u Evropu i počnu da se hrane kako valja.

Ovo je neka nixa zizu teorija. Nije jer si ti pisa post pa ja sad namjerno kontriram ali dva rođena brata mogu imati toliko različitu građu

Naravno, niko nije isto građen. Ni tvoje ni moje težište, tj. centar gravitacije nije na istom mestu, ali otprilike jeste. I kod crnaca nije uvek na istom mestu, ali je otprilike uvek na višem od prosečnog belca. Rekoh na kraju da ima veze sa težinom (tj. debljinom kostiju). Manje i tanje kosti su na donjim ekstremitetima, karlica je kod crnaca nešto uža, pa samim tim i ima logike da kada bi ukočenog crnca (ukočenog crnca, hehe) horizontalno postavio na neku tačku, da mu nađeš sredinu kako bi strana ka glavi bila jednako teška strani ka nogama, ta tačka bi bila negde ispod grudnog koša. Kod belaca je to negde na stomaku. Valjda ti je sada jasnije?

Borio sam se i sam sa tim problemom. Trenirao sam dugo atletiku, bio sprinter, posvetio se maksimalno deset godina tome. Čak i kad nisi najbrži, ne pobeđuješ, vidiš da ti malo fali, da sve ima smisla. Dobije me Grk, ja njega sledeće godine. Neki nagruvani Italijan me pobedi glatko, ja njega sledeće godine.

I tako dođeš do kupa šampiona, trčiš za Partizan, ponosan, motivisan, kud ćeš lepše, stave mene u stazu između dva crnca (Francuz i Englez) i kurac. Trčim, dišem im za vrat, spremniji nego ikada, a oni na 50. metru samo odoše i skontaš da tako nešto nikada nećeš moći, pa sve da treniraš sa najboljim trenerima, nadrogiraš se, prosto ti fizika ne dozvoljava.

Tada sam počeo da jedem prekomerno u Meku i prešao sam na seoski fudbal.

zao mi je.

Valjda ti je sada jasnije?

Razumijem ja što oćeš da kažeš ali i dalje mislim da je to dosta individualno ali vjerovatno ima neka korelacija između boje kože i te tačke.
Ja iz toga zaključujem da su oni porijeklom iz bosne pa da zbog toga imaju veće glave pa samim tim i centar gravitacije im je visočije postavljen

ма немају ти везе ратови са тим, пазле

упореди период еволуције и време неког озбиљног ратовања, дакле 3000-3500 година

и узми у обзир да не ратујеш нон-стоп него снагу трошиш на рад што ће рећи да је доста озбиљније копање на Динари и сеча дрва на Кавказу него гајење пиринча и риболов

vjerovatno ima neka korelacija između boje kože i te tačke

Sigurno da ima. Nisam stručan, ali sasvim mi je logično da se tokom različitog evolutivnog puta (nema to veze sa robovima i slično, već mnogo ranije), višehiljadugodišnjeg načina življenja, ishrane (samo meso), lova (sve životinje na prirodnom staništu crnaca su takođe brže) došlo do još nekih razlika, a da to nije samo boja kože.