Kviz opšte kulture i informisanosti

  1. Valdemare, tebe čoveče obožavam da srećem na forumu. Bez zajebancije. Polemika vredna pomena.
    Elem, svastika ima značenje mira, misli se na hinduističko značenje, a nosio ju je Mahatma Gandhi kao simbol njegovog mirotvoričestva. :)

    Valdemare, postavi ti pitanje.

  2. Evo ga: koji je razlog što Sunce i Mesec gledani sa Zemlje imaju u dlaku istu veličinu?

  3. Је л' то неко трик питање?

  4. Pa ne znam, da li postoji razlog za to, ili je samo koincidencija. Mora se priznati, ogromna slučajnost za takav sklop stvari. Osim toga, Mesec je nekada bio bliže Zemlji, još se udaljava, tako da je stvar još neverovatnija: jednake su veličine samo u ovom, našem vremenu. Eto, zna li neko odgovor?

  5. Sad si našao to da pitaš kada krećem na spavanje...ccc, oka neću sklopiti.

  6. Можда само зато што се потрефило да је овај довољно близу земље и има величину која се види тако, а овај је довољно далеко од земље и иако је већи баш због удаљености изгледа исте величине?

  7. Preformulisaću pitanje: zna li neko šta je to antropski princip i kako se pomoću njega može objasniti ovaj fenomen prividne iste veličine Meseca i Sunca?

  8. Možda jer su Sunce i Mesec visoko na nebu, bez ičeg drugog da se upoređuju pa izgledaju isto ? Znam da Mesec varira u veličini kako je bliži horizontu...

  9. Naizgled varira i Sunce, zbog atmosferskih efekata, ali kad dolazi do pomračenja, vidi se potpuno preklapanje. Nije stvar u tome, već šta je antropski princip i kako se njime može objasniti ta čudna koincidencija.

  10. Da ne znači univerzum je živ ? Građen poput čoveka pa je usklađen u njegovim crtama ?

  11. Сунце је мање, скоро дупло. За трећину можда.

    Едит: или гадно трипујем

  12. Sunce je skladno, čak i malo veće za dlaku jer ima tu koronu...

  13. Удаљеност Сунца : пречник Сунца = (приближно једнако, не могу да нађем тај знак) удаљеност Месеца : пречник Месеца. То?

  14. То је поставка питања :)
    Одговор се тражи.

  15. Јебига, не знам, размишљам, али не знам. Ово мора да се зна, не може да се набоде.

  16. Ипак трипујем.
    Пошто варира удаљеност од Земље, варира и величина, у одређено доба године Сунце делује веће и обрнуто. Занимљиво је да је у праисторији Месец био доста ближи него сад, самим тим и већи, тако да је лепа коинциденција што смо ми живи сада када су отприлике једнаки.

  17. Valdemar

    Evo ga: koji je razlog što Sunce i Mesec gledani sa Zemlje imaju u dlaku istu veličinu?

    juče

    Razlog je u tome sto je sunce dalje od zemlje i samim tim manje u odnosu na mesec barem po onome sto nase oci registruju...
    EDIT: preteko me warner.

  18. Eeee, jebaga, bukvalno sam pre par dana čitala o tome. Nešto na foru da je Zemlja manja od Meseca 40 puta, a upravo toliko je i Mesec manji od Sunca. Tehnički rečeno, optička varka. :)

    EDIT: nešto sam loše zapamtila. U svakom slučaju, spominje se 40 puta. :)

  19. Nešto na foru da je Zemlja manja od Meseca 40 puta, a upravo toliko je i Mesec manji od Sunca.

    Да ми је знати шта си ти читала...

  20. Да ми је знати шта си ти читала...

    "S one strane slučajnosti", Martin Plimer i Brajan King. :D

Rekli o sajtu

Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.

Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.