Prijava

Sutra u 22:30 dva astronauta putuju u svemir, korak blize kolonizaciji Marsa. Bice lajvstrim na youtube

kvota 1.01 da bombaš zna astronaute jebene

cestitke za grad sabac, stvarno avangardno

ako se maknemo od ovih vesti o nasi, marsu i slicnim stvarima koje su po vestima dok tehnologija napreduje, jebeni spacex napravio da sad kod njih mozes da odes na sajt, kazes kolko kila hoces da izbacis u svemir i na koju visinu, orbitu statiznam odaberes i kao oni automobil-konfiguratori, biras oces da ti napravimo ovo-ono i izbaci ti cenu, kolko da uplatis sad da rezervises mesto. da stavis nesto u orbitu.

recimo, 2021. ako hoces da lansiras 200kg u nizu orbitu, kosta 1.36M$. Mozda izgleda kao velika cifra ali nije za ovako nesto.

imas vec firme koje kupe ovako neki veci slot, i onda naprave kostur i konstrukciju za izbacivanje vise malih satelita https://en.wikipedia.org/wiki/CubeSat, i onda mozes ako imas mali satelit to da lansiras za 50-100k$

cenim da ce telekomi, internet provajderi i tako to, da postanu globalne kompanije vrlo brzo. ustvari gomila ideja moze da se realizuje ako razmisljas o ovome malo unapred (tipa, sta bi bilo ako bi mogao da imas jeftine satelite)

ali šta to uopšte znači za nas? i dalje će da mi kida net a oni da mi naplaćuju to zadovoljstvo 30e, bar još jedno 10 godina ne vidim neki napredak na tom polju. jedino da se preselim u temišvar

E to bi bilo do jaja zaraditi ar miliona do poznih godina i kada osjetiš da ti je kraj odeš fino uplatiš da te ispucaju gore bog da te vidi preko reda

lansiranje pepela u svemir za hipstere sto umru. cisto da izbacimo djubar i tamo malo.

https://elysiumspace.com/

nije lose sad da postanes neki "svemirski pionir". ko ovi svemirski topalovici, cenim da ce da bude sve vise ovakvih usluga. dosta njih i korisnih za nesto, ne samo istovarivanje neceg u orbitu.

Liferovaćemo plastiku u svemir. Boleće nas kurac za zagadjenje.

Nek koloniziju i slete na Mesec za početak ;). Lako ćemo na Mars kad to prvo odradimo.

Pola planete nema internet, i Elon Musk vec lansira satelite preko kojih ce da net bude dostupan jos 3.5 milijardi ljudi. Covek ce postati trijalijarder komotno. A i ja bih pre dao 10e za net SpaceX, gde znam da pare idu u nesto pametno, nego mrtvom Mts/sbb . A kapiram da tako razmislja prosecan Amerikanac, bicemo na Marsu za 3 godine

Nekako imam osećaj da nije problem što nije dostupan, nego što nemaju para da plate net... da imaju, uvalio bi im neko sbb sigurno.

a i koji ce im kurac bez struje.

A i ja bih pre dao 10e za net SpaceX, gde znam da pare idu u nesto pametno, nego mrtvom Mts/sbb

zemlje sa monopolom kao mi ce lako da donesu zakone da komunalna policija ide i lomi satelitske antene :)

Nekako imam osećaj da nije problem što nije dostupan, nego što nemaju para da plate net... da imaju, uvalio bi im neko sbb sigurno.

fora sa svemirskim internetom je sto infrastrukturu pravi bogata americka firma, a moze da je koristis iz ugande. inace treba u ugandi da se razvuku opticki kablovi do gradova i sela gde jedva i struju imas, a to niko nece radi.
po definiciji jeftinije je od kablova. mislim nije da je smisljena topla voda, dokazano je da sateliti bolji za prenos signala na daljinu. ovi hoce da ih spuste dosta nize da antene budu manje i da komuniciraju izmedju satelita direktno kad prenose podatke.
tehnicki sve ovo izvodljivo, al treba bas dosta satelita.

ne znam celu pricu,ali mi je malo neverovatno da se prica o nekom netu,a pola sveta se bori za hranu.u bangladesu ne vredi ni milijardu protok neta koji dolazi sa marsa.u svetu nece biti manje gladnih u narednom periodu.moze samo vise da ih bude.
Inace,nije u ugandi bas toliki krs.odlaze ljudi odavde da prave puteve.kazu da se oni tamo trude i da zele da uce.brzo se razvijaju.

uzmu nesto sto je tehnicki relativno lako izvodljivo, ali neresivi problem je sto ti sad treba neverovatno puno novca da izvedes. svejedno krenu sa tim, naprave hajp, uskoce investitori, drugi koji razvijaju slicno, firme se pojave sto se specijalizuju za usluge da to rade mnogo jeftinije, jebem li ga sta, padne cena, naprave ono sto izgledalo neresivo.
to im je fora. ne resavaju teoretsko teske probleme, nego nadju nesto sto je ocigledno moguce kad bi... pa se fokusiraju na "kad bi".

ne znam celu pricu,ali mi je malo neverovatno da se prica o nekom netu,a pola sveta se bori za hranu.u bangladesu ne vredi ni milijardu protok neta koji dolazi sa marsa.u svetu nece biti manje gladnih u narednom periodu.moze samo vise da ih bude.
Inace,nije u ugandi bas toliki krs.odlaze ljudi odavde da prave puteve.kazu da se oni tamo trude i da zele da uce.brzo se razvijaju.

lakse je ljudima dati internet iz daljine nego nahraniti ih. a i cinjenica je da se svet razvija, nema sve vise gladnih za sad.

uganda samo primer sam uzeo kao nesto sto zvuci africki. uzmi ga kao genericka siromasna africka zemlja bez infrastrukture.

nisam bas siguran da se broj gladnih smanjuje.od onih zemalja koje su u kurcu zbog rata,do nekih indijaca kojih ima milijardu i kusur opusteno dodjes do mnogo ljudi.taj broj se povecava.u vukojebinama gde nema ni vode se najvise dece radja.
a izostavio sam afriku i ostalu sirotinju po juznoj americi,centralnoj...i da ne cepidlacimo i trazimo po drzavama u evropi gladne.