Prijava

Ja samo nešto mislim, da ako i bude pronađen odgovor na ta neka pitanja, kojima se svi mi bavimo u ovom ili onom delu života, da će to biti kraj ovog postojanja i početak novog, opet sa istim ciljem da se pruži odgovor na isto pitanje. Da tu u stvari odgovor nije ni bitan, nego sama potraga za njim. Što je to tako i ko je to smislio, ne znam.

Ja sam bio ubeđen da je to ollanik otvorio.

Tu sam ja, samo radim pa snajperišem samo :)

Slažem se stoprocentno, ne bi bilo zanimljivo da se dođe do finalnog odgovora.
Moram sad da napuštam ovaj univerzum - prebacujem se na realm snova, laku noć o/

https://www.youtube.com/watch?v=TT-_uCLwKhQ

Ovo me isto onako odavno golica. Sve postoji svuda, ali samo kada se opaža, odnosno meri, postoji u jednom određenom mestu.

Aaa, tu si Che vu. :)

Tu sam :)
Kosmos - štasmos

Inače, mišljenja sam da ljudsko društvo nije dovoljno humanistički sazrelo za doba koje nas očekuje, doba velikih napredaka u svetu tehnologije i nauke.

U 19. veku je pokušana izgradnja jednog sveobuhvatnog sistema (hegel i ekipa) koji je međutim bio prilično apstraktan i neshvatljiv mnogima da bi mogao da se primeni, a pomalo i pasivan, pa se kasnije fatalizovao i izopačio u nacionalsocijalizam, fašizam, komunizam itd.

Da ne palamudim previše, poenta je da se nikad nije u potpunosti razvio sveobuhvatni sistem naučnog saznanja, a posebno onaj deo o tome kako nauka utiče na društvo, i kako društvena struktura i procesi utiču na naučnu aktivnost. Nisu uspostavljene moralne norme u odnosu nauke i društva, šta se sme, šta se ne sme, šta je istinita, proverena informacija, a šta je lažna, propagandna vest, šta je pretpostavka, šta je teorija, šta predstavlja dokaz itd. Dajte prvo ovo sve da utvrdimo i razumemo, lako ćemo posle AI ako treba, lako ćemo put u svemir, dajte da vidimo šta ćemo sa ovim oružjem koje može da uništi čitavu planetu ako se nekome digne.

Zato se ja zalažem za izučavanje humanističkih nauka pre svega, da znamo šta radimo i zašto to radimo, koji je cilj. Ovako se srlja previše, ne postoji jedan sistem koji će reći: E alo kolega lepo je što si ti radoznao koliko daleko možemo da odemo u razvoju nečega, ali čekaj malo, razmisli o posledicama, možda ti to zagađuje okean previše, možda će taj tvoj AI više štete da napravi u budućnosti nego koristi, daj uzmi malo čitaj Bodrijara npr. prvo, polako

A ovi jahači čuveni poput gore okačenog Tajsona, Dokinsa, Krausa, umesto da zagovaraju sličan stav kao što su naučnici u prošlosti i činili, oni ruše ove temelje, ruše naučni metod, ruše filozofiju kao disciplinu, ruše etiku, logiku, zatim svode čoveka na nebitnu slučajnu pojavu u nekoj tamo galaksiji, pa rođaci upravo se serete u kompletan umni rad vekovima unazad, zato sad imamo pojave da se napredak u nekim oblastima, tipa medicini, namerno koči zbog nečije materijalne koristi, zato se narod truje zbog iste te koristi svim i svačim, jer je čovek nebitan, pa šta i ako propadne, nije neka šteta

Dalje, razumevanje psihologije čoveka je takođe krucijalno, može sad neko reći, pa šta, u ljudskoj prirodi je da bude zao, da krade ako može, da vara, da laže, da maže, to će biti uvek i svuda. Dajte da razmotrimo ima li osnova za takav stav, koliko samo vaspitanje utiče na to, da li možemo uvesti ispravne sankcije takvih kršenja.

Ono zbog čega ovo sve pričam, a u vezi sa temom, ljudi su danas bombardovani svime i svačime, milion informacija, milion yt klipova gde ih napadaju crnim rupama, velikim praskovima, te nastali smo od gljiva, te od vanzemaljaca, pa multidimenzije, te mi smo u simulaciji, lepo je interesovati se, ali da li je pametno nabacivati samo 100000 pretpostavki pa koja ubode, ili postaviti neki metod koji će postepeno ali sigurno dovoditi do spoznaje, do saznanja
Ljudi će svašta poverovati, nesreća pa ima ovih sofista još uvek, čak su jači nego ikad, za pare, za priču, za popularnost će baciti bilo kakvu glupost, a ljudi se pecaju, pa nastane 100000 različitih teorija, priča, pretpostavki, pa rasprave šta je tačno, pa na kraju: e vidiš da čovek ne može ništa ni da zna na ovom svetu, sve je relativno, ajde da se malo provodim dok još mogu, šta me bole kurci za bilo šta, a kapitalista smeje se, a zemlja propada, a uređeno društvo nestaje, a godine proučavanja i gomilanja znanja ode ukurac

moramo naučiti kako da učimo xd

eto, malo je poduzi post da prostite, nesto mi doslo u ove kasne sate

obicno posle slicnih izjava dobijem komentare da sam ostao u proslom, a nekad i pretproslom veku jbg sta cu kad nisam napredan xd

A to je jedini put ka napretku zapravo, samo ljudi pogresno tumace pojam napredno, vidimo na primeru nase zemlje xd

Slažem se za NDGT-a da je proleterčina, u odnosu na Sagana nije objavio ni pola broja naučnih radova, ali zato ne izlazi iz TV studija. Takođe je od sebe napravio preforsiranog šampiona anti-teizma, (ono trolovanje religije u njegovom "Kosmos"-u je u najmanju ruku neprijatno za gledanje, trebao bi malo da gleda debate Kristofera Hičensa), dakle postao je gori religiozni fanatik ateizma nego Dokins jebeni.
Doduše, jeste zaslužan za popularizovanje nauke u poslednjih 10-ak godina, mnogi klinci koji se možda ne bi zainteresovali za nauku su dobili inspiraciju kroz njegove dostupne i popularne programe, malo je manje punchable face od Koksa, ali kao što kažeš ako se ne zna smer u kojem bi trebalo da idemo nego samo nagađa, ima tendenciju da sve to preraste u drkanje kurca. Kao one teorije struna, na primer.

Onog momenta kad je novac stao u službu stvaranja još novca skrenuli smo. Inače, ovo tronoščevo razmatranje ima itekako smisla.

Tronogi moraš da skapiraš da se sistemi stvaraju i ruše, zakoni su danas na snazi, sutra ih već opovrgavaju. Sve se konstantno menja. Razumem ja tvoj hir za nekakvim redom i redosledom odvijanja naučnih istraživanja i dostignuća, ali tako nešto je ravno diktaturi u kojoj ti je dozvoljeno da misliš samo o onom što je ponuđeno i nikako izvan granica društva koje je odredilo svoje prioritete. Protiv toga treba da se borimo. Kultura ti nije prijatelj - ne dozvoli da gomila knjiga formira tvoje mišljenje, pokušaj da ne veruješ ni u šta. Ako veruješ u nešto predaješ svoju moć tome, što ne mora da bude automatski loša stvar, ali tvoje rasuđivanje će uvek biti vođeno time u šta si ubeđen.

Ima smisla ovo što kaže Tronožac, ali i ovo što kaže Triforce. Periodi uređenosti i humanizma smenjuju periodi haosa i dehumanizacije, ima to svoju ulogu. Mi smo sada slučajno u ovom drugom, pitanje je dokle će terati dok se stanje opet ne preokrene. Ili dok ne dođe do nekog balansa između ta dva.

haos i kreacija ne mogu da egzistiraju zajedno, smenjuju se kada jedno od njih dostigne vrhunac trenutne mogucnosti i razvitka covecanstva i urusi samo sebe... ponavljam, od kako postoje bilo kakvi dokazi i zapisi o covecanstvu kao takvom, ono se nije sustinski promenilo, tako da je tesko reci da li je sceni progres ili progresivna dubioza

Brt ti totalno rusis stereotip o navijacima huliganima kako su glupi kao kurac, realno sad

grobari nisu navijaci niti huligani, proguglaj malo reci avant garde, gtr, punk, knjizevnost i slicno...

I čas posla se čovek vrati u debil-mod

Hahahaha dobar dobar

pušite kurac oćete li opet da ga pomamite. dobar bombaš.

Копре Недри
Brt ti totalno rusis stereotip o navijacima huliganima kako su glupi kao kurac, realno sad

pre 9 minuta
Thumb partizan
bombas
grobari nisu navijaci niti huligani, proguglaj malo reci avant garde, gtr, punk, knjizevnost i slicno...

pre 6 minuta

hahahahaha