Kviz - ''Istorija''

  1. Царе појасни, жива ти деца

  2. Šta ti nije jasno?

  3. Па како је он први краљ Србије

  4. Pa jesam li ti u postu sa odgovorom objasnio da se srpska srednjovekovna država nije zvala Srbija, u čemu je problem?

  5. Trik pitanje, što bi reko naš ministar Verbić.

  6. Па када је владао, којом Србијом јебогати

  7. Čemu služi Vikipedija? Habzburzi su Požarevačkim mirom (jul 1718) zaposeli današnje centralne delove Srbije. Car Svetog rimskog carstva, Karlo VI od Habzburga, formirao je dve jedinice: Kraljevinu Srbiju i Temišvarski Banat. Kao kralj Srbije bio je Karlo I (jer, gle čuda, u Srbiji nije bilo kraljeva koji su se zvali Karlo pre njega). Bla bla bla, Osmanski sultanat 1737. objavljuje rat i dve godine kasnije u Beogradu je potpisan mir da se granica vrati na Savu i Dunav

  8. Ја колико знам, заузети су само северни део Србије и Босне, као и делови војводине, не централни део

  9. Али хвала теби, нисам то знао

  10. Rekao sam centralni delovi današnje Srbije, jedino ako se ne zalažeš za nezavisnost Vojvodine. I nije mi jasno otkud Vojvodina u prvoj polovini 18. veka

  11. A posebno mi nije jasno kakve veze tvoj komentar ima sa bilo čime

  12. Волео бих да дискутујем, али ми сада пуца курац, жив био и Христос се роди

  13. A utipiste ga.
    Ajde evo jedno praznično.

    Zašto je Isusu dodeljen baš ovaj datum za rođendan, odnosno da bi se poklapao sa kojim paganskim praznikom? I zamenio ga naravno.

  14. Saturnalijama, zapravo Saturnalije su bile oko kratkodnevnice, ali pošto smo mi pomerili kalendar, da bi ga izjednačili sa zapadnim svetom, to više nije isto. Pa možemo da slavimo Saturnalije i Božić. :D

  15. Ah, čuvena Kurir-level teorija o Dies Natalis Solis Invicti
    Ako se moj odgovor priznaje, nek postavlja ko šta ima

  16. Mislio sam na Saturnalije, ajde teraj Vencingetorikse.

    Ali i Carov odgovor je tehnički tačan.
    Teško je reći koji prodavci magle su prepisivali od kojih i kada, verovatno svi od svih u jednom ili drugom trenutku, samo su ovi što su ostali do danas bili najuspešniji, to je sigurno.

  17. Ajde, novo pitanje: Koji astronom je formirao Julijanski kalendar?

  18. Kad niko ne odgovara ceo dan valja promeniti pitanje, kaze stara narodna

Rekli o sajtu

Slavna Vukajlija. Ima glupih stvari, ima bezveznih, ali ima i jako puno brilijantnih. Neću previše dužiti, samo odite tam pa vidite sami. Samo jedno upozorenje - ima ponešto napisano i na ćirilici (iako smatram da svako, ko kolko-tolko drži do opće kulture zna ćirilicu).

Skodin blog · 04. Septembar 2010.