Prijava

Pekic jebe, ali je za njega (makar meni) potrebna mrtva tisina da bih ga ispratio. Zavrsavam vreme cuda od njega upravo.

Nije važno gde se rodio. Živeo u Beogradu, pisao na srpskom, meni je dovoljno utvrditi da je domaći. I Crnjanski i Kostić se rodili u Ugarskoj, pa su opet domaći pisci. Vuk Karadžić rođen u Turskoj, ej!

Pekić je mene kupio sa ''Novim Jerusalimom''. Nekoliko pripovjedaka iz različitih istorijskih doba, gdje te izvanredno postavlja u to vrijeme, koliko god ti neupućen u njega bio. To je vjerovatno i jedan od razloga zašto ''Sentimentalnu istoriju Britanskog carstva'' držim za jednu od boljih istorijskih knjiga koju sam ikad pročitao, a razlog je taj što Pekić ne barata brojevima toliko puno, drži ih se, ali se ne vrti stalno oko njih, i po osvrtima na ostale pisce i na djela, koji se nalaze na maltene svim stranicama knjige, može da se vidi da se samo za tu knjigu spremao mnogo dugo, godinama kontam.

edit: sjećam se dijela, priča nešto o početku drugog milenijuma, ratovi u Evropi, Britanija u kurcu, i odjednom ide rečenica: ''Tada je u Evropu stigla trešnja.''

edit2: ovaj opis...

Iako je opšta odlika doba koje zovemo džordžijanskim elegancija, i sve njene reprezentativne slike prikazuju i prirodnu i veštačku pozadinu života kao remek-delo jednostavne harmonije i lepote po kome se ležerno kreću gospoda u zlatom izvezenim odorama, dame u raskošnim haljinama, tanane, brze kočije, tankovrati konji i smrtno mršavi hrtovi, a žbunje ispred jarkobelih Nashovih građevina kao da raste po komandi nekog fanatika geometrije, brutalna i gnusna politička karikatura po novinama, čija je neiscrpna tema upravo naš kraljevski hanoverski četvoropreg, priča jednu sasvim drugu priču.

Vidjeh mu biografiju sada, prilicno se napatio.

To mu je božja kazna što je osnovao Demokratsku stranku. Il što je bio mason :)
Ali posle recimo ove rečenice dovoljno je da ga ne smatram ni Srbinom, ni Crnogorcem, već čovekom.
http://s22.postimg.org/r2giym6sh/Crna_Gora_copy.jpg

slažem se. ali ne postoji samo jedna istina.

E pa ne znam. Možda postoji jedna, i njene različite interpretacije. Uvek je bilo ili tačno ovako ili tačno onako, a tvoja i moja gledišta mogu da se razlikuju. Ali ako u jednom trenutku imaš jedan stav, a u drugom, utilitarno, zauzmeš neki drugi radi ostvarenja ciljeva koje si zadao sebi, a nisi ubeđen da je taj drugi "istinit", već samo koristan, to jest, ako svesno lažeš druge... Zapetljao sam se, ali to je to.

da ne duljimo odje kapiram da govoris o politici neka se time bave oni kojima je to posao

Pa delimično, ali nema veze. Pročitajte njegovu Kako upokojiti vampira, odlična je. Toliko inteligentnu knjigu teško je naći.

валде а кад сам те ономад питао за мишљење о ванпиру ти си рекао да немаш појма јер ниси читао... какво разочарење брт (осим ако си је после тога прочитао јер сам те заинтригирао, онда није разочарење)

Moguće da je i bilo zato, sad se i ne sećam, ali ako je bilo zato, hvala ti, zato što knjiga ubija koliko je dobra.

Uf...Koliko ljudi - toliko i istina. Koliko ljudi - toliko i svetova. Iako je istina jedna, kao uostalom i svet, ljudi ih dozivljavaju na tako razlicite i oprecne nacine da su u stanju da zive, poginu, ubiju ili potpuno odbace i jedno i drugo, iskljucivo jer covek sebi pridaje previse znacaja. Kao kada pogledas snimak iz Alepa gde dva muslimana pod patronatom jedne ideje koju ne razumeju i kojoj stete, gadjaju jedan drugog molotovljevim koktelima i obojica istovremeno vicu Alah akbar..Postoji predlog da se cak ukine i pojam definicije, iz prostog razloga sto pojedine pojave imaju i preko trista zvanicnih definicija. U Finskoj recimo deca prestaju da izucavaju predmete u skolama i prelaze na proucavanje fenomena - fenomen drustva, biologije, vode..Svet je sam po sebi prevashodno arhaicna cinjenica, cime prestaje da bude cinjenicai postaje fenomen koji je nemoguce razumeti - iz prostog razloga sto je nesaglediv i sto se konstantno menja. Svet jednog coveka staje u ono sto je video i iskusio, okusao, ljude koje je upoznao i vreme koje je proveo zabavljajuci se sopstvenim duhovnim putesestvijama. A to je jako malo..

Ehm ako pocinjes Pekica, pretpostavljam da bi trebalo krenuti sa ovim http://fenomeni.me/wp-content/uploads/2013/08/vreme-reci-b.pekic_.jpg to je knjiga intervjua - njegov zivot i vidjenje knjizevnosti, sopstvenog dela i tako to..

mili moji evo trenutno se zabavljam pomalo sa titom livijem razbiću sve

Procitao sidartu juce od hesea, takodje odlicna. Jos tri knjige i završavam sa njim. Zao mi sto nisam imao ranije vremena da ga pročitam al nikad nije kasno. Danas krecem od njega srecan je ko ume da voli.

Milos-88
Konačno nadjoh vremena da zavrsim lolitu. Odlicna ali odlicna knjiga, toliko odlicna da sam stekao utisak u jednom trenutku da ono nije mogao da napise covek koji nije stvarno pedofil. Plus sto mi toliko držala pažnju da sam danas procitao oko 170 strana.
Evo jedan zanimljiv tekst, uključujući i komentare o Nabokovu.

Ubedi te covek da si i sam pedofilcina. Predobra knjiga, sto vise odmice radnja, to vise imas zelju da nasamaras klinku, a matorom da platis kurvu...ok nista
Poii vtk

Elem, Dvojnika od Dostojevskog planiram da uzmemem, zavrsih Karamazove posle sto godina, sve mi zao da zavrsim, jer ne volim da citam vise puta iste knjige. A obozavam ga.

Inace uzeh da pogledam onu seriju Karamazove, u prvih pet minuta su se popisali po knjizi, najgore ekranizovanje nekog dela ikad

Elem, Dvojnika od Dostojevskog planiram da uzmemem, zavrsih Karamazove posle sto godina, sve mi zao da zavrsim, jer ne volim da citam vise puta iste knjige. A obozavam ga.

Davno sam čitao Dvojnika; dešavanje je nadrealno dobro. Uglavnom, kritika (Bjelanski) ga je isprva loše ocenila, međutim tek kada su Adler i Jung, čini mi se, počeli govoriti o podvojenoj ličnosti delo je dobilo na vrednosti. Samo se tu ne radi o klasičnoj shizofreniji kakvu mi poznajemo, već o posledici odnosa na relaciji ego - ego ideal. I tipično za Dostojevskoj; motiv odnosno ideja ------> posledica ideje.
Ima podosta simbolike u odnosu na ono što on jeste, i ono što on želi da bude, obrati pažnju.
Na poslednju stvar

EDIT;
Obavezno pročitaj Zapise iz mrtvog doma, odlepićes.

Inače sam počeo čitati kafkin Zamak iznova; kako je nenormalno dobro poređenje dao u jednom delu: ''Vas dvojica ste slični...slični ste kao zmije.''
Tek sam sada obratio pažnju

Ubedi te covek da si i sam pedofilcina. Predobra knjiga, sto vise odmice radnja, to vise imas zelju da nasamaras klinku, a matorom da platis kurvu...ok nista
Poii vtk

Elem, Dvojnika od Dostojevskog planiram da uzmemem, zavrsih Karamazove posle sto godina, sve mi zao da zavrsim, jer ne volim da citam vise puta iste knjige. A obozavam ga.

Ovo za ubedjivanje +
A i ja ne volim da citam vise puta iste mada ima par knjiga koje sam citao vise puta. Dvojnik je dobar i verovatno medju prvim knjigama sa podvojenim ličnostima a uzmi od njega zapise iz mrtvog doma i idiota ako nisi, ubijaju.

Nisam video pancerin post, ispada da slično rekosmo. A zamak planiram uskoro i ja da citam.

@Milos-88

Kakav je hese? Imam druga jednog koji je prenalozen na njegove knjige, al vise verujem tvom misljenju lolo