Što više nepoznatih imena spomeneš dok objašnjavaš događaj, to veća šansa da roditelji ništa ne ukapiraju i da se samim tim što bolje izvučeš. Osim ako se i sam ne pogubiš u svom ''Paja i Jare stil'' izlaganju.
-Gde si ti bio do sad?
-Vodili smo Ognjena u bolnicu, pozlilo mu, a Žiko nije bio kući pa Stefan pošalje mene i Petra da ga vodimo...a tamo radi Filipov ćale, pa nas on malo zadržao...
-Ma nemoj, a što si onda poneo sve pare?
-Ma Miloš mi rek'o da ćemo možda morati da platimo pregled, pa Saša i ja poneli po hiljadarku...
-Pa zar bi vam Filipov otac naplatio?
-Kog Filipa?
-Pa koga si ti uopšte vodio u bolnicu?
-Pa Lazara...
-Ko je taj Lazar?
-Ti si Lazar...
Pokušaj da se strana imena usklade sa srpskim jezičkim tradicijama, tokom XIX i početkom XX veka. Uglavnom se nije održala. Pre toga javlja se u narodnim pesmama u vidu srbizovanih imena stranaca.
Neki primeri se i dalje koriste:
Jean d'arc - Jovanka Orleanka
king John Lackland (Johan sanz Terre)– kralj Jovan bez zemlje
Hunyadi János (Ioannes Corvinus) – Sibinjanin JankoNeki se još uvek mogu sresti iako zvuče arhaično.
King James I – kralj Jakov I
King George III – kralj Đorđe IIIDanas bi to moglo da zvuči ovako:
Vatikan: Pope Francis (Latin: Franciscus, Spanish: Francisco, Italian: Francesco) – papa Franjo
Nemačka: Angela Merkel – Anđela Merkel
Italija: Giorgio Napolitano – Đorđe Napuljski
Francuska: Jean-Marc Ayrault – Jovan Marko Ero
SAD: Barack Obama – Cigo I
Makedonija: Ѓorge Ivanov – Đorđe Ivanović
Nastaju kada roditelji zele da se njihovo dete istice, a ne shvataju da decu (i sebe) izvrgavaju ruglu i da dete nece smeti da izadje iz kuce dok ne napuni 18 i promeni ime.
Primeri:
Vila Evandjelina
Tarzan
Al Pacino
Versace
Armani
Napoleon
Najekstremniji primer na koje sam naisao je
Poprolecana (ili Naprolecana)A za kraj jedno ime sa Havaja
'Devojcica Nulu plese ples hulu na ostrvu Lulu' (ili nesto slicno)
Na kraju je sud oduzeo dete roditeljima zbog neodgovornosti.Pre nego sto pitate, nisam izmislio ove slucajeve i svi sem ovog poslednjeg su iz Srbije.
Nerazumljiva potreba nekih roditelja da svoju decu unakaze voćkastim imenima.
Tako da su Višnja, Malina... osudjene da trpe česte komentare o jestivosti od strane pubertetlija iz razreda i sl.
Višnja: "Ćao ja sam Višnja"
Decko: "Ćao, a jesi prskana"?
Višnja: "Hm... (još jedan smarač)"
Vrlo bitna stvar u svim pričama starijih osoba, iako su ljudi čija imena pominje davno mrtvi, ili ih je narator poslednji put video u doba komunizma.
A: I vraćamo ti se tako iz Lovćenca ja i Pulu, kako se zvaše, MIĆKOVIĆ! Kad opalio mraz, sve mi se sa ušiju koža guli. I tu ti izađe neki Božo, kako li se zvaše...
B: Dobro, deda, nije bit...
A: MALJUGIĆ! I tu ti on izađe i kaže meni i Pulu: Šta je bilo đetići, opet ono: Idem tako iz drugoga sela, suvog kurca, a mokrijeh cipela? I tu se pojavi neki magacioner što je tu bio, Branimir, a prezivao se...
B: Molim? Evo, evo stižem. Izvini, đede, zove me nešto ćale... Tu sam ja za nedelju dana, taman dok kompletiraš priču.
Prva prilika tvojih roditelja da te zajebu za ceo život
Cvetko, Radojka, Krstimir, Sretenka...
Ono što roditelji(barem moji)nikako ne mogu da zapamte, pa ih pamte po filmovima u kojima su igrali.
Ko igra u onom novom filmu?
Rambo, Umri muški, Konan i onaj Kinez što se bije a nije Džeki Čen.
Merilo ozbiljnosti ljubavne veze.
Ne, to više nije izgovor za redovan seks, to je kada parovi postanu dovoljno zagriženi da više nema nikakvog premišljanja o raskidu. Nema stida, nema laži, nema nesigurnosti - samo posvećenost i ljubav sa zdravom mišlju o zajedničkoj budućnosti. Stanje potpune slobode pred svojim partnerom, zovu se na fiksni, jedu luk zajedno, dopisuju se bez smajlija, peru veš bez odvajanja. To je to.
- "Gde si Simo, pajtašu moj stari. Nema te ko fasade u Kaluđerici! Šta si se stego tako ko tuki u hladnoj vodi, jeli!?"
- "Evo braco moj, životarim, vraćam se iz treće.."
- "Ih, bre.. A faks, ništa, a?"
- "Ma batalio odavno.. Debelo sam zagrizao sa Miljanom. Sledeće nedelje nam četiri godine."
- "Jebalo majku, da mi je neko pričao, ne bih mu verovao.."
- "Upravo to.. Baš smo ga zagustili, deci smislismo imena čak!"
- "Ženi ti to što pre ako je tako!"
Ima nekoliko vrsta neprimerenog kombinovanja imena i prezimena:
1) skorojevićko ime + starostavno prezime
2) milozvučno ime + nemilozvučno prezime
3) ružno ime + još ružnije prezime
4) ružno ime + još ružnije devojačko prezime + još ružnije muževo prezime
5) oksimoronska kombinacija, semantički nespojivo ime i prezime
1) Žaklina Puzigaća, Dean Bajić, Severin Prakljača, Žana Resanović, Vanesa Kajganić, Glorija Urukalo, Mia Skorup, Robert Omčikus, Svemir Kačavenda
2) Slađana Kasap, Mirna Zlonoga, Dunja Bilmez, Biserka Leš, Krasnodar Kurepa, Blaženko Ušljebrka, Zvjezdana Salapura, Anđelko Skrobonja, Draženka Munižaba, Gorica Ždrale
3) Živorad Živoder, Srbislava Kobilarov, Gojko Ćulibrk, Radoje Karan, Zagorka Gaće, Zdeslav Puhalo, Uršula Ćukteraš, Hloverka Dronjak, Jaroslav Pecikoza, Stevo Lojpur
4) Kolinda Grabar-Kitarović, Štefica Harapin-Zalepugin, Lovorka Škare-Ožbolt, Dolores Hrdalo-Rohatinski
5) Jugoslav Srbljanin, Dobrila Vještica, Hranislav Glad, Leposava Nakarada, Tihomir Glasnić, Dobrica Zver, Nebojša Strahinjić, Tanja Debeljak
...
Pravo je čudo kako su žene sa imenima poput Leposava, Budimrika, Radojka, Blaginja, Draginja i Janja uspele da privuku mužjake u tolikoj meri i rode im puno dece a likuše poput Cece, Andree, Tee i Anamarije trče na abortus.
Ima da ženim Miladiju jebeš mi sve...
Apsurd koji sve više uzima maha kod nas Srba. Sve više naših ljudi dodaje ono čuveno "injo" kao nastavak na svoje ime da bi bili kulji.
- Matorinjo, aj zovemo Darkinja na pes?
- Ma beži trolinjo, Darkinjo esta retardinjo.- Đeljana, kak' da nazovemo malog?
- Ma će ga nazovemo Ciginjo, čula sam da je popularno.
A, B, C... (početno slovo) - Najčešće početno slovo prezimena pored imena. Obično ide pored onih masovnih imena kojih imamo po 100 komada u imeniku, npr. Jovana, Jelena, Marija itd. Slovo NE stavljati pored imena taze smuvane devojke ukoliko se želi nastaviti veza.
fix/kuci - Označava da je broj iz fiksne telefonije. Njih najčešće ne pozivamo s mobilnog direktno, već ih tražimo u imeniku kad smo pored fiksnog.
sk/skolski - Ovaj sufiks označava nekog iz škole, najčešće sa čestim imenom (jer retko ko bi stavio Djurdjica sk), nekog s kim nismo mnogo prisni, ali ipak imamo broj.
fax - Isto kao ovo iznad, samo s fakulteta.
ZR, VR, KG (sa registarske tablice) - Označava poreklo određene osobe. Ređe se nalazi u imenicima srednjoškolaca i osnovaca, a češće u studentskim telefonima.
Mikin, Perin, Zikin (nečiji) - Znači da ta osoba ima neke veze sa drugom osobom (Aleksandra Zikina) sa kojom smo prisniji ili u boljim odnosima, npr. članovi njihove rodbine, cimeri, devojke i dečci.
1, 2, 3, novi, new, najnoviji - Često se stavlja uz masovna imena (kao u prvom slučaju i opet ne valja staviti pored imena taze smuvane devojke, npr. Jovana 2), a još češće se stavlja uz brojeve ljudi koji imaju patološku potrebu da stalno menjaju brojeve. Ponekad za ove slučajeve ponestane sufiksa, pa to valja terati u pičku materinu.
- Čujemo se sutra.
- A koji ti beše broj od ova četiri? Je l' ovaj poslednji?
- Ne, vratio sam se na onaj prvi.
- A jebi se.
Ima tih par imena koje kada čujemo kažemo: ''Uuu, ona mora da je dobra pička/on mora da je dobar frajer''. To su najčešće imena iz nazovi hotlajna sa Pinka Lola, Beba, Ema itd.
Sava: Bio bi red da me više upoznaš sa onom tvojom ortakinjom Miom. Mora da je dobra pička. Sve Mie su dobre pičke.
Kole: Hahaha, tebra, ona ima više kila od mene, može za doručak da te pojede. A i hoda kao muškarac. Veruj mi, može da te prebije levom rukom.
Sava: Lažeš, želiš je samo za sebe.
Autentično narodno bogatstvo u srpskom jeziku.Neizostavni orginalni nazivi pevača u srpskoj turbo folk industriji. I naravno još jedan lep primer našim budućim naraštajima , a lepi primeri su glavna odlika u nas Srba.
Pevaljka 1: E ćao Cico ! :cmok , cmok , cmok:
Pevaljka 2: Ćao Maco , nisam te videla 100 godina , pa 'de ti je Lepi ?
Pevaljka 1: Ma ostavila sam svinju , sad sam za Brzim , pare mi cure na sve strane.
Pevaljka 2: Jaoooooooo , Brzi pa nisam ga videla još od žurke kod Hasana i Nina.
Pevaljka 1: Eh , kad se setim starih vremena , kako se samo lumpovalo..
Pevaljka 2: Nikad se više neće vratiti , i šta kažeš , ostavila si Lepog ?
Pevaljka 1: Da , trebala sam to ranije da uradim , varao me je sa onom fufom Viki.
Pevaljka 2: Jedini pravi muškarac od naše generacije je Marinko , jesi videla kako finog sinčića ima ?
Pevaljka 1: Aaaaaaaa , Mali Dzoni , naravno da sam ga upoznala podseća me na Cakanog.
Pevaljka 2: Eh , Cakani , bog da mu dušu prosti.Mlad je svršio svoje.
Pevaljka 1: Kako i neće kad su ga su ga Cica , Mica , Anči i Zorica gadno namučile.
Pevaljka 2: A čujem da se i ona , kako beše , Škorić ? Da , Mira ! I ona je bila upletena.
Pevaljka 1: Ma šta znam , e a znaš kakvu sam štajgu safatala , aj' idemo k'o u stara dobra vremena , neki penzioneri proslavljaju 60 godina od mature , mislim da će doći i Vendi i Sneki.
Pevaljka 2: E , super , ajde idemo.Samo sačekaj da obučem brus sa većim bratelama i malo veći dekolte , da ima gde narod dinare da zametne.
Pevaljka 1: E , taman me podseti , i ja moram da namžem Pavlovićevu , zastarala sam , sad mi stari masni prsti izazivaju iritacije na koži , ni ja nisam više kao nekad.
Ono što radi svaka majka bez obzira da li ima dvoje ili osmoro dece. O babama da ne pričam, one mešaju i svoju decu i unučiće, ponekad ubace i poneko komšijino dete.
Majka: Dođi Predraže.
Marko: Mama, ja sam Marko.
Majka: Jao, nešto sam rasejana, kaži Marku da iscepa ona drva, stoje već dva dana.
Marko: Pa, ja sam Marko.
Majka: Znam, to sam i rekla.------------------
Baba: Milice, ovaj Rado, Vesna, Jovana, čekaj, nije, kako se zvaše ti beše?! Ah da, Melanija, dolazi ovamo.
Sara: Ali baba, to ti je sestra, ja sam Sara.
Baba: Da, Maro, nikako da se setim. Evo ti 50 dinara da kupiš čokoladu.
Vrlo kreativan čovek u nadevanju imena. Ponosni "kum" mrtve prirode.
Kompjuter mu se zove Zdravko, telefonu tepa Andrija (zbog androida valjda), Milojica i Dragoljub su ključ od kuće i ključ od kola. Neshvatljivo onima koji ga tek upoznaju.
Ćomi - Ajde sa mnom u Fortres, zaboravio sam da Zdravka isključim.
Džoni - Au brate. Ti si još u tom fazonu?
Ima ih raznih,ali su u nasem narodu narocito popularna ona koja se rimuju..
Audi-moj ti naudi
Jetta-uteram ti kitu da procveta
Polo-uteram ti kure golo
Pezo-na tebe moj kurac rez'o
ww Caddy-na kitu mi sedi
...
Jugo-jebo mi pas mater,kad sam ga kupio!
Ponekad dođe do zabune ...
Dečko: Ja sam Slobodan.
Devojka: I ja sam isto.
Dečko: Tako lepa devojka,a zove se Slobodan…---------------------------------------------------------------------------------------
Devojka: Ćao ja sam Jela.
Dečko: Blago tebi ja crko od gladi...---------------------------------------------------------------------------------------
Devojka: Ja sam Jasna.
Dečko: A šta si rekla pa si jasna?
a) Žešći zez roditelja jer nikad ne znaju kad će nešto da se otme. Njihovo miljenče može da opali po rastu (u visinu, širinu) ili se do te mere intelektualno razmahne da zaseni barem desetak osvedočenih genijalaca oko sebe.
b) Nekad roditelji i nabodu, pa detetu paše "deminutivsko ime" i u zrelom dobu.
a)Ivo Andrić (kako bi zvučalo da je Ivica Andrić)
b) Tomica Milosavljević (pa, baš mu ne pristaje Toma Milosavljević)
Ako niste sigurni da cete uspeti u zivotu,ovo je jedan od nacina da ostavite trag.
"Zevonja voz hir."