Prijava

Otprilike ovoliko:

Meanwhile, Serbia (38) remains at its lowest score in a decade for the second year in a row. The country is no longer considered a democracy but a hybrid regime and its government has become notorious for heavily influencing the media, harassing independent critics and holding unfair elections. Lack of government transparency surrounding major foreign investments causes widespread concern, reflected by the recent wave of public protests against a controversial lithium exploitation project. The nationwide movement forced the president and his ruling Serbian Progressive Party to amend the new law on referendums and to withdraw legislation that would make it easier for the state to expropriate land.

link na članak: https://www.transparency.org/en/news/cpi-2021-eastern-europe-central-asia-democratic-hopes-growing-authoritarianism

The country is no longer considered a democracy

мислим да не постоји човек који верује да демократија постоји у србији бар
па ништа још 10ак година и ето нас у рангу сиере леоне

šta svet misli o nama?

nista posebno, trenutno nismo cilj nikakve propagandne masinerije i kao takvi ostavljeni manje-vise sami sebi. trenutna vlast saradjuje sa svima, samo treba da se plati, i to generalno nije problem dok smo nezavisna zemlja. malo bode oci ovima sto hoce da sire evropu, al i njih sve manje, tako da teramo tako.

Koliko smo korumpirani

mnogo. nije jos level afrika, gde ne postoji porez nego se sve drustvene usluge placaju mitom, ali nije ni toliko daleko ko sto bi hteli da bude.

Daleko od toga da smo neki primjer demokratskog društva, ali pomalo sumnjam u dobre namjere autora izvještaja poput gorenavedenog.
Mislim da nivo korupcije direktno zavisi od standarda. Što niži standard to veća korupcija. Tako da svi na putu razvoja prolaze kroz fazu korupcije.

I na Zapadu vlada korupcija takođe, samo je sofisticiranija i teže ju je otkriti.

Problem sa ovim izvještajima što nastupaju iz pozicije dušebrižništva i moralne superiornosti... Podtekst je Srbi su korumpirani, jer su vaki-naki...

E pa nije kolega. Nisu Srbi korumpirani jer su vaki-naki, nego zato što su sirotinja. Sirotinju, ili dojučerašnju sirotinju, koja i dalje ima sirotinjski mentalitet je lakše podmititi.

I da, šta njih briga za korupcijom u Srbiji? To nije njihov problem nego naš. Mi s tim treba da se bavimo, i protiv toga da se borimo, a ne oni.

Pršti sujeta iz tebe

Nije nego sam se zasitio toga da nam pridikuju oni koji su do juče imali aparthejde i rasne zakone, a kako im se kad digne ona stvar, gledaju na koga će bacati bombe. I to uglavnom baš zbog demokratije.

Što naravno, ne znači da nismo korumpirani. Jesmo, naravno i to mnogo...

Korupcija pokrece svet, sto si bogatiji to je apstraktnija ali i dalje postoji naravno.

Al nije to posledica siromastva pre je uzrok. Jer korupcija na niskom nivou gusi ljude koji prave nesto. Na visokom nivou gusi korporacije, drustva itd, a to nije tolko stetno.

Mislim da uzročno posledična veza postoji u oba smjera.

Kod nas nažalost, jedan od uzroka je i taj što smo uglavnom bili pod okupacijom. Kad si pod Turcima, zajebat državu, i sistem generalno, je sasvim pozitivna stvar... Jer jbga. oni su okupatori, tlače, i treba ih zajebat.

E samo, kad smo se oslobodili Turaka, nažalost nismo promijenili mentalitet.

To isto važi za ove zemlje po Africi, Aziji, koje su bile kolonije. Gledaš da zajebeš koloniste... Kasnije kad dođe "sloboda" ne znaš se adaptirati na nove uslove.

A mislim da je siromaštvo takođe bitan faktor... jer kad si sirotinja jako ti je bitno to materijalno, ljudi na sve pristaju samo da steknu nešto i da se izvuku iz bijede.

Skandinavske zemlje imaju najviši standard i najmanju stopu korupcije. Tamo je čak materijalno, ajd da kažem "ne baš toliko bitno"...

haha jova dodje pise na temi o novaku: aj sta si se primio

jova dodje da pise o korupmpiranosti: Pršti sujeta iz tebe

jovo dodji na f1 temu kad pocne mi smo tolerantni brt

najjaci jovo od svih

jovo kapicic stari gaetas crnogorac

I da, šta njih briga za korupcijom u Srbiji? To nije njihov problem nego naš. Mi s tim treba da se bavimo, i protiv toga da se borimo, a ne oni.

Jovane, izveštaj je o trenutnom stanju korupcije u svetu, ja izdvojio dio koji se odnosi na Balkan/Srbiju. Pravio ga Transparency International, ne ostrvljeni ustaša i mrzitelj svega srpckog.
Mojne smo egocentrični da neko piše izveštaje o nama kao da smo neko bitno mudo na mapi sveta. Što bi rekao jedan pokojni novosađanin, na mapi sveta mi smo tačka.

Mislim da uzročno posledična veza postoji u oba smjera.

S ovim se slažem. Doduše dobar dio te tvrdnje proizilazi iz činjenice da smo gomna.
Kao što bi stara narodna rekla: Želim manje korupcije ili više prilike da učestvujem. To je poanta problema. Većina ljudi ne bi odbila mito, ali kad ga treba dati kuku lele.