
Drevna disciplina u kojoj takmičar pokazuje svoje fizičke
sposobnosti bacanjem kamena u dalj. Napretkom civilizacije
plemenita disciplina polako pada u zaborav, ili prelazi u neke
savremenije oblike. Održala se samo u izrazito ruralnim
sredinama kao i na zborovima i seoskim posijelima na kojima
se pokušava sačuvati od zaborava.
Vještina bacanja kamena u dalj je vremenom prerasla
u savremenije i današnjoj omladini prihvatljivije oblike
kao što su:
-bacanje kamena na pajkana
-bacanje kamena na komšijskog kera
-bacanje kamena na svjetiljku
.
.
.
Stil bacanja košarkaške lopte koji podseća na drevnu sviborsku veštinu i umetnost bacanja kamena u dalj.
- Brate mili, ove guzonje nas pobeđuju, ne verujem.
- Bacaju kamenje sa ramena i svaka im ulazi, nema fizike!
Sport koji je bio na ivici izumiranja, međutim zahvaljujući današnjim životnim prilikama doživljava veliku popularnost među omladinom, u organizaciji političkih partija održava se državno prvenstvo svih uzrasta na ulicama Beograda najmanje jednom godišnje.
Anticka disciplina koja se danas primenjuje u modernim varijantama bacanja kugle.Danasnja disciplina moze se nazvati i "Bacanje kugle s vugle".
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.