Prijava

Zameni SAMO JEDNU komponentu metka (cauru, kapislu, zrno, barut), pa cak i masinu na kojoj je municija spravljena-sve ide iznova, ne postoji sansa da znas sta ce da se desi.

Sreća pa je predmet lingvistike ono što već postoji, funkcioniše i sasvim je dostupno proučavanju.

valdemare tražiš dokaze nećeš klipove i linkove. Kad kajzen omogući da se ubaci koska u post možda i dobiješ dokaz.

Nisam tražio koske, ni dokaze, za ono što naokolo izvikuješ ne mogu da postoje dokazi. Za teoriju evolucije postoje koske kao dokazi, da, ali za tvoju scijentističku religioznost.... samo tvoja vera. Poštujem, tolerišem, ne teraj me da mislim isto kao ti, i sve je ok.

ali za tvoju scijentističku religioznost.... samo tvoja vera

ja i tom kruz sajentolozi bokte mazo
http://i.imgur.com/v0EXOcq.jpg

ne teraj me da mislim isto kao ti

pridružite nam se , svi ste dobro došli!
http://nyulocal.com/wp-content/uploads/2012/09/tom_cruise_scientology-250x290.jpg
SCIENTOLOGY
C
I
E
N
T
O
L
O
G
Y

Scijentisticki i sajentoloski nije isto, pogledaj neki klip koji to objasnjava.

Sreća pa je predmet lingvistike ono što već postoji, funkcioniše i sasvim je dostupno proučavanju.

Ma nasa lingistvika je hermeticna i sama sebi dovoljna, tipican primer mrtve nauke u kojoj pravila pisu bradonje koje pustaju bradu o drzavnom trosku, a u recnik nece da stave vulgarne pojmove je su mnogo fini.
Dao sam primer "Skalamerija". U svim recnicima u kojima taj pojam postoji bice napisano nesto kao "komplikovano i glomazno, neestetski i slicna sranja. Evo npr. na Vokabular.org:

skalamerija (grč. skalenos iskrivljen)
gomila predmeta ili jedna sprava odnosno građevina napravljena nesimetrično i bez sklada.

A Skalamerija je bilo artiljerijsko orudje Ceske proizvodnje, za sta postoje dokazi u muzeju i arhivi Zastave u Kragujevcu. Veliko, komplikovano i neobicno, toliko da se izraz zapatio u narodu i ostao do dana danasnjeg. I onda bradonja ili neki njemu slican napise "skalamerija (grč. skalenos iskrivljen)" i on je kao pametan i to stavi u recnik, BEZ IKAKVIH DOKAZA. Evo ja sam trenutno u Grckoj, i pitao sam vlasnika kuce, ovoga sto mi je izanajmio camac, i random Cicu koji prodaje kumkvate jel znaju sta je skalamerija-znaju kurac. Ali drzavni bradonja kenja li kenja i drzava nam je puna takvih likova i zato smo i propali. Svi samo seru i prave se pametni nekaznjeno i jos primaju pare za to.

jebote, pa vas sve ne mrzi da od rane zore svirate kurcu na ovoj temi? neverovatno...

Donekle si u pravu oko tih bradonja, ali prvo: koji rečnik. Drugo: mešaš leksikografiju i lingvistiku, a treće, pričam o lingvistici kao nauci, ne lingvistici kod nas, koja je na izuzetno niskim granama. To je kao kad bi uzeo ekonomski menadžment na Megatrendu i proglasio celu ekonomsku nauku za sranje. Čuo si verovatno za Ferdinanda de Sosira i Noama Čomskog, ako ništa drugo. Ako nisi, pogledaj. Drugo, reč za to oruđe i potiče iz grčkog, i znači to što znači, a do nas je verovatno stigla tako kako si napisao, a možda i nije. U Klajnovom rečniku starih reči stoji to skalenos kao poreklo, ali pod znakom pitanja, što znači da nedostaje relevantan dokaz, i autor to priznaje. Vokabular ne uzimaj uopšte kao nešto naučno relevantno, to je hrpa sranja. Ako te interesuje leksikografija, uzmi rečnik SANU ili Matice.

To je kao kad bi uzeo ekonomski menadžment na Megatrendu i proglasio celu ekonomsku nauku za sranje.

Ja ekonomiju proglašavam za sranje nauku nevezano za megatrend.

Валдемаре, Роберто Унгер, мишљење?

Scijentisticki i sajentoloski nije isto

postoji i scijentistička sekta: http://www.vokabular.org/?search=scijentizam&lang=sr-lat
samo da bude jasno, ja sam sajentološka:)
Čomski je već druga priča, imam neke knjige i u pdf-u a i ''normalne'' samo još ga nisam detaljno čitao. Prvo ove sajentologe da obradim pa ću Čomskog ;)(okačio bih jedan urnebesan klip sa Ali -Džijem i Čomskim ali red je da ispoštujem valdemara, nećemo na ozbiljnim temama humoritičke klipove sa jutuba)

ipak ću okačit, ali g pitao čomskog da li i životinje imaju jezik, haha. Identična debata ko ovde, samo mnogo zanimljivija:
https://www.youtube.com/watch?v=USrAeKkxWUs

To nisam znao, ali mislio sam na ovo, ali znaš na šta sam mislio.
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC
Inače, ozbiljno, Vokabular je golo govno od rečnika. Stoji mu beta, zaboga, i to već duže od pet godina... Pričao mi je prekjuče lik kako funkcionišu. Pokradu Vujakliju, Klajića, Klajna, rečnik SANU i Matice, pa onda urade dobro indeksiranje (valjda se to tako zove) tako da njihovi rezultati prvi iskaču na Guglovoj pretrazi. Iako su zastareli i u dosta slučajeva netačni.

ali g pitao čomskog da li i životinje imaju jezik, haha. Identična debata ko ovde, samo mnogo zanimljivija:

Po mom mišljenju, ovaj kratak intervju veoma američki, u negativnom smislu te reči :)

Валдемаре, Роберто Унгер, мишљење?

Nisam ništa čitao od njega, a o njemu znam vrlo malo. Ali ako je čovek u alternativac, humanista i zagovara nepostojanje toliko potenciranog istorijskog i socijalnog determinizma, to mi se veoma sviđa. Čitam nešto o njemu sad, kad si napisao, čini mi se da mu vredi posvetiti pažnju, pogotovo ono kad kaže da je društvo artefakt i takvo kakvo je nije produkt nekog prirodnog poretka koji ga je u razvoju usmeravao da bude na to kakvo je danas. Pogotovo što se tiče razvoja društva u budućnosti... Hvala na sugestiji :)

Ja ekonomiju proglašavam za sranje nauku nevezano za megatrend.

Jbg, ako postoje oblaci, postoji meteorologija, ako postoji društvo, postoji sociologija, ako postoji poslovanje, postoji ekonomija. Ne razumem se u ekonomiju, dosadna mi je, ali valjda i ona mora da postoji.

Jbg, ako postoje oblaci, postoji meteorologija, ako postoji društvo, postoji sociologija, ako postoji poslovanje, postoji ekonomija. Ne razumem se u ekonomiju, dosadna mi je, ali valjda i ona mora da postoji.

Ma jok, pogle im usmerenja, da svega toga sutra nestane niko plakao ne bi.

Bankarstvo - umetnost pisanja sitnim slovima, 350 godina engleske istorije tokom progona jevrejskih bankara mnogi računaju za zlatno doba
Marketing - nepresušan izvor genijalnosti kao što je 'koca laganica', opstaje samo zbog velikog procenta naivčina
Računovodstvo - služi samo da te lakše oporezuju
Turizam - beskorisna stvar, ili imaš nešto što ljudi hoće da vide ili nemaš
Statistika - fragment matematike, egzaktna disciplina koja daje neegzaktne rezultate
Menadžment - izmišljen jer 'gazdin sinovac' ne zvuči dovoljno impresivno

Mislim da negde imam definiciju o sedam ekonomskih smrtnih grehova, bemliga gde je to sad :)

Čuo si verovatno za Ferdinanda de Sosira i Noama Čomskog, ako ništa drugo.

Blagog pojma nisam imao da je Comski i lingvista. Sad kad procitah to o njemu i o teoriji automata, na pamet mi je pao i Spasoje Vlajic sa svojom teorijom boja, brojeva i glasova. Do ruku mi je dosla ta knjiga, mislim da je jos uvek imam, procitao sam je i odbacio kao glupost, a mozda je cica u pravu. U svakom slucaju, nesto sam naucio.:)

Drugo, reč za to oruđe i potiče iz grčkog, i znači to što znači, a do nas je verovatno stigla tako kako si napisao, a možda i nije.

E pa ne potice iz Grckog. Lepo sam napisao da je proizvodjac bila Škoda, a to sa sobom povlaci i Ceski jezik. Skala Merija (tacnije Škala Meria) je na Ceskom VAGA sa tasovima, na sta je to govno od haubice i licilo, zbog kontrategova za balansiranje odatle i naziv. Mi smo to lepo sastavili kao Skalamerija. I sad, ako su prve Skalamerije remontovane 1907 godine, i ako ustanovimo da se u svakodnevnom govoru Srpskog jezika izraz javlja tek kasnije onda sa visokom sigurnoscu mozemo tvrditi da sam ja u pravu, a da bradonji treba obesiti teg od petnaest kila za jaja. I za to ces znati Ti, i onaj ko je bio lud da prati ovu nasu diskusiju.
GDE JE MOJA NACIONALNA PENZIJA!!! Za izuzetan doprinos Srpskome jeziku, i unistenje mrskog bradonje.

Ово што Торазулу прича је управо оно што критичари науке критикују. Мрске брадоње које мисле да наука стаје где њихов мозак стаје или њихова струка. Некад и идеологија. Те мрске чиче. А други проблем науке су недовољно плаћени научници које могу да подмите владе и компаније. Трећи је нека мешавина, а то је незаинтересованост за искрену и транспарентну науку која неће бити ограничена лажним моралом, обичајима, политиком, парама, догмама, јавним мњењем и неким погрешним мотивима. Е то је озбиљан проблем и захтева реконструкцију друштва.

to sto si reko bukvalno opisuje nauku. nije vise bice nezavisnomod coveka nego je nesto sto smo mi definisali, i ima sve falinke ko i mi.

nego, inaf is inaf, smorila tema.

Fale granjikini postovi ovde jbg.

I sad, ako su prve Skalamerije remontovane 1907 godine, i ako ustanovimo da se u svakodnevnom govoru Srpskog jezika izraz javlja tek kasnije onda sa visokom sigurnoscu mozemo tvrditi da sam ja u pravu, a da bradonji treba obesiti teg od petnaest kila za jaja.

Ma u pravu si ti. Ali srpska reč "mera" starijeg je porekla, verovatno je pozajmljena iz starogrčkog (μέτρα), a odatle je ušla i u druge jezike (measure, Messung...).
https://translate.google.rs/?hl=sr#sr/el/%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B0
Isto i skala, σκαλώνω
https://translate.google.rs/?hl=sr#el/en/%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CF%89
Nego, netačnost pri definisanju nije uopšte najgrđa stvar kod srpske leksikologije. Ti si se uhvatio sad za jednu grešku, a nevolja je što stvar vode (kao i svuda kod nas) klanovi i mafija i matore bradonje... A rečničke definicije (za ove ozbiljne rečnike, ne Vokabular) rade mladi ljudi u Institutu za srpski jezik i u Matici srpskoj, koji su bedno plaćeni ili im kasne plate po par meseci. I ljudi odlaze iz tih institucija i naučne ustanove koje se bave jezikom kod nas jednostavno nemaju kadrove. Al odoh od teme, što kaže Kelt, smorilo.

Па и не можемо да се вратимо на тему кад нема расправе. Теорија еволуције допуњена генетиком, ембриологијом и молекуларном биологијом, са додатним објашњењима из геологије, хемије и у случају човека антропологије, је једина нормална теорија која описује развој живог света и као таква је тачна.

Можемо једино да причамо у оквирима еволуције или ако је неко до јаја, нек је даље развије или допуни.

за искрену и транспарентну науку која неће бити ограничена лажним моралом, обичајима, политиком, парама, догмама, јавним мњењем и неким погрешним мотивима.

To da nauka nema agendu, da je neograničena cajtgajtom i slično je jedan od mitova nauke. To se najlakše uviđa u društvenim (kako mnogi vole da kažu "mekim") naukama. Kada astrofizičar govori o Velikom atraktoru za koji još uvek nemaju pojma šta je, znaju samo da je neka gravitaciona anomalija u našem superklasteru, to ima malo efekta na svakodnevni život ljudi. Međutim, kada psiholozi i psihijatri kažu da ne znaju šta tačno izaziva određeni poremećaj, ali propisuju koja su ponašanja prihvatljiva, "prirodna" i "normalna", a koja nisu, te pacijenti bivaju stigmatizovani, lečeni ili "lečeni", to je već sasvim druga priča.
Masturbacija je bila znak ludila.
Lekar iz rane američke istorije je ustanovio da crnački robovi često oboljevaju od drapetomanije, što je bolesni nagon robova za slobodom.
U domaćoj psihijatriji je u drugoj polovini 20. veka postojao poremećaj noćno skitanje od kojeg su "oboljevali" mladi buntovnici.
Homoseksualnost je "lečena" elektrošokovima što je bilo u skladu sa dominantnom ideologijom bihejvizorizma u psihologiji 50-ih godina; a "lečena" je na prvom mestu jer je dominantna društvena klima gledala na te ljude kao bolesne, poremećene, izopačene. U Srbiji, sve do 2009. homoseksualnost je bila zvanično na listi poremećaja.
I tako dalje.

Fokusirao sam se samo na psiho-nauke, ali primera ima i u ostalim naukama.

---------------------------------------

Sada čekamo da neko izjavi kako to uopšte nisu nauke.