Разноразно питање

  1. Nato, naše misli nisu u rečima, već one predstavljaju samo sredstvo realizacije/iznošenja istih. :-)
    Nadam se da ti je bar delimično pomoglo da dodješ do traženog odgovora. :-)

  2. naše misli nisu u rečima

    To znači da kada razmišljaaš o bilo kojoj stvari, u mislima je ne nazivaš imenom već vidiš samo sliku? Naravno da ne. Svemu o čemu razmišljaš daješ neko ime..na nekom jeziku, ako ne, onda nisi čovek.
    Pitanje se odnosi samo na onaj period dok gluvonemo dete ne nauči da čita i piše.

  3. Natnat
    Na kom jeziku razmišljaju deca rođena gluvonema, dok ne nauče da čitaju pa tako saznaju koji je njihov maternji jezik?

    Čovek je po rođenju "tabula rasa", tako da i gluvonema deca razmišljaju na latinskom.

  4. Intelekt se razvija pod uticajem ostvarene svesti, deca ne razmišljaju nego deluju, tek posle "poduke" odraslih postaju sposobna za samostalno mišljneje. Ona deca koja imaju normalne roditelje, ostali nauče da koriste tastaturu i miša, ali im obrišemo sve što napišu.

  5. Ovde ima interesantnih komentara: http://fremdeng.ning.com/profiles/blogs/if-a-child-is-born-deaf-what-language-does-he-she-think-in

    To znači da kada razmišljaaš o bilo kojoj stvari, u mislima je ne nazivaš imenom već vidiš samo sliku?

    Nisam stručnjak, naravno, ali zašto bi razmišljanje o nečemu obavezno uključivalo verbalni deo, čak kao jedini? Evo, dok kontam šta bih napisao, pade mi iz nekog razloga na pamet tufahija... Nisam odmah sročio reč, ali mi se valjda prijela i zamislio samo (u jbt, ala je ovo nezgodno, fak) pa tek onda mi se generisala reč "tufah'ja", a posle i "bolan".
    Mislim da koncepti ne moraju biti obavezno verbalizovani, već je to stvar upravo te najsvežije stepenice u razvoju - govora, koji dalje koristimo da prikačimo natpise konceptima.
    Znam, sada ste prvo pomislili na veliku gomilu nečeg vonjavog i onda se u glavi pojavilo "ala kenja zero ko ten", toeto. lolo

  6. To znači da kada razmišljaaš o bilo kojoj stvari, u mislima je ne nazivaš imenom već vidiš samo sliku?

    Delimično tačno, a to je deo o nenazivanju te stvari imenom, ali ne vidiš ni sliku... prosto imaš stečenu svest o tome...
    inače, razvoj i učenje deli se na nekoliko faza: oralna, analna (to su ove sa sampg početka). I verovala ili ne, bebe kad progledaju, kako psiholozi smatraju, ne mogu da razlikuju lica, predmete, itd, itd... od svega, jedino su sposobna da prepoznaju facu majke... (ajmo sad sprdnje na moj račun, iako sam mrtav ozbiljan)

  7. I verovala ili ne, bebe kad progledaju, kako psiholozi smatraju, ne mogu da razlikuju lica, predmete, itd, itd... od svega, jedino su sposobna da prepoznaju facu majke

    Da, ali ovde mislim i na decu koja imaju 5 godina, oni prepoznaju milion stvari, a ne samo facu majke. E, kojim jezikom to nazivaju?
    Kada vide cvet, kako znaju da se to zove cvet, a ne flower ili fiore ili cvijet...?

  8. pa kažem ti, pojmovi u tvom mozgu se ne beleže kao reči, već kao sasvim drugačija, biohemijska forma...
    EDIT: I kompjuter ne pamti slovo koje ti otkucaš kao slovo već kao tačno određenu kombinaciju jedinice i nule...

  9. To si sad izmislio :)

  10. Nisam, bre! Pa šta ti misliš - da tvoj mozak kaže ruci tako i tako se ispruži, ne ulevo nego udesno, ovo ili ono... jednostavno samo pošalje akcioni potencijal koji na terminalnim završecima izaziva lučenje acetil-holina u predelu motorne ploče, a pokret je tačno definisan i kontroolisan...u deliću sekunde... a nervna vlakna duga i po metar... pa ti gledaj...
    čisto pokušavam da ti demonstriram da je sve biohemija...
    a da svi procesi i mogućnosti našeg mozga nisu otkrivene, i nisu...

  11. E, sad nemam vremena, ali kasnije ću da izguglam ovaj "acetil-holin", bolje bi ti bilo da to postoji!

  12. ahahaahaha, vrsta neurotransmitera... naći ćeš ga sigurno... :)

  13. Bebe imaju mikročip u glavama koji posle druge godine eventualno treće(bilo je slučajeva i u šestoj godini da se desi) nestaje tj. topi se i mozak ga upija i to je znak da beba više nije beba već dete.

  14. Da al to tek kad se rutuje, pre toga ne može.

  15. Како да јаја не пукну кад их кувам? Дакле, питање за жене и Бруса, ови што ће да питају а јел те боле хехе могу да ми сишу иста.

  16. nemoj previše da ih kuvaš i nemoj na naglo da ih zagrevaš i obavezno dodaj malo soli u vodu

  17. Jep.
    Ubaciš jajo u vodu, uključiš na četvorku ringlu (ako je 6 max.). Kad provri voda, isključiš.
    Polako se kuvaju, neće se prekuvati (zeleni deo), ne bi trebalo da puknu, ali će se skuvati.

  18. zeleni deo

    Kakva ozračena jaja ti jedeš?

  19. o gospode bože, kako jaja puknu uopšte kad ih kuvaš?
    staviš u vodu, sačekaš da provri, ako oćeš meko kuvana jaja, 4 minuta čekaš dok vri voda, ako oćeš da žumance bude tvrđe, onda 7-8 minuta
    ja filozofije bokte

Rekli o sajtu

Kada pitate dva čoveka o nečemu, dobićete više od dva mišljenja. Na toj osnovi je stvoren Vukajlija. Rečnik slenga i idioma.

Kompjuterska Biblioteka · 7. Maj 2009.