Srpska Super liga

Tužna i dosadna. Nadam se da će jednog dana ovako izgledati.

Poslednje kolo naše Soni Erikson Premijer lige (sezona 2018/19), donelo je mnogo uzbuđenja, preokreta i spornih situacija. Krenimo redom:

VOJVODINA RUTINSKI
    Novi šampion Srbije potvrdio je titulu u Novom Sadu pred oko 17.000 gledalaca rutinskom pobedom protiv užičke Slobode, 2:0. U utakmici bez takmičarskog značaja "Slaninari" su hteli da pobedom završe najjuspešniju sezonu u proteklih nekoliko decenija, i tako prvi put postali šampioni zemlje posle tačno 30 godina.
    U boljoj igri domaćini su nadigrali goste iz Užica i zasluženo slavili.
    Strelci su bili:
    -Ivanović, u 19. minutu,
    -Stevanović, u 76. minutu iz penala.

Meč je obeležila i spektakularna bakljada, do sada neviđena na ovom stadionu, najvatrenijih navijača Vojvodine, popularne "Firme" , zbog koje je glavni sudija Pavlović prekinuo utakmicu na 15 minuta.
    Gostujući tim je pratilo oko 120 navijača iz Užica.

NESREĆA U NIŠU
    Zbog starosti stadiona na Čairu, kao i zbog velike gužve srušio se deo zapadne tribine, na sreću niko nije povređen, a gradskim vlastima ostaje na čast da se zapitaju zašto je zbog nesreće došlo. U utakmici gde se Radnički borio za mesto koje vodi u Evropu sa direktnim rivalom za to 6. mesto, ekipom Proletera iz Zrenjanina, u 49. minutu utakmice pri rezultatu 0:0, kako kažu očevici, a i u šta se naša ekipa uverila zapadna tribina je počela da propada. Nastala je opšta panika a gotovo 10.000 ljudi koliko je bilo na stadionu uplašenih za svoj život spas je našlo u terenu. Iako se samo deo zapadne tribine srušio, izgledalo je kao da će se ceo stadion srušiti.

,,Bilo je jezivo, mislila sam da je počeo zemljotres, ljudi su vrištali i trčali,, kaže Marija Milutinović koja je sedela blizu kobnog mesta.
    ,,Ovo stvarno nema smisla, odavno smo mi navijači Radničkom uputili gradu molbu da srede stadion, da se ovako nešto ne bi dešavalo, ali niko nije hteo da nas sasluša,, besan je Vlada, jedan od vođa navijačke grupe "Meraklije Niš" .

Da li će se staviti katanac na Čair, ili gradnja počinje ispočetka, još uvek se ne zna, a građevinska komisija priprema izveštaj.
    Rezultat je ostao u drugom planu, a utakmica Radnički-Proleter će se najverovatnije odigrati sledeće nedelje u Beogradu, gde će se videti da li u Intertoto kup idu Radnički, Proleter, ili pak Smederevo.

HAOS U HUMSKOJ
    Partizan je jurio pobedu kako bi zadržao drugo mesto koje vodi u kvalifikacije za Turnir Evropskih Prvaka. Imao je rezultat do 86. minuta, kada je štoper Zemuna, Trajković spektakularnim pogodkom iz slobodnog udarca osigurao bod svojoj ekipi i tako je spasao ispadanja iz lige. U Humskoj muk. Slavilo je samo oko 300 navijača Zemuna. A onda je krenulo divljanje Grobara. U prvom naletu Žandarmerija je jedva sprečila Grobare da upadnu na teren i razračunaju se sa igračima. Kap koja je prelila čašu je bilo pokazivanje srednjeg prsta Grobarima od strane kapitena Adema Ljajića. Krenuo je stampedo ka terenu, a onda i opšta tuča sa policijom u terenu. Očigledno je da su fudbalski huligani i dalje deo ove sportske igre. Za ovaj slučaj zainteresovala se i UEFA. Možda Grobarima i ne bi toliko teško palo to što su ispali iz trke za TEP, nego to što ih je u poslednjem kolu pretekla Crvena Zvezda, ni kriva ni dužna.
    Epilog svega je: 13 teže povređenih ljudi (od toga 2 policajca), kao i 68 uhapšenih protiv kojih će biti sproveden krivični postupak. Prava sramota za naš fudbal i našu zemlju uopšte.
    Ako je uopšte bitno reći strelci su bili: Jovanović u 6. minutu za Partizan i kao što smo rekli Trajković u 86. minutu za Zemun.
    1000 huligana bacilo je senku na lep sportski događaj u Humskoj, na kome je prisustvovalo oko 20.000 ljudi.

SLAVLJE U PARAĆINU
    Veliko slavlje u Paraćinu. Domaća ekipa Jedinstvo Bahus potvrdila je istorijsko
    4. mesto i tako po prvi put u svojoj istoriji uspela da se plasira u neko evropsko
    takmičenje, i to ni manje ni više nego u Ligu Uefa. Trener Jedinstva Nikola Žigić uspeo je da napravi čudo od ove ekipe i uz skromna pojačanja osvoji čudesno 4. mesto. U karnevalskoj atmosferi, pred oko 6.000 navijača domaća ekipa je pobedila već odavno drugoligaša, ekipu Voždovca sa 3:0. Het-trik postigao je Brazilac Leandro i tako tako potvrdio da se Ajaks ne interesuje bez razloga za ovog brazilskog internacionalca.
    Poželimo sreću Paraćincima u Evro-takmičenjima.

DRAMA NA BANJICI
    Rat na terenu. To je mala stvar koja može da se kaže ua utakmicu poslednjeg kola između Rada i Inđije. Ova utakmica je odlučivala o tome koja od ove 2 ekipe, će se preseliti u niži rang od iduće sezone. Na kraju fudbaleri Rada uz veliku podršku sa tribina uspevaju da u meču za infarkt pobede sa 4:3. Prvo, u 8. minutu 100-procentna šansa za Rad koju propušta Ivić. Onda u kontra-napadu Senegalac Đoru postiže gol za 0:1. Vrlo brzo Rad izjednačuje, golom Markovića u 13. minutu. Do kraja prvog poluvremena vodila se rovovska bitka na sredini terena, jer bi primljeni gol znači poraz, što se kasnije nije ispostavilo kao tačno. Početkom drugog poluvremena dosuđen je penal za Inđijce, koji Đoru pretvara u pogodak. Ubrzo, posle nesrećne intervencije odbrane ,,građevinara,, Bingulac postiže još jedan pogodak za Inđijce, i to je 3:1 za Inđijce. Tada na scenu stupa kapiten omladinske reprezentacije Radanović koji sa 2 brza gola u 59. i 67. minutu vraća Rad u igru. U 84. minutu posle odlične akcije iskusni špic Nikolić, bivši reprezentativac, postiže gol za Rad, i dolazi do potpune euforije, kako na stadionu, tako i među igračima Rada. Rad je opstao, Inđija je ispala.

RADNIČKI SIGURAN
    Radnički iz Kragujevca, je sigurnom igrom pobedio ekipu OFK Beograda, i time potvrdio 5. mesto i učešće u Ligi Uefa i sledeće godine. U lepom sportskom ambijentu, na nesnosnoj vrućini pred oko 13.000 gledalaca Radnički je boljom igrom nadigrao goste iz Beograda, kojima ova utakmica nije bila od takmičarskog značaja, i pobedio sa 3:1. Strelci su bili Đorđević u 16. , Jokić u 39. , i Graščanin u 75. Počasni pogodak za ,,romantičare,, postigao je Živković u nadoknadi vremena.

ZVEZDA BEZ POTEŠKOĆA
    Veliko slavlje u taboru crveno-belih posle (ne)očekivanog izbijanja na drugo mesto i kvalifikacija za TEP. U poslednjoj prvenstvenoj utakmici u Subotici, protiv Spartaka crveno-beli su pokazali bolju igru i zasluženo slavili sa 2:0. Veliki broj ,,Delija,, doputovao je u Suboticu da bodri svoje ljubimce, ali nisu zabeleženi nikakvi incidenti. Domaći navijači ,,Blu Marines,, takođe su navijali zdušno za svoj tim bez incidenata. Sve u svemu, lep sportski dan u Subotici, a domaća ekipa koja je ostvarila svoj cilj, a to je opstanak u ligi igrala je rasterećeno. Oko 7.000 gledalaca gledalo je lep fudbal, a Beograđani su golovima Zlatkovića i Adebea u 19. odnosno 42. minutu zasluženo osvojili sva tri boda. Veliko slavlje među pristalicama creno-belih, kao i među igračima je krenulo kada se saznao rezultat iz Beograda, sa utakmice Partizan-Zemun.

INCIDENTI U ČAČKU
    Iako se pre utakmice, znalo da i Borac i Napredak ispadaju iz lige, to nije sprečilo igrače oba tima da pokažu da znaju da igraju fudbal. U derbiju začelja bilo je 2:2. Senku na dobru utakmicu bacila je masovna tuča navijača Borca ,,Četa,, i navijača Napredka ,,Jakuza,, na poluvremenu utakmice. Do incidenata je došlo kada su gosti iz Kruševca krenuli da bacaju baklje i kamenice na domaću publiku, na šta su im oni odgovorili na isti način. Probivši malobrojno obezbeđenje navijači Borca su kroz teren krenuli da se obračunaju sa navijačima iz Kruševca.
    Došlo je do opšte tuče u terenu, a policija je bila primorana da koristi gumene metke kako bi rasterala huligane. Načelnik čačanske policije nam je u telefonskom razgovoru rekao da će svi učesnici ovog nemilog događaja biti privedeni pred lice pravde. Inače i u prvom poluvremenu su zabeleženi incidenti. Grupa navijača Borca, koji sebe nazivaju ,,Min Mašin,, nacističkim pozdravima vređala je tamnoputog špica Napredka Sisea. Pošto Čačanima ovo nije prvi put da prave rasističke ispade, treba očekivati oštre sankcije iz Uefe koja ne trpi rasizam na tribinama. Kruševački navijači su početkom drugog poluvremena vraćeni u Kruševac, isto onako kako su i došli, uz pratnju policije sa uključenim rotacionim svetlima.Ipak, bitno je napomenuti da su strelci bili:
    Najdoski i Kocić u 19. i 73. minut za Borac, a Adamović i Božinović u 26. i 79. minutu za Napredak.

SMEDEREVO SREĆNO
    Na utakmici u kojoj je Smederevo tražilo svoju šansu za plasman u Evropu videli smo loš fudbal, po još gorim uslovima. Po izuzetno velikom pljusku u Smederevu, domaća ekipa je savladala goste iz Šapca, ekipu Mačve sa 1:0, golom Hadži-Stojanovića u 68. minutu iz jedine polušanse viđene na utakmici. Ipak, ova pobeda daje Smederevcima nadu da će izboriti plasman u Evropska takmičenja ukoliko Radnički i Proleter u zaostanoj utakmici odigraju nerešeno. Pred oko 200 gledalaca, i još jednom kažemo jako lošim uslovima za igru, bolji fudbal nismo ni mogli očekivati