U svakom gradu jednom ili dva puta godišnje opština organizuje opštenarodno veselje u centru, dovede par muzičara, animatora i obavezno kud. Pripreme traju nekoliko dana, postavljanje drvene bine i heftanje tepiha za istu, montiranje ozvučenja i drugo. Tog dana se okupi mnogo naroda i starog i mladog, poteže se kuvano vino i rakija, dečica glođu kuvan kukuruz i šećernu vunicu i sve je u duhu razonode i dobrog raspoloženja. E tog dana, naočigled svih se prevaspitava gamad nekulturna.
- u restoranu -
Konobar: Jao evo ga Gavrin nadrndani, nit' dobar dan nit' pomoz' Bog...
Šanker: A dobro pusti...
Konobar: Ma šta pusti upropasti mi svako jutro. Priđem za sto ni ne pogleda me, večito mu nešto ne odgovara, dođe mi da promenim posao zbog njega...
Šanker: Pa ima leka za takve...
Konobar: Slušam?
Šanker: Pa evo u subotu igra kud, u'vati izudaraj ga pred narodom za primer. Misliš da si jedini koga nervira Gavrin? Pa pola grada ima da ti se pridruži, biće šutka ko na koncertu Ramštajna.