Prijava

Filantropofob

Skidam kapu i za ovaj i za prethodni post, sa uzivanjem sam ih procitao, vrlo elokventno, edukativno i inteligentno.

Ono što smo videli u praksi daleko je od teorijskog učenja o komunizmu. A to učenje nikad i neće biti dosledno sprovedeno u realnost.
Komunizam je protivan ljudskoj prirodi i zato ne može da uspe.
Jedino gde je komunizam moguć su ona afrička plemena u kojima nema svojine. To je nešto najbliže komunizmu što ćemo ikad videti. Takozvani ''komunizam bede''.

Čini mi se da se u praksi najbolje pokazalo Rusoovo učenje (neka vrsta neposredne demokratije u kojoj se mogu naći i neki elemnti komunizma) zbog toga što je sagledao i idealnu i realnu stranu. To što je on zamislio primenjuje se u Švajcarskoj. A o njoj (Švajcarskoj) je izlišno govoriti...

Socijalizam (odnosno socijal-demokratija) je takođe prihvatljiv. Skandinavske zemlje su primer.

protiv. glupa ideologija. protivna ljudskoj prirodi...

Минус. Зашто је глупа идеологија ако је противна људској природи? Сад зато што је убијање и међусобно истребљивање ради сопствених интереса у људској природи, значи треба да се прилагодимо томе. Сваки поредак који је наметнут људима је бољи поредак од природног, па и комунизам. Штавише, комунизам је вероватно најбољи, штета што није заживео нигде.

Istinski komunizam je prikazan u Zvezdanim stazama - zato što je takvo društveno uređenje predatorima potpuno strano, a ljudska bića su, realno, još uvek na nivou lovac - plen. Sve drugo što je do sada nazivano komunizmom ili demokratijom je samo fensi diktatura.
Bolje biti pošten pa društvo lepo nazvati kraljevinom ili robovlasničkim nego pričati narodu kako on bira svoje predstavnike, a onda sa zajedničke izborne liste izbaciti prvih pedeset koje narod voli, a angažovati ostale kojima je kurac stalno u dupetu, a nos govnjiv od silnih petlji koje izvode da se zadrže na funkcijama.

Зашто је глупа идеологија ако је противна људској природи?

Zato što nikad neće zaživeti u praksi. Jednostavno je nemoguće. Pokušavanje da dostigneš nemoguće je prosto gubljenje vremena.
EDIT: Malo iznad sam naveo dve mnogo bolje solucije...

Па и ти си навео солуције које су потпуно неприродне. Било какав облик демократије је у супротности са људском природом.

Demokratija - vladavina naroda. Najprostija i najosnovnija definicija demokratije. Šta je tu u suprotnosti sa ljudskom prirodom?
Ali u mnogim sistemima (zapravo u većini) demokratija je samo privid, tj. nema ni govora o nekoj vladavini naroda. To je problem posredne demokratije.

Demokratija - vladavina naroda. Najprostija i najosnovnija definicija demokratije. Šta je tu u suprotnosti sa ljudskom prirodom?

Банализоваћу - у људској природи је да зашиљиш колац и потчиниш слабије који тај колац немају, направиш од њих слуге/робове. Али капираш шта хоћу да кажем.

Банализоваћу - у људској природи је да зашиљиш колац и потчиниш слабије који тај колац немају, направиш од њих слуге/робове.

Slažem se. Ali razvoj društvene svesti i morala uticao je da se ovo potiskuje (kao što potiskuješ druge osnovne instikte koji nisu društveno prihvatljivi). Tako se i stiglo do današnjeg stupnja civilizacijskog razvoja.
Na tom stupnju razvoja demokratija je koliko-toliko izvodljiva. Komunizam nije. Možda će nekad ljudi napredovati toliko da i komunizam bude moguć, ali to sigurno nije u bliskoj budućnosti.

To su sve velike ideje, ali sve pate od jedne velike mane, a to je da su sve zasnovane
na pogrešnoj predpostavci da su ljudi u osnovi dobri.
Ljudi su glupi, sebični, pohlepni, kukavički, uskogrudi crvi.

Komunizam po definiciji koju sam ja u školi naučila je teško ostvariv.A taj komunizam koji je postojao,a o kojem ne mogu da pričam jer nijesam bila dio njega,čini mi se da nije sve izgledalo kao što se priča.

Ja mogu samo pričati o onome što sam čula i pročitala,pa sad...da li su to činjenice,ne znam.
Isto mi se ne sviđa što je komunizam zabranjivao vjeru u Boga i vjerske praznike.I baš zbog toga mi nije jasno kako neki ljudi i dan danas govore kako bi voljeli da se vrati komunizam.

Interesantna i veoma dobro zamišljena ideologija, nažalost neprilagodljiva i bez ikakve šanse za opstanak u današnjem svetu.

Interesantna i veoma dobro zamišljena ideologija, nažalost neprilagodljiva i bez ikakve šanse za opstanak u današnjem svetu.

To,tačno tako.

Zasto mislite da je komunizam neprilagodljiv i da nema sanse za opstanak u današnjem svetu

unknown artist
Zasto mislite da je komunizam neprilagodljiv i da nema sanse za opstanak u današnjem svetu

To su sve velike ideje, ali sve pate od jedne velike mane, a to je da su sve zasnovane
na pogrešnoj predpostavci da su ljudi u osnovi dobri.
Ljudi su glupi, sebični, pohlepni, kukavički, uskogrudi crvi.

Protivno ljudske prirode? Indijanci nisu imali ličnu svojinu i gomila njih je poubijana jer nisu shvatali koncept toga. Kako neko može da poseduje zemlju, reku, vazduh, nebo, to je njima bio tako stran pojam (kao i što treba da bude) da su ih skoro istrebili. Znači po ljudskoj je prirodi da ubijamo sve one koji nisu naši istomišljenici.

Lično zalažem se za anarho-komunizam koji je više forma anarhizma nego komunizma ali ima dodrnih tačaka sa Marksizmom i samouoravljanjem. "Od svakog prema sposobnostima, svakome prema potrebama" Marksovim rečima bi se moglo opisati.

Glavne karakteristike anarho-komunizma je ukidanje država, privatne svojine, trgovine, novca i kapitalizma zarad direktne demokratije, unija i dobrovoljačkih pokreta, radničkih saveta itd.

Anarho-komunizam je poslednji stepen u razvitku ljudskog društva jer ukida sve moguće načine eksploatacije čoveka nad čovekom. Prava vladavina naroda bez posrednika, neki ga smatraju formom komunalnog anarhizma koji jel te smatraju da nije anarhizam ali ja lično smatram da je najrazvijenija forma indevidualnog anarhizma. Gde čovek predstavlja graditeljsku ciglu civilizacije i gde radi za rad dobrobiti napretka ljudske rase, ne produbljuje mržnju i ne propagira nasilje na bilo kom nivou.

Ček da se izbljujem pa dolazim!

Indijanci?????? Phahahaha kolki je procentualni udeo Indijanaca u populaciji sveta?

Sada je mnogo manji nego što je bio pre par vekova. A da li ti smatraš da su Indijanci manje od čoveke ili su i oni protivno ljudske prirode?

Glavne karakteristike anarho-komunizma je ukidanje država, privatne svojine, trgovine, novca i kapitalizma zarad direktne demokratije, unija i dobrovoljačkih pokreta, radničkih saveta itd.

Anarho-komunizam je poslednji stepen u razvitku ljudskog društva jer ukida sve moguće načine eksploatacije čoveka nad čovekom. Prava vladavina naroda bez posrednika, neki ga smatraju formom komunalnog anarhizma koji jel te smatraju da nije anarhizam ali ja lično smatram da je najrazvijenija forma indevidualnog anarhizma. Gde čovek predstavlja graditeljsku ciglu civilizacije i gde radi za rad dobrobiti napretka ljudske rase, ne produbljuje mržnju i ne propagira nasilje na bilo kom nivou.

Како се јежим на све што има префикс 'анархо-'. :/
Сваки облик анархије би трајао отприлике сат и по времена. После дванаест сати би се десила општа пометња, наредног дана би избио рат, а о трећем-четвртом дану не желим ни да мислим. :)