Kviz opšte kulture i informisanosti

  1. У ком смислу штетан по здравље? "Хемијски" штетан, или радиоактиван? Или нешто треће?

  2. Штетно у смисли да ће думреш са 60 ако не користе то, а са 65 ако користе. :) А то је као неки филтер, као неко решето, сито у које убациш нешто, а остане то што је штетно у овом процесу... Са акцентом на ово: филтер! :)

  3. Оно срање за филтрирање гасова у термоелектранама и тим чудима?

  4. Ма није. Ово је један производ у питању што има у продавницама.

  5. Мислим да има примену и у томе, али главна примена је за производ тамо са друге стране трећа полица одоздо.

  6. Da nije u proizvodnji kafe i čaja ? Ti fluidi odstranjuju kofein iz njih.

  7. Управо, уметниче!

  8. Evo mog pitanja - Koja beogradska kafana je bila prvo čitalište „ Srpskih novina ? "

  9. Jeste, Znak pitanja je u pitanju !

  10. YCHTT ja ću, pošto se neaktivini, 'oću da se igram. Postaviću vam prvo jednu jako tešku zagonetku, a zatim i normalno pitanje. Onaj koji reši zagonetku... Nek' mi se javi na PVT-u.

    Zagonetka:
    Imaš tri prekidača koji pale svetlo na lampi u prostoriji ispred tebe. Zatvorena su vrata, nemaš ključaonicu, ništa od toga. Moraš da izvališ koji prekidač pali lampu, a da samo jednom uđeš u sobu. (I nema onoga tipa: otvorim vrata, i ispritiskam sve prekidače)

    A sada pitanje:

    Od koga je svastika preuzeta, iz koje religije, i ko je nosio svastiku u svom originalnom značenju?
    Mylyca, stop, znam da ti znaš!

  11. Pritisnes prekidac br 1 i pustis ga da odstoji 10ak min (taman da se sijalica zagreje). Zatim prekidac br 1 vratis na pocetnu poziciju i pritisnes prekidac br 2. Udjes u prostoriju. Ako je svelo ugaseno znaci da nije u pitanju prekidac broj 2, ako je sijalica topla onda je prvi prekidac, a ako je sijalica hladna i svetlo ugaseno onda je prekidas broj 3 .....

  12. svastika je hindu porekla ...

  13. Mommo, svaka ti čast. Svaka prokleta čast. Je l' si znao zagonetku pre?
    Ali nisi odgovorio na drugi deo pitanja.

    ko je nosio svastiku u svom originalnom značenju?

  14. Neka sledeci nastavi ako sam tacno odgovorio :)

  15. Od koga je svastika preuzeta, iz koje religije, i ko je nosio svastiku u svom originalnom značenju?
    Mylyca, stop, znam da ti znaš!

    Svastika je simbol koji se javlja još u neolitu, verovatno u više kultura nezavisno. Jung smatra da je to simbol iz kolektivnog nesvesnog. Ti verovatno misliš na staroindijsko poreklo svastike, mada je izvesno da je svastika starija od Indoevropljana, jer je nađena na grnčariji staroj preko 6000 godina. A što se tiče toga ko je nosio u originalnom značenju... Ne slažu se svi oko toga šta je originalno značenje svastike, pa je na to pitanje nemoguće odgovoriti.