Prijava

Kod nas "štela" ima vrlo negativnu konotaciju i povezuje se sa korupcijom, nepotizmom, mitom, itd.

Al nešto čitam u poslednje vrijeme... štela na Zapadu je sasvim normalna stvar, čak se na nju i ne gleda kao na nešto toliko loše ili kao na neki vid korupcije.
Kod njih se "štela" ni ne zove tako, čak ni kad se prevede.

Kod njih se to zove "networking", "connections" i tome slično, i za razliku od situacije kod nas, gdje se štela krije u tajnosti, kod njih ima ljudi koji se otvoreno hvale sa svojim "networking skills" i sa "connections" koje imaju...

Kod njih je štela donekle čak i institucionalizovana... Recimo razna bratstva pri njihovim univerzitetima koja nose imena po grčkim slovima, tu se stvaraju konekcije, koje kasnije mogu poslužiti kao vrlo konkretne štele. I to niko ne smatra za nešto negativno... čak se ono ponose, ja sam bio član tog i tog bratstva, mi smo elita, mi smo kul, itd...

Elem, kako vi gledate na to?
Da li je štela normalna stvar ili je ona uvijek nešto negativno?
Kakva je razlika između štele kod nas i na Zapadu?
Imaju li oni nama pravo da seru o korupciji, ako se i kod njih to dešava, čak donekle i institucionalizovano?

I na samom kraju... ako je štela normalna i opšteprisutna pojava... da li to znači da se to više ne može smatrati nemoralnim i nepoštenim?

Ono... ako svi to rade, to spada u pravila igre... i ako i ti to radiš, ti samo poštuješ pravila igre (doduše nepisana)...

Ili je ipak nepošteno koristiti štele?

Kad kaže kod nas, misli ubosni

Autore Jovo, to što vi radite je pojednostavljivanje, ali ono doboga. Jedno su dobre veze na zapadu kojima uspevaš stvoriti mrežu ljudi koja ti može biti korisna, tipa ajmo mi iz Omega Lambda Pi osnivati firmu, realno se znamo, svi smo završili jebački faks i imamo para. Drugo je doneti profesoru na medicinskom fakultetu tele i kovertu svaki put kada tvoj sinovac polaže ispit.

Jedno je koristiti veze koje ti pomažu kada već imaš određene sposobnosti, drugo je preskočiti dva penzionera i tri invalida u čekaonici jer ti i doktor idete u istu birtiju.

Jbg štele ima svugde, ali nigde vani je nisam viđao za tako bedne stvari i za tako malo para. Na balkanu je štela stvar ponosa i znak da se neko "snašo", vani je štela ipak malo sramotnija pojava.

Jel ovo neki bosanski pojam za koji smo previse preko Drine da bi razumeli?

Pretpostavljam, na osnovu konteksta, da je bosanska "štela" naša "veza" ili protekcija (lat.).

Za sve neupućene
Štela = Veza, tj. završavanje stvari preko veze

Haha ne znaju ti oni šta je štela jovo, nisi na klixu brt

Kao kosovac se solidno razumem u stele, za vise informacija inbox

Pa naravno da to znači, nismo mi neki neuki priglupi ograničeni šapčani koji nemaju dovoljno mozga da razluče šta znače idiomi različitih dijalekata sopstvenog jezika.

Drugo je doneti profesoru na medicinskom fakultetu tele i kovertu svaki put kada tvoj sinovac polaže ispit.

Ovo spada više u klasično podmićivanje nego u štelu / vezu. EDIT: mada ipak reklo bi se i tad... položio preko štele, tako da primjer ipak donekle stoji...

Jedno je koristiti veze koje ti pomažu kada već imaš određene sposobnosti, drugo je preskočiti dva penzionera i tri invalida u čekaonici jer ti i doktor idete u istu birtiju.

Ovo je nažalost vrlo česta pojava, ali je ono baš dno dna.

Sve u svemu u ovoj temi nisam mislio na tako niske i banalne stvari tipa polaganja ispita, ili preskakanja reda u čekaonici... već prije svega na štelu u pitanjima karijere i posla...

I naravno da sam protiv toga da se zaposli neko ko je nesposoban i nekvalifikovan zato što ima štelu...

Nego mi je više fokus na situacijama kad imaš dosta njih sposobnih i kvalifikovanih, ali nemaju svi štele... pa onda štela presudi...

Ili kad ti treba štela kao neki preduslov, čak i kad imaš znanje i kvalifikacije...

Komplikovano jeste....

Stvar je onda u formuliranju pitanja.

Na zapadu je zli kapitalizam koji ne poznaje toliko pojam štele. Privatna firma znači da meni kao vlasniku zviždi kurac za tvoje sposobnosti, ako hoću zaposliću Adebajora da mi bude tajnica. Na balkanu se ipak cilja na državni posao kao vrh uspeha u život, a tu vlada carstvo štele.

Nego mi je više fokus na situacijama kad imaš dosta njih sposobnih i kvalifikovanih, ali nemaju svi štele... pa onda štela presudi...

U tim situacijama nema ni nepotizma ni korupcije. Ako su dva podjednako sposobna i obrazovna kandidata, a ti jednog poznaješ, naravno da ćeš se odlučiti za onog kog znaš. To čak i nije "preko veze".

Za sve neupućene
Štela = Veza, tj. završavanje stvari preko veze

Tako i kazes brate onda, dosta nam je ovog gi gu piroca

To cak i nije
Štela

Tako i kazes brate onda, dosta nam je ovog gi gu piroca

Previše vam je kad ste piglu jbg

Ja znam samo za jednu štelu i to bauštelu.

Bakterija je šejtan baja, koja živi u havi i kad uđe u insana i ufati fursata, ne odeš li hećimu za heftu dana - ne gine ti dženaza.