Prijava

druye, kupiš par hektara zemlje, kintu imaš, negde u brdskim krajevima, posadiš voće, napraviš neku lepu funkcionalnu brvnaru i živiš život

A dobro bombi ti si žrtvovao tu slobodu da bi tvoja deca bila pametnija, nauči ih svemu onome što tebe niko nije naučio al si skapirao s godinama i biće ti život ispunjen

radis u avganistanu covece... isto si govno ili gospoda ko i ja sto sam.

pa upravo o tome ti pričam debilčino, koji je to život

nego da se vratim na temu. "vojvodina moze ovo, a mi radimo ono" je sirotinjska spika. 5 vojvodine da imamo na isti broj ljudi, i sve da zasadimo pod najmodernijom tehnologijom, isto bi ziveli ko i sad. bogati nece, odnosno oce, al za to ti ne treba vojvodina nego sljivik, a sirotilja nema da ti plati.
i sta da kazes paoru?

jaka muda da li je Njujork ili Pakistan... jel moraš da ustaneš i kad ti se ne ustaje, jel konstantno moraš odgovarati nekom, jer uvek ima neko iznad, jel stalan stres pička materina... ko to želi i ne zaslužuje bolje

ne baziraju ekonomiju na hranjenju eu npr. ili kine. ovo o cemu pricamo valjda. ili pricam turski u picku materinu, jasne stvari, ocigledne pisem ovde.

Australija najveci izvoznik govedjeg mesa na svetu, SAD druga. Uveren sam da to nije jedini proizvod u kojem su razvijene zemlje u svetskom vrhu izvoza. Nije to baza ekonomije nijedne od njih, ali da je tvoja teorija tacna, proizvodili bi taman kolko im treba za lokalne potrebe + malo preko toga i izvozili nesto sitno.

celte, kapiram ja tvoju poentu i donekle se i slažem, ali i da pretpostavimo da si sasvim u pravu, opet je poljoprivreda bar "prelazna" šansa Srbije

dok obrazuješ narod i dok mi ne postanemo konkurentni u pravljenju automobila, mobilnih telefona i solarnih panela, ima mečku da rodimo

ozbiljni smo konkurent za makar polufinale u izboru za najluđu naciju sveta, samo totalno opičen narod može da dozvoli proizvodnju guma nadomak grada od 70k ljudi (koji inače nema pijaću vodu 20 godina), go kurac smo u skoro svakom segmentu privrede, poljoprivreda je verovatno jedina stvar koju znamo da radimo

jedna dobra državna strategija, dobar biznis plan i marketing, utuvljivanje u glavu ovom debilnom narodu da to što mu je navrdeda sejao šenicu i kuruz ne znači da ne postoje i ostale biljke i možemo da se izdignemo iz siromaštva dovoljno da počnemo da ulažemo u druge stvari

srbija je od turske prćije postala evropska prćija zahvaljujući izvozu svinja u austriju, holandija je svoju bazu postavila trgovinom začina i čajeva, kako tačno misliš da od neobrazovanog naroda nesposobnog za sopstvenu državu postanemo civilizovan svet? odakle pare za obrazovanje? od kredita kod druga sija?

Slažem se sa celtom oko dela za knjige jer
Hrana + obrazovanje = tehnologija = napredak u tehnologiji = više hrane = mogućnost boljeg obrazovanja = više tehnologije/hrane = izvoz i ovaj ciklus ako se uspešno ponavlja omogućava sličan princip u svim ostalim sferama tipa rudarstvo, turizam, tekstil pa sve do jebene kulture/umetnosti
Što me dovodi do zaključka da ekonomski napredak jedne zemlje možemo meriti i po nivou nametanja njihove kulture ostatku sveta. Turske serije se nisu tek tako pojavile kod nas je ono što hoću da kažem, a Amerika i Japan za sada još uvek vode kulturološki napredak al eto sad nedavno izađe vest da je TikTok postao korišćenija platforma od Jućuba...

jaka muda da li je Njujork ili Pakistan... jel moraš da ustaneš i kad ti se ne ustaje, jel konstantno moraš odgovarati nekom, jer uvek ima neko iznad, jel stalan stres pička materina... ko to želi i ne zaslužuje bolje

pa i ne bas. mislim jeste, ako radis u drustvu uvek nekom odgovaras, cak i ako si sef nad sefovima odgovaras ljudima. stres je tvoja tolerancija na to, nesto sto je nekome stresno drugom nije itd. niko ne zeli da vecinu dana provodi u uzasnim uslovima, i poenta, ustvari mozda i smisao zivota jeste da nadjes sta tebi licno odgovara da mozes da imas bar dobar deo stvari koje pozelis, a opet da bar u sebi imas dostojanstvo kako dolazis do toga i da ti to ne pretstavlja patnju koju trpis zarad nekog boljeg sutra kad ces da kupis zemlju i budes slobodan coek.

kapiram ja slobodu poljoprivrede, brvnaru i to, ali ako oces od toga da imas jos nesto osim hrane (da prodajes nekome) vrlo brzo ces da dodjes u istu tu situaciju sa stresom i ostalim kurcima.

ili mislis da uzmes sad novac ulozis u to, i zivis od ustedjevine a to ti dodje kao zabava. sloboda itd. al nekako si morao da zaradis pre taj novac od kog ces da zivis i da imas sve ono sto nije hrana, a treba majke mu ga. ako ne tebi, a ono treba tvojima.

ali, nista od toga nema veze sa ovom pricom da ako oces da neku zemlju totalno unistis i unazadis ti uzmi pa smisli plan kako da ulozis vreme, ljude i resurse da razvijas ekonomiju poljoprivredom.

Inače, kad bombi pomenu Ruse, sa trenutnom situacijom u Južnoj Africi sa klanjem belih farmera od strane neevoluiranih primeraka homo erectusa koji su sada tamo glavni, Putin je počeo da navlači Afrikanere u Rusiju tako što im država proda napuštena imanja za smešne pare, daju im državljanstvo i subvencije. Pa kad već Serjoža i Artjom neće da rade zemlju, dovukli one koji hoće.

Što se Srbije tiče, davno postoji pravilo da je šansa malih zemalja kao što je naša u zdravoj hrani, uslugama i visokim tehnologijama. Znači orgenik, znači turizam, znači ugostiteljstvo generalno, znači IT, znači risirč i patenti. A ne Rio Tinto, gume i motanje kablova Vučiću jebem te u usta škrbava.

generalno skola, nes razvijes zemlju radeci poslove koje svako drugi moze da radi, pri cemu ne razlikujem mnogo motanje kablova i poljoprivredu, osim sto za ovo prvo manje treba nafte i prostora.

Btw ovo pričam kao da sad igramo Stronghold Crusaders na osnovnom smo nivou tek smo se smestili na plodno nam zemljište nijedna susedna nacija još ne napada jer se i oni izgrađuju. Srbija je otprilike baš stagnirala jedno 100 godina izgleda da je plejer afk

celt ima u glavi sliku poljoprivrede gde ti utovariš par tona žita za bangladeš i razvijaš poljoprivredu tako što sledeće godine daš subvencije za duplo više tona i onda umesto 400, zaradiš 800 evra

to dobrim delom i odslikava stanje poljoprivrede u srbiji

a ovo organik i bio... to ti je u zapadnoj evropi druga rec za "skuplje jer je domace".
malo sta prolazi kao organik iz zemalja treceg sveta, nisu ni nemci blesavi da sad nama daju premijum kintu za hranu kad za te pare jebem ga mogu i oni da sade.
to su fore koje mozemo da koristimo tek kad budemo eu.

celt ima u glavi sliku poljoprivrede gde ti utovariš par tona žita za bangladeš i razvijaš poljoprivredu tako što sledeće godine daš subvencije za duplo više tona i onda umesto 400, zaradiš 800 evra

a sta ti zamisljas, kako izgleda poljoprivreda na povrsini kao sto je vojvodina? armija rumenih zena bere organsko voce i povrce i pazljivo pakuje u sarene gajbice i redja na kamione sa nemackim tablicama koji to istog momenta razvoze u eu gde to posle prodaju po lokalnim pijacama?

pritom, u ovoj diskusiji se užasno zanemaruje činjenica da je srbija relativno mala zemlja sa nepunih 7 miliona stanovnika i da nam treba svega nekoliko giganata da preokrene ekonomsku sliku zemlje i postavi temelje za šta oćeš, posle ne moramo ni da se bavimo poljoprivredom jebo ga ti

uzmi italiju, nemačku, francusku, švajcarsku, svaka od njih ima po par brendova čokolade, vina, sireva ili tako nekog kurca iza kojih stoje multimilionske kompanije koje zapošljavaju desetine hiljada ljudi

a koji brend mi imamo? imamo kurac da izbijemo oči jer smo glupi ko noć, ne umemo da se izreklamiramo, a imamo potencijal da napravimo bar 5 brendova na evropskom nivou i zaposlimo 10% srbije u njima za natprosečnu platu

dal ćemo biti amerika preko noći kad to ostvarimo? nećemo, al ćemo konačno ublažiti siromaštvo što je verovatno preduslov za političku i društvenu stabilizaciju i onda možemo da pričamo o drugim stvarima

poljoprivreda je jedna od retkih šansi da ovu napaćenu zemlju dovede u red, baš bih voleo da vidim tu obrazovnu reformu koja će na ovaj stepen ludila da urodi plodom

o tome pričam sve mu jebem, a ne o hranjenju indusa ječmom

ne znam što mi toliko prebacuješ tu površinu veličine vojvodine, ja sam čak i spomenuo u jednom postu da mi se čini nepotrebnim da se forsira cela površina vojvodine

dal mislis da smo kao narod bas toliko glupi da ni poljoprivredom ne umemo da se bavimo? i sam rece ako nesto znamo to je to...

znaci bukvalno najtezi nacin da zaradis novac, proizvodeci nesto sa cim pokusavas da upadnes na zasticena i zasicena trzista, gde bi mogao nesto da zaradis od toga, sto nema apsolutno nikakve veze sa kvalitetom ili kvanitetom ili cak ni cenom toga sto radis, nego iskljucivo sa politikom i milosti ovih sto kupuju.

onda uzmes pa to izbacis na trziste, a to nesto sto pravis moze svako ko ima... prostor isto da napravi, te jedino mozes da budes konkurentan cenom. a svet veliki i siromasan...

Da smo pametni pa nasa Srbija bi hranila pola Evrope. A mi ni sebi hranu ne mozemo da proizvedemo.

uzmi italiju, nemačku, francusku, švajcarsku, svaka od njih ima po par brendova čokolade, vina, sireva ili tako nekog kurca iza kojih stoje multimilionske kompanije koje zapošljavaju desetine hiljada ljudi

a koji brend mi imamo? imamo kurac da izbijemo oči jer smo glupi ko noć, ne umemo da se izreklamiramo, a imamo potencijal da napravimo bar 5 brendova na evropskom nivou i zaposlimo 10% srbije u njima za natprosečnu platu

polagano prijatelju. nestle je dosta toga, i vrlo malo, ako i uopste ima veze sa poljoprivredom svajcarske.
sve te ogromne prehrambene korporacije nisu nesto sto razvijas lokalom poljoprivredom. mesas malo.

aj ovo za sireve i ostalo, naravno da jeste, al mi ne mozemo da pravimo francuske sireve i da od toga pravimo brendove, a francuzi se nisu bas nesto zaleteli na nas mlad sir i ajvar jebi ga.